ce faci cand prietena cea mai buna se culca cu proaspat ex iubitul tau?

by: annaking
Neatza fetelor si baietilor!
Hai sa va spun eu o poveste sa va amuzati!
Merg eu vara asta la mare cu ceam mai buna prietena sa ne distram,relaxam,etc...Si uite ca asa cunoscuram un grup de baieti intr-un club si normal,ca la mare...ne-am cuplat!
"Relatia mea" a continuat si dupa ce am plecat dew la mare,fericire mare pe capul nostru!Eu,am destula experienta in materie de barbati,am avut momente placute dar si neplacute,si-mi placea sa cred ca am invatat cate ceva din fiecare!
Dupa o peroada in care totul mergea bine in rel mea,imi dau eu seama ca nu e chiar asa si pun capat,mai ales ca era o distanta de vreo 300km intre noi.
Intre timp,prietena mea vb la tel tot timpul cu el,plangandu-se de relatia ei cu celalalt tip,evident prietenul lui,care de la mare uita-se sa o mai sune!
Asta se petrecea acum vreo 3 sapt!Ieri dim primesc mesaj de la prietena mea,care-mi marturisea ca nu mai suport calvarul prin care trece,ca nu mai poate sa ma minta!imi spune ca s-a culcat o data cu "iubitul" meu,asta la vreo 3 zilew dupa ce ne despartisem noi,ca el a mai sunat-o vreo 2-3 zile dupa,dupa care telefoanele s-au rarit!
Intre timp,el ma suna si pe mine,si incerca sa ma recucereasca!Eu,ii povesteam de fapt ei ca el ma suna fara sa stiu ce se intampla!
Si uite asa,cand si-a dat seama ca el joaca de fapt pe 2 planuri,s-a hotarat sa imi spuna!
De el nu-mi pasa,ceea ce ma doare cel mai tare,e faptul ca ea m-a mintit!
Am discutat elegant cu ea,chiar zicea ca nu are nici o scuza,ca s-a indragostit de el si cand si-a dat seama ce fel de om e,a hotarat sa-mi spuna si mie!
Sa mai fiu prietena in continuare cu ea,sau sa-mi vad de viata mea?

doe

doe

leo&annaking...

28 Sep 2006, 15:15

Imi pare rau ca sunteti orbi, muti la ce se intampla in jur, ce face societatea si preoti si multi alti.
Singur nu poti trai si nici nu vreau, imi palce omenirea si ce este in lume dar poate sunt eu sicativa care vad ca aceeasta lume merge inspre stiti asa ca nu mai are rost...
Asa ca eu imi traiesc viata alaturi de prieteni mei si incerc sa fac si eu ceva pt omenire nu sa fur de la Lume pt mine

addy

addy

discretie...

27 Sep 2006, 10:04

Nu toate prietenele sau prietenii tai trebuie sa stie cum decurge relatia voastra. Un simplu "bine" sau "foarte bine" este mai mult decat suficient atunci cand esti intrebat cum va merge. Detalii nu se dau nici celor mai apropiati prieteni... nu se stie niciodata ce surprize poti avea.

leo

leo

Doe

26 Sep 2006, 11:35

stai linistit ca societatea nu este guvernul ocult...societatea este expresia unei educatii. in sens restrans societatea priveste cercul de cunostinte. astea nu trebuie sa fie meschine ca dai tu coltu'

annaking

annaking

societatea

26 Sep 2006, 04:36

dar traim in societate si indiferent de "valorile" tale tb sa stii sa te integrezi in societate.Nu poti trai singur pt ca in fiecare zi interactionezi cu aceasta "societate" fie ca vrei, fie ca nu

annaking

annaking

doe

26 Sep 2006, 04:34

Cred ca exista prieteni adevarati,numai ca sunt extremi de rari.
In perfectiune nu cred,fiecare are calitati si defecte,pe care tb sa le acceptam.Nimeni nu este perfect,tb doar sa fii constient de ceea ce esti si sa incerci sa depasesti anumite limite

doe

doe

annaking...

25 Sep 2006, 10:00

Crezi ca exista prieten/a adevarata?
Crezi in Perfectiune?

doe

doe

leo...

25 Sep 2006, 09:58

Eu nu fac aceste lucruri doar pt societate, o FAC PT MINE.
Pt ca asa ma simt mult mai bine.
Societate niciodata nu va accepta persoane bune, ei doresc sa "cucereasca lumea".
De aceea nu ma intereseaza societatea, ea este foarte meschina.

leo

leo

adevarul este...

