iubitul cele mai bune prietene a stricat relaria dintre noi

personlima

Este vorba despre prietena mea cea mai buna,care are un prieten foarte obsedat,sufocant si care nu o lasa nici sa se intalneasca cum mine (in ciuda faptului k ne cunoastem de ani buni).De fiecare data cand ma intalneam cu ea,el venea in local si incepe cu cearta,exact ca un copil mic si rasfatat,o suna non stop si ii reprosa..etc.Intro zi imi spuse el de ce trebuie sa ne intalnim noi tot timpul?de ce avem atatea secrete?El e genul care vrea sa stie tot ce se intampla.Iar eu nu pot sa accept sa ii spun si lui lucrurile mele intime.Ma deranjeaza enorm ca nu stie sa faca diferenta intre o prietenie 9 ani(ea era pentru mine ca o sora) si o relatie de 7 luni.Acum cateva zile aproximativ am avut o cearta cu ea pentru ca i-am mi-a cerut un sfat care pe mine m-a socat.Ea este insarcinata.Mi-a dat vestea la care amandoi asteptau un raspuns de la mine...Ea spunea ca nu stie ce sa faca.M-am suparat rau cand am auzit ca ma intreba o chestie atat de delicata...si mai rau pentru ca ma pus intro situatie...m-am certat cu ea ...si as vrea sa ne impacam..mie asa de dor de ea:((

• person update

Sunt curios cum s-a sfarsit aceasta poveste pentru tine tinand cont ca azi este 26.03.2012
    Din cate am reusit eu sa deslusesc si din ce banuiesc, prietena ta nu a avut niciodata un umar pe care sa-si plece capul si cred ca din aceasta cauza a apelat intotdeauna la tine ca sa-si verse oful. Cum spunea si celelalte atevorbitoare acum are pe altcineva care sa o asculte si sa o inteleaga.
    Cred ca ti-a prins slabiciunea ca esti mai naiva si a tot inprumutat bani de la tine. Cred ca a venit la tine sa-ti spuna ca e gravida tot din acest interes. Faptul ca s-a angajat si se plangea ca n-are bani confirma temerile mele.
    Banuiesc ca acum nici banii nu i-ai mai primit si nu mai esti in nici un fel de relatii cu ea.

27 Mar 201200:57
  • person sigur

Daca banii au fost imprumut si nu cadou, spune-i ca e timpul sa isi plateasca datoria fata de tine, cum poate si ea ... in rate... dar si tu ce figura esti, sa iti fie jena sa-ti ceri banii inapoi :)) din bun simt, trebuia sa spuna ea, nu sa o tragi tu de maneca ... hmmm ... ce oameni ! Data viitoare cand mai imprumuti bani nu uita sa intrebi cand si cum iti vor fi inapoiati ...
    Prietenele virtuale nu o pot inlocui pe cele reala, doar fii si tu mai atenta si tu cui ii oferi prietenia!

25 Apr 201115:55
  • person ......

uitasem ...dar ea se plange de locul de munca:D si vrea sa renunte ,iar daca nu ii cer banii acum ...pot sa uit k o sa ii mai recuperez vreodata!....dar si acum desi castiga bine se tot plange de banii si am impresia k face un apropo doar pt k eu sa ma fac k ploua si sa nu mai amintesc de subiectul asta....???ce sa fac?

22 Apr 201115:33
  • person multumesc pentru raspunsuri!

Nu cred k mai putem fii prietenele dinainte si nici nu as mai vrea...prietenul ei a avut grija sa se ocupe de 'treaba asta'.Am ajuns la concluzia k uneori prietenii sunt mai rai k dusmanii.Nu stiu daca ma credeti sau daca vi sa mai intamplat asa ceva ...dar eu nu mai pot sa ii povestesc ei nimic.Nu o mai vad k pe o prietena!...mi-a trecut :prietenii vin si pleaca ...pana la urma fiecare e cu viata lui.Ma bine postez pe net si imi caut prieteni 'virtuali'.E ca o terapie pt mine!Voi m-am sfatuit mai mult decat a facut-o ea!Acum chiar nu mai imi pasa ce face ea cu viata ei...eu trebuie sa ma concentrez mai mult asupra pb mele!ar mai fii o chestie la care poate ma ajutati cu un sfat:D....ea are sa imi dea mie o suma mare de bani,dar acum datorita faptului ca lucreaza si e bine platita ar putea...Oare sa ii mai cer banii?daca stau si ma gandesc cat am muncit pt banii aia ..cat m-am stresat sa fac fata locului de munca imi vine sa nu mai tin cont de nimic si sa ii cer banii...am vazut k ea nu se oboseste sa mai zica nimic desi a trecut mult timp de cand am imprumutato....si sincer am mare nevoie de ei....voi ce ziceti?

