uscaciune :(

personsara_blueish

Buna fetelor,
Ma confrunt cu o problema de ceva timp...si sper sa aveti vreo solutie incercata de voi...
Am inceput sa iau anticonceptionale acum aprox 2 ani...fara nicio problema pana acum vreo 2 luni. Se pare, insa, ca a aparut un efect secundar care nu era scris in prospect...si anume o uscaciune vaginala - lipsa lubrifierii. Personal, mi se pare ca-n legile lui Murphy...sa iei anticonceptionale ca sa poti sa faci sex "liber"...dar sa nu mai poti face sex pentru ca iei anticonceptionale :(
Ma rog...ideea e ca as vreo o alta solutie in afara de lubrifianti cu care, sincer, nu ma impac prea bine. As vrea un tratament...ceva care sa imi refaca functia de lubrifiere asa cum era inainte...si sa ma pot bucura de sex din nou...
Stiti ceva despre asta?

• person Metode si metode.

Metoda folosirii de anticonceptionale este doar o metoda, cu avantajele si dezavantajele aferente. Nu este insa recomandata pe termen foarte lung. Nu este nici 100% sigura. Sunt o groaza de alte metode, evident si acestea cu avantaje si dezavantaje, dar retineti: Metoda 100% sigura, la care visati, inca nu s-a inventat. Nici cea fara efecte secundare. Fiindca fiecare vagin este "individual" si "personalizat" si nu exista doua la fel, riscurile cresc exponential in cazul abuzurilor si metodelor de contraceptie dupa ureche. Aparatul reproducator feminin a fost creat de natura cu un singur scop: procreerea. Si este un sistem extraordinar de bine pus la punct, Este foarte complex, fenomenele fizice, mecanice, chimice, etc...care se produc sunt mai mult sau mai putin cunoscute, astfel incat orice factor extern care incearca sa modifice destinatia initiala, poate produce dezechilibre ireversibile, la care doctorii vor da neputinciosi din umeri. Asa ca mare atentie la chestiile de acest gen, procentul de infertilitate a atins cote alarmante la femeile tinere. Este mult de vorbit pe aceasta tema si ar include termeni medicali pe care nu toata lumea ii intelege. Natura pedepseste orice abuz

01 Nov 201222:17
  • person solutie :)

am fost la medic...si mi-a recomandat un tratament de 10 zile cu Feminella Hyalosoft - cate 1 ovul pe zi. mi-a zis ca este un efect secundar al consumului de anticonceptionale, dar ca apare destul de rar. la mine a aparut...asa ca mi-a recomandat ca si dupa tratamentul acesta, daca mai apar semne de uscaciune, sa iau pentru intretinere cate 2 ovule pe saptamana...sa fie totul ok.

04 Apr 201215:17
  • person ai incercat

sa consulti un medic? si eventual sa intrerupi tratamentul cu anticonceptionale, sa stii ca nu este bine sa iei intr-una, trebuie facuta si o pauza

22 Mar 201216:12
Recomandari

Newsletter Ele.ro

poti
  • person

"zambeste iar si priveste putin:orice pahar jumatate gol mereu e si jumatate plin"

Blog Ele.rochevron_right

• speaker_notes   test
  • speaker_notes   test
Forum Ele.rochevron_right

LUMANARE ARTIFICII SET24 DIVERSE CULORI

4 RON   5 RON

Ofert Ele.rochevron_right
20% reducere