25 Sep 2006, 09:02

ca nu te-au inselat toti, ci doar o persoana. "sa dam cezarului ce e al cezarului". posibil ca tu sa nu fi trecut prin lucruri de genul asta. eu am mai vazut...sunt totusi rare. am prins si eu o prietena care incerca sa imi cupleze iubita cu altul acum 3-4 luni. dar sunt exceptii. oricum nu spune prea multe prietenelor tale despre iubitii tai. e cunoscut faptul ca fiecare femeie cauta un barbat bun si sunt tentate sa il ia de la tine dupa descriere.
tin minte ca era o perioada cand nimeni din anturajul meu nu stia macar ca am prietena. si a fost cea mai linistita perioada de timp din relatiile mele.

annaking

annaking

pt leo

25 Sep 2006, 05:43

Intr-un fel ma bucur pt ca am putut sa-mi dau seama ce prieteni am.Problema e ca acum stau foarte prost cu increderea.De cate ori mi se spune ceva,indiferent de persoana,ma gandesc..dar daca nu e asa...daca ma minte!Stiu ca suna penibil,dar asta e adevarul

leo

leo

Annaking

21 Sep 2006, 12:35

ar trebui totusi sa ii multumesti fostului iubit pentru ca a demascat acum o persoana care te-ar fi inselat poate intr-o perioada mult mai problematica pentru tine. tot raul spre bine!!!

leo

leo

desigur Doe

21 Sep 2006, 12:33

sunt sigur ca daca omului care ti-a facut rau ii faci bine va ramane socat si va zice: "uite ce fraier! inseamna ca mai merge ulciorul la apa o data". si eu sunt darnic de felul meu: nu platesc omului cu aceeasi moneda. incerc sa o multiplic de cateva sute de ori. sunt economist doar: unde e dobanda? :))))
eu personal nu am sentimente cand intervine un subiect de genul asta: celui care imi face rau ii raspund la fel si celui care imi face bine ii fac bine, sau dupa caz mai mult bine. nu imi fac nervi, nu pastrez frustrari etc.
acum sunt de acord cu ceea ce spui tu. am incercat sa merg si eu pe varianta ta. nu merita insa. societatea este mult prea departe de clipa in care vor fi respectate faptele pe care le spui tu.
stii e o vorba: daca esti oaie imbracata in lup, sa nu-ti scoti blana in mijlocul haitei.

addy

addy

:)

20 Sep 2006, 14:31

Cu talc istorisirea... si cu luare aminte... :)

doe

doe

leo...

20 Sep 2006, 09:51

Ai spus:"Doe

dar daca nu te razbuni esti luat in seama? oare linistea cu care faci fata nu te face slab in fata celorlalti?
"Revenge is a dish better served cold" spun englezii....numai noi spunem ca e arma prostului. acum sa fim sinceri: fiecare din noi s-a razbunat pe cineva macar o data."
Inseamna ca tu traiesti pt ceilalti, vrei sa fii recunoscut in tot ceea ce faci de ceilalti.
Ei, nu-i asa, avem nevoie de cei din jurul nostru si stim noi cand avem nevoie de ei, dar asta nu inseamna ca trebuie sa te razbuni ca sa fii luat in seama.
Eu te asigur ca daca ii arati multa afectiune celui care ti-a facut rau va ramane socat, nu va sti ce sa faca, in schimb daca ii raspunzi cu aceea si moneda crezi ca se va lasa asa, o crezi tu, se va razbuna si el.
Mi-am amintit de povestire, Un mare iluminat, pe nume Osho, atinut un discurs si la un moment dat un om din aceea adunare a aruncat dupa el cu un pantof.
Oare ce a facut Osho, am ramas stupefiat cum a reactionat, a luat pantoful si i-a multumit acelui om si i-a cerut si celalalt pantof, spunandui ca e un cadou frumos si ca nu il poate lua pana nu il da si pe celalalt, ca nu poate umbla doar cu unul.Acel om a ramas stupefiat na stiut ce sa faca.Atunci Osho a spus ca pana nu primeste si celalalt pantof nu va incepe discursul.I s-a dat si celalalt pantof, Osho i-a multumit si a continuat discursul.
Ei oare ce s-ar fii intamplat daca si Osho ar fi aruncat cu un pantof in el.
Uite romanul, ai spus ca nu mai el spune ca razbunarea e arma prostului si ca englezi spun cum ai spus tu.
Urmareste istoria sa vezi ce s-a intamplat la ei, ce a facut raul.
Da, fiecare s-a razbunat, dar nu asa se pune problema, daca te-ai razbunat atunci dupa ce ai facut acest pas, trebuia sa vezi ce a produs razbunarea pt victima si pt tine, si meditand vei devenii matur si te asigur ca data viitoare nu te vei mai razbuna.
Asta depinde de fiecare om in parte, cat de deschis vrea sa fie atat cu el cat si cu ceilalti de langa el