22 Apr 201115:29
  • person Draga lima,

f bine faci, spune-i punctul tau de vedere dar nu ti-l impune, nu ai de ce sa te superi daca ea are alta parere decat tine, e clar ca il iubeste pe baiatul ala chiar daca e plin de defecte, asa e dragostea, oarba :)) daca el nu munceste nu e numai vina lui, e si a ei caci ii permite sa stea acasa, nu tu trebuie sa il iei de guler sa il scuturi ci ea trebuie sa faca asta, caci e partenerul ei, trebuie sa invete sa il puna la punct. Faptul ca ea merge la lucru cat e insarcinata nu e un lucru rau, dimpotriva, daca ar sta acasa si-ar face mii de griji in privinta copilului si a starii ei, asa la servici isi tine minte ocupata cu ceva. Sarcina nu e o boala, cu toate ca iei in greutate, ai greturi, dureri de tot felul, e totusi cea mai frumoasa perioada din viata unei femei.

19 Apr 201119:00
  • person va multumesc!

Intrun final ne-am impacat ..m-a sunat ea pe mine:P...eu nu am indrasnit sa o caut,sincer imi era cam teama:D.Datorita sfaturilor voastre,abordez pb din alt unghi.Ceea ce nu cred ca o sa reusesc o sa fie reactia mea vizavi de prietenul ei:D..caruia simt ca trebuie sa ii clarific lucrurile.Sunt suparate pe el...pentru ca avand in vedere situatia in care se afla ea ,el nu o ajuta deloc,iar ea trebuie sa merga si sa munceasca asa insarcinata cum este..iar el sta acasa...erfuz sa cred k traiesc intro lume atat de infecta ..si ca unii barbati sunt atat de imaturi si cand vine vb de un copil:(...iar mama acestui indid nu este cu mult mai presus de el...Acum o sa incerc sa ii spun lucrurile dpcv si ce as face eu in situatia ei,fara a o indemna sa faca asa cum vreau eu...ii spun pur si simplu pcv!si e mult mai bn asa.:)

16 Apr 201120:34
  • person Foarte bine, impaca-te

Oamenii mai si gresesc, nici tu nu te poti lauda ca nu ai gresit fatza de prietena ta. Eu sunt mai toleranta cu femeile, prietenele, decat cu barbatii, iubitii, atunci cand fac greseli grave, peste care nu pot trece.

03 Apr 201102:32
  • person multumesc frumos tuturor

...pt rasp...aveti dreptate si eu sunt de aceeasi parere k,cu el o sa intemeieze o familie si nu cu mine..dar totusi trebuie sa existe si loc de PRIETENI:D...prietenul meu nu se baga deloc...si cand trebuie sa ma intalnesc cu o prietena nu ma ia la rost ca de ce mi-am pierdut 5 ore cu ea...sau sa vina dupa mine sa ma urmareasca no way!!!aman2 sunt imaturi si pe mine m-a socat cand mia cerut o parere in privinta copilului,nu sunteti unicele:D.era suparata pe mine ca nu mi-am dat cu parerea dar zilele astea i-am spus k mai bn fcae avort,deoarece are o situatie financiara foarte proasta,nici unul dintre ei nu lucreaza si nu au nici studii superioare sau ajutor din partea cuiva.Poate am gresit ca am facut asta,dar sunt cat se poate de realista.Un copil are nevoie de un camin,de mancare si de 2 parinti capabili.Imi pare sincer rau ca lucrurile au ajuns in stadiul asta dare eu nu mai pot sa fac nimic pentru ea,nici macar financiar sa o ajut deoarece nici eu nu stau foarte bine in momentul respectiv.Da cateodata am fost k o mama pt eu,am sfatuito de multze ori ,am ajutato....am fost umarul pe care a plans.Ne ascultam una alteia dilemele...acum all it's over...and I am sad.

02 Apr 201114:49
  • person ..

Stii, in timp relatia cu prietena ta cea mai buna se schimba, trebuie sa ii acorzi spatiu sa isi formeze o relatie buna cu iubitul ei, nu mai esti tu cea cu care isi imparte secretele, este el. Imi pare rau ca nu vad partea lui de vina aici, prietena ta este cea care trebuie sa gaseasca balanta sa isi imparta timpul intre voi doi. Faptul ca o ajuti cu bani si ca vin la tine ptr un raspuns in ceea ce priveste copilul, imi arata ca nici unul din cei doi nu s-a maturizat, nu stiu daca ei te vad ca pe o prietena ci mai mult ca o mama sau o sora mai mare. Eu te sfatuiesc sa lucrezi la relatia cu iubitul tau, iar pe prietena ta sa isi formeze familia ei, nu uita ca oricat de apropiate ati fi, nu cu tine isi formeaza o familie, ci cu el.

