Cele mai frumoase povesti pentru copii

by: moderator
Cele mai frumoase povesti cu talc pentru copii postate de Dvs vor fi publicate. Cititi-le aici.

aurelnane

aurelnane

http://www.sokker.org/

06 Aug 2010, 12:58

Sokker este un joc de fotbal online cu vizualizarea meciurilor live in varianta 3D ,avand posibilitatea de a-ti urmari la lucru jucatorii , si unde iti poti pune in practica ideile tactice. Este cel mai bun manager on-line de fotbal, din toate cele existente.Daca te-ai saturat de alte managere unde nu faci altceva decat sa urmaresti relatarea in scris a meciului, incearca acest joc. [url=http://www.sokker.org/]www.sokker.org[/url]

noemi80

noemi80

hy

30 Apr 2009, 22:08

vai asta este si povestea mea preferata

ryana

ryana

SAREA IN BUCATE-ultima parte

12 Mar 2009, 17:27

Atunci verde imparat se ridica de la masa si ii reproseaza imparatului:bine dar ce rau ti-am facut eu incat toata lumea are mancare buna numai eu nu.Auzind una ca asta si vazand ca tatal ei nu o recunoaste aceasta se duce la el si ii soune:Eu sunt tata fiica ta cea mica iar mancare a fost pregatita cu zahar si miere asa cum au spus surorile mele ca te iubesc.Atunci imparatul si-a dat seama de greseala facuta si ia cerut iertare fiicei lui pentru greseala facuta.Si astfel petrecere a mai durat trei zile si trei nopti traind fericiti pana la adanci batraneti.

ryana

ryana

SAREA IN BUCAT-continuare

12 Mar 2009, 17:09

Intr-o zi feciorul imparatului ce era plecat la vanatoare se intoarce acasa ranit.Rosu imparat o roaga pe fata sa aibe grija de fiul sau si sa il faca bine intrucat este singurul sau fiu.Aceasta il asculta si in fiecare zi ii aducea mancare si avea grija ca el sa se simta bine si sa se refaca.Timpul trecea si feciorul imparatului se simtea din ce in ce mai bine si vazand cat de frumoasa este fata se indragosteste de ea si o cere de sotie.Fata ii spune atunci ca si ea este fiica de imparat si ii povesteste prin cate a trecut din cauza tatalui ei.Si au facut nunta mare
chemand toti regii si imparatii sa petreaca trei zile si trei nopti.Fata ii cere voie lui RosImparat ca la nunta sa il cheme si pe tatal sau.In ziua cea mare,toata lumea a venit sa petreaca in cinstea feciorului lui Rosu imparat.Cand sa servit masa fata a poruncit sa nu ii duca nimeni mancare lui Verde impatat-tatal ei in afara de ea.
Astfel prima data fata a pus zahar in mancare si ia dus-o tatalui ei.Toata lumea manca cu pofta laudand mancare in afara de el,deoarece era prea dulce.A doua oara fata indulceste mancare cu miere si o duce tatalui ei.

ryana

ryana

SAREA IN BUCAT-continuare

12 Mar 2009, 17:06

Intr-o zi feciorul imparatului ce era plecat la vanatoare se intoarce acasa ranit.Rosu imparat o roaga pe fata sa aibe grija de fiul sau si sa il faca bine intrucat este singurul sau fiu.Aceasta il asculta si in fiecare zi ii aducea mancare si avea grija ca el sa se simta bine si sa se refaca.Timpul trecea si feciotul imparatului se simtea din ce in ce mai bine si vazand cat de frumoasa este fata se indragosteste de ea si o cere de sotie.Fata ii spune atunci ca si ea este fiica de imparat si ii povesteste prin cate a trecut din cauza tatalui ei.Si au facut nunta mare
chemand toti regii si imparatii sa petreaca trei zile si trei nopti.Fata ii cere voie lui RosImparat ca la nunta sa il cheme si pe tatal sau.In ziua cea mare,toata lumea a venit sa petreaca in cinstea feciorului lui Rosu imparat.Cand sa servit masa fata a poruncit sa nu ii duca nimeni mancare lui Verde impatat-tatal ei in afara de ea.
Astfel prima data fata a pus zahar in mancare si ia dus-o tatalui ei.Toata lumea manca cu pofta laudand mancare in afara de el,deoarece era prea dulce.A doua oara fata indulceste mancare cu miere si o duce tatalui ei.

ryana

ryana

SAREA IN BUCATE

12 Mar 2009, 16:33

A fost odata ca niciodata,ca daca nu ar fi fost nu s-ar mai fi povestit.A fost un imparat ce avea trei fete si care se numea Verde Imparat.
Intr-o zi imaratul le cheama la el pe cele trei fete ale sale si le intreaba:dragele tatei as vrea sa stiu si eu care dintre voi ma iubeste cel mai mult,ca sa stiu in cine am sa imi pun nadejdea la batranete.
Auzind una ca asta fetele imparatului se grabesc sa spuna cat de mult isi iubesc tatal:
prima incepe fata cea mare:tata eu te iubesc cel mai mult,te iubesc dulce ca zaharul.
Fata cea mica raspunde:ba nu eu te iubesc cel mai mult,te iubesc dulce ca mierea.
Imparatul o intreaba pe fata ce mica:dar tu draga tatei,tu cat de mult ma iubesti?
Fata cea mica se gandeste putin si apoi ii raspunde timid;eu tata te iubesc ca sare in bucate.
Auzind una ca asta imparatul se supara atat de tare incat o alunga pe fata cea mica din imparatie.
Fata cea mica pleaca plangand ca tatal sau nu o intelege.Si merge ea ce merge pana ajunge la Rosu imparat departe de imparatia tatalui ei.
Aici se angajeaza ca fata in casa, fara sa spuna cine este,multumind imparatului ca a primit-o la palatul sau.