pisi

pisi

Ana, tipul ala

19 Sep 2006, 09:51

s-a jucat cu amandoua,v-a intors una impotriva celeilalte. Din pacate si-a atins scopurile,v-a avut pe amandoua si ,drept urmare, tu cu prietena cea mai buna v-ati despartit.
Poate ca e mai bine asa,un om slab de inger ti-o poate face si a "n" oara,se va simti chiar flatat ca e bagat in seama.
Concluzie: data viitoare deschide ochii mari cand iti alegi prietenele si nu-l scapa din ochi pe iubitul tau, dar fara ca el sa remarce asta.
Ai grija de tine, sper sa treci peste ceea ce simti acum cu cat mai multa usurinta ! :)

annaking

annaking

nu are rost

19 Sep 2006, 05:49

Chiar nu are rost sa ma razbun pe ea!Nu-mi vine sa cred ca am putut fi prietena cu ea atata timp si cat de oarba am fost.
Lui i-am platit-o deoarece s-a folosit de mine pt a o "castiga " pe ea.I-a zis ca intotdeauna am incercat sa o pun pe ea intr-o lumina proasta.
O sa va povestesc cat de curand ce i-am facut lui.
Va pup

leo

leo

Doe

19 Sep 2006, 00:22

dar daca nu te razbuni esti luat in seama? oare linistea cu care faci fata nu te face slab in fata celorlalti?
"Revenge is a dish better served cold" spun englezii....numai noi spunem ca e arma prostului. acum sa fim sinceri: fiecare din noi s-a razbunat pe cineva macar o data.

doe

doe

pretty_woman...

18 Sep 2006, 14:34

Tu asa ai face, i-ai face acelasi lucru?
Asta inseamna razbunarea, asa-i?
Daca ea ii va plati cu aceasi moneda, atunci sunt unl si aceea si persoana amandoua.
Inseamna ca si ea i-ar fii facut acelasi lucru.
De razbunat in nici un caz, daca o face atunci si ea e la fel ca cealalta, nu va diferi cu nimik, e din acelasi aluat.
Chiar pot sa spun, daca ii va raspunde cu aceeasi moneda ca merita sa i se faca asa ceva din partea "prietenei", merita sa o "tradeze".
Ar putea sa ii arate ca ea nu e ca si ea.
Razbunarea e arma prostului.
Razbunarea este ceva imatur.
Daca te razbuni mai poti fi numit om?

addy

addy

:(

18 Sep 2006, 13:39

Decat asa prieteni mai bine lipsa. Stii vorba aia: sa te feresti de prieteni, mai ceva ca de dusmani...

Sa ai bafta!

danutzadanutza

danutzadanutza

este o...

17 Sep 2006, 20:21

...scroafa mare aceea de-si zice..."prietena" ta!
putea sa iti spuna de la inceput ce si cum! si el...ex? un porc si jumatate.
oricum, nu te merita nici unul sa te aiba de prietena ,sa stii;nu ai pierdut nimic in persoana celor doi...

pretty_woman

pretty_woman

te mai gandesti sa fiti prietene?!

15 Sep 2006, 16:11

nu mai conteaza ca s-a indragostit sau nu de el..daca tipul vroia o relatie serioasa cu ea..ea tot nu ti spunea adevarul...ti l a spus ca sa ti iei si tu gandul de la el...in fine...nu admit astefl de relatii..cum adica a fost cu prietenul iubitului tau si apoi a ajuns la iubitul tau?!
o sa te faca iar sa suferi,nu merita prietenia ta,doar daca nu i faci si tu acelasi lucru!

leo

leo

poate...