29 Mar 201121:54
  • person e posesiv..

dar copilul nu este centrul interesului sau:D....el o vrea pe ea si atat!Eu ma contraziceam foarte mult cu el,...tocmai de ce noi doua vb in taina..iar el voia sa stie absolut tot ce se petrece inclusiv cu persoaa mea:D..ceea ce mie mi s-a parut iesit din cadru..pt k vreau si eu sa am intimitatea mea ..si o prietena careia pot sa ii povestesc...cu toti avem momente de decadrere si avem uneori nevoie de un umar pe care sa plangem,sa ne descarcam...sau de incurajarea cuiva in momentele de debilitate.Acest individ cand se certa cu prietena mea ma cauta pe mine sa gasesc o cale de impacare...dramatiza situatia la infinit pana obtinea ce isi dorea: PE EA.De multe ori cand avea o dilema ,ma cauta pe mine...intrun timp am fost prieteni buni...dar totul s-a stricat.Acum k a venit copilul nu a fost prea fericit si nestiind ce sa mai faca ...s-a intors in 'trecut' si mi-a cerut un sfat...crezand k eu o sa vin cu ideea magica ..si el desigur..o sa scape:D
    Un om care face asa ceva dpcv are o mentalitate cat o nuca...din moment ce a facut copilul tre sa revina cu picioarele pe pamant,sa revina la realitate k un copil nu e o papusa de plasitic...e

24 Mar 201100:54
  • person nu e in stare....

prietenul ei are in cap numai parfumuri si haine...e un imatur.nici macar ce vrea sa faca cu viata lui nu cred k stie...doar pe ea o vede in ochi...si ea ...pe zi ce trece simt ca nu o mai recunosc:D
    nu are ce sa ii ofere copilului care o sa vina...pt k nu are nici macar o situatie financiara buna...si nici sustinere,unul dintre parinti este mort,iar celalalt total neinteresat:(
    am ajutat-o fff mult pana acum...pe toate din toate pcv,am fost the best friends..si sincer nu ma gandeam vreodata k un baiat...sau aparitia unui copil o sa raceasca relatia noastra de prietenie.Acum cand discutam este foarte distanta pt ca avea nevoie de un ajutor financiar si eu momentan nu pot sa o ajut,crezand ca bag motive aiurea doar k sa o evit..desi lucrurile nu stau chiar asa:(...asta pe langa faptul ca mai are sa imi datoreze o suma mare de bani..pe care cu siguranta nu o sa o mai vad niciodata,desi acum as avea nevoie de ei:D...dar mi-am si luat gandul de la aceasta suma...dar un lucru stiu sigur nu o sa mai imprumut niciodata..sunt mai slaba de ingeri si imediat mi se face mila si nu rezist tentatiei de a ajuta(la modul general vb)...

24 Mar 201100:35
  • person spui

ca ea ti-a dat vestea ca e insarcinata si ca amandoi asteptau un raspuns... de la tine???

nu pricep, daca tot e asa posesiv si "cap de relatie" de ce nu e in stare sa ia o decizie impreuna cu ea??

22 Mar 201111:23
  • person .

Din pacate exista si genul asta de oameni , in special femei , care atunci cand se indragostesc isi pun si ochelarii de cal .
    Nu mai aud nimic, nu mai vad nimic, nu mai au prieteni , familie , colegi - nimic.
    Exista doar el . Care mai devreme sau mai tarziu o va dezamagi si va fugi tot in bratele cunoscutilor sa caute consolare.

Prietenul ei mi se pare iesit din comun de posesiv , dar atata timp cat ea accepta si nu se simte deranjata , tind sa cred ca-i si ea ca el.
    Deci - cine se aseamana se aduna .

Si eu am o prietena , foste colege din generala , care are exact acelasi gen de prieten.
    Eu acum insa de 2 ani m-am mutat in alt oras si am racit relatiile.
    Astfel respira si ala usurat !

Cred ca ar trebui sa te retragi . Sunt sigura ca ai si alte prietene.

18 Mar 201109:28
  • person se intampla

foarte des sa apara situatia descrisa de tine, in care prietenii vechi "de-o viata" incep sa se clatine pt ca in viata unuia/eia din indivizi/de apare un nou partener.

Este cat de cat ok sa nu mai petreci atat de mult timp cu prietenii, cum faceai inainte, si sa-ti petreci mai mult timp cu noul partener, insa cand ajungi sa raresti atat de tare contactele sau sa nu te mai vezi deloc, ceva nu e in regula.

Discuta cu prietena ta, spune-i ca isi poate imparti timpul intre prieteni si relatie intr-un mod echitabil.

Cu el nu cred ca ai ce discuta, iar daca si-a permis sa te ia la rost pe tine, inseamna ca are un caracter cel putin discutabil.

In ceea ce priveste sarcina, va trebui sa fie tot decizia ei...

15 Mar 201114:13
Recomandari

Newsletter Ele.ro

Blog Ele.rochevron_right

• speaker_notes   test
  • speaker_notes   test
Forum Ele.rochevron_right

GHIRLANDA CARTON HAPPY BIRTHDAY 2M

9 RON   11 RON

Ofert Ele.rochevron_right
20% reducere