14 Sep 2006, 03:24

poate am, poate nu. insa am reusit sa-i invat pe prietenii mei sa fie disciplinati. acum ceva timp o buna prietena (deci era intre persoanele cele mai apropiate) s-a gandit cum sa ii faca cunostinta cu altul prietenei mele. in general nu trece o saptamana pana aflu ce se misca intre amici. am rupt pur si simplu legaturile cu ea...
important in aceste cazuri este sa nu regreti nimic...sa intuiesti valoarea fiecarui om si sa iei o decizie...

annaking

annaking

leo

13 Sep 2006, 03:47

ai dreptate in felul tau,stii cum se spune "niciodata sa nu zici niciodata"

leo

leo

Annaking

12 Sep 2006, 08:52

dar nu e momentul pierdut niciodata :))). uite care e problema: exista un tip de oameni care nu se apropie de prietenii persoanelor din anturaj si altul care considera ca in dragoste nu exista decat regula "rezista tu". adica, nu trebuie sa iti para rau de nimeni, doar tu esti important.

annaking

annaking

hi

12 Sep 2006, 06:34

Nu m-am certat cu ea,doar ca am rarit-o cu vizitele de la una la alta si cu telefoanele pt ca nu stiu ce as mai putea discuta fara sa am indoaiala ca la orice pas ar putea face ceva.
Intr-adevar amandoi sunt vinovati,dar din pctul meu de vedere ea are vina cea mai mare deoarece este prietena mea de ani buni de zile.
Nu am facut niciodata asta,sa ma cuplez cu prietenul sau ex-ul prietenelor mele,deoarece nu-mi place nici mie sa-mi impart iubitii cu prietenele mele!Si apoi sa facem ce!?Sa povestim cum a fost!?

leo

leo

nu stiu ce sa zic

11 Sep 2006, 09:49

nu trebuie sa te certi cu un om pentru "idealuri pierdute". intr-adevar, totusi este bine sa nu mai ai incredere in ea. poate sa te tradeze oricand. este o persoana prea slaba. partea proasta este ca si prietenul tau a consimtit, ceea ce il face mai vinovat decat ea.
sincer, desi sunt barbat nu imi dau seama cum gandesc unii barbati in cazuri similare cu cel de fata. chiar daca prietenele prietenei mele sunt foarte bune amice cu mine nu cred ca le-as vedea vreodata dormitorul in afara de cazul in care e "pictat" pe un ecran de mobil.

annaking

annaking

more

11 Sep 2006, 06:20

cred ca toata asta e o mare porcarie!pt mine ori e alb ori e negru!Eu am avut incredere in ea,ea aa considerat ca o noapte cu el e mai presus de prioetenia noastra!Asa ca sa ramana cu "noaptea".

annaking

annaking

ce faci cand prietena cea mai buna se culca cu pro

11 Sep 2006, 04:40

Neata acolo la voi
M-am intalnit cu prietena mea,am discutat,dar nu mai pot avea incredere in ea,asa ca imi voi vedea in continuare de viata mea pt ca de astfel de prieteni nu am nevoie.
Dupa ce era foarte suparata pe el,aflu ca a inceput sa-i dea mesaje ca-i pare rau,ca nu e suparata pe el,ca-l intelege!Intelege ce?

leo

leo

si mai e ceva:

10 Sep 2006, 23:58

daca un barbat/femeie te inseala cu cineva din anturaj asta inseamna ca nu a fost bun(-a) pentru tine, nu te-a meritat, iar tu te-ai inselat cu privire la acea persoana. cel putin asa gandesc eu.

leo

leo

@nc@

10 Sep 2006, 23:56

nu sunt o persoana solitara deloc. la fel ca si tine am mai multi prieteni de sex opus. daca ma gandesc bine am cred 2-3 prieteni barbati. nu le suport neseriozitatea in unele probleme. nu prea respecta deadline-urile. cu femeile ma impac mult mai bine. insa spuneam altceva: daca fostul/fosta este cu adevarat fost/fosta nu te mai intereseaza cu cine se distreaza. daca nu mai sunteti impreuna inseamna ca a fost o problema care va face incompatibili (in multe cazuri permanent).
nu cred ca as acuza vreun prieten ca s-a culcat cu fosta mea.

leo

08 Sep 2006, 13:24

Poate te mira faptul ...dar eu niciodata n`am incurcat barbatii cu o prietena.Ele i`au incurcat pe ai lor cu al meu.
Nu sunt deloc o persoana solitare,am f multi amici ...
Cu baietii ma inteleg ff bine...am mai multi prieteni baieti decat fete.Baietii imi sunt prieteni adevarati,fetele nu au cum.Intre fete...o prietenie nu se cladeste pe aceiasi baze ca intre 2 baieti.Trebuie sa recunosti ca...2 baieti care sunt prieteni f rar il tradeaza,culcandu`se cu prietena respectivului..pe cand fetele o fac indiferent ca acela e iubitul prietenei ei,verisoarei,surorii.La faza asta condamn fetele!