Ce faci daca te indragostesti de cineva care e de alta religie?

by: addy
Intalnesti un baiat de alta religie decat tine si va ingragostiti. Daca se pune problema casatoriei si el vrea sa treci la religia lui, tu ce faci in situatia asta?

leo

leo

bine ca ai scapat

07 Oct 2006, 17:15

din cate vad tipul este prea fanatic. nu imi dau seama cum poti sa interzici persoanei iubite anumite lucruri doar din cauza credintei. si lucruri ilogice.

ines2009

ines2009

s

06 Oct 2006, 14:13

va pot spune experienta mea cu un adventist , cine zice ca e usor se inseala. deci eu ortodoxa el adventist , ce insemna asta ptr. mine si viata mea? o schimbare totala , nu trebuia sa mai fumez (desi la inceput nu mi-a interzis) ,fara cefea , nu cafenele , baruri , restaurante, etc. o sa ma intrebati CE NU STIAI DE LA INCEPUT CA E ADVENTIST? ba da, dar ne iubeam si inca mult,am facut amandoi compromisuri si relatia a durat multi ani dar totusi in sufletul lui lipsea ceva anume, dupa ani mi-a marturisit ca vrea sa se boteze din nou, ptr. mine a fost un soc ptr. ca am crezut ca e fericit asa cum eram , mai tarziu dupa anunt am luat decizia de a ne desparti si culmea din cauza religiei , sa ma convertesc eu dupa el nu puteam ptr. ca nu cred ca o pers care s-a nascut intr-o religie , care are crezul ei , se poate schimba asa de pe o zi la alta. la 30 ani trebuia sa-mi bage cineva cu coicanul in cap ca de vineri seara pana sambata seara nu deschid televizorul si nu primesc musafiri. VA ROG DIN SUFLET SA NU MA INTELEGITI GRESIT , NU AM NIMIC CU DOCTRINA ACESTEI RELIGII E CHIAR EDUCATIVA DAR NU PUTEAM SA MA ACOMODEZ CU ACELE PRINCIPII DE VIATA

doe

doe

addy...

03 Oct 2006, 16:34

Sunt perfect deacord cu tine nu ar trebui sa mai fie.
Dar oamenii sunt foarte prosti ca cred in niste religi care nu aduc nuci o satisfactie aduce mai mult rau.
Aici noi ar trebui sa ne initializam copilul sa nu faca ceea ce fac alti

addy

addy

yup

29 Sep 2006, 16:17

Din pacate inca mai existe probleme la capitolul asta. Am avut niste amici acum cativa ani, care s-au confruntat cu problema religiei. Pana la urma ea a acceptat sa se converteasca la religia lui, insa nu mi se pare normal sa existe asemnea piedici in calea fericirii a doi oameni.

doe

doe

addy...

29 Sep 2006, 15:44

Iata si parerea mea:
Religia aluat o lata explicatie in ziua de azi, si asa ca e greu sa te decizi ce sa faci atunci cand esti in aceasta situatie, atat tu cat el si parinti preotii veti face cum vreiti voi sau cum ati fost invatati in religia voastra
Religia in viziunea mea nu are nici o legatura cu biserica sau preoti ci cu cautarea de sine.
Atunci cand iubesti esti religios, cand canti esti o persoana religioasa(asta so faci din suflet, inima).
Religia nu tine de tot felul de idoli religia este in tine, nu o iei sau o cumperi de la chiosc sau de la iubitul/a sau de la preot , ea se afla in tine.
Religia adevarata naste fericirea, iubirea, dragostea, si surpriza ai ajuns acasa adica ti-ai gasit adevaratul sine, Poti sa spui ca esti ca Isus, Budha, Osho si multi alti iluminati
Asa ca daca iubesti cu adevarat este o iubire autentica atunci esti o persoana religioasa nici nu iti mai amintesti de "religia" care au creato oamneii si asa ca nu va mai trebui sa treci de partea lui/ei dar cum fiecare om isi baga nasul unde nu-i fierbe oala isi cauta interesul te va obliga sa faci parte dintr-o anumita "religie" desi tu sti in interiorul tau ca religia se afla in tine si ca nu se afla intr-o cladire dar trebuie sa te conformezi ca altfeli vei fi expulzat/a
In ce vremuri am ajuns...

pisi

pisi

Religia in viata mea

29 Sep 2006, 11:48

nu are un rol f important, asa ca sansele de a ma indragosti de o persoana de alta religie sunt f mici,deoarece imi aleg sa ma inconjor de persoane care au interese comune si conceptii de viata asemanatoare cu ale mele.
Daca as fi o persoana f religioasa,n-as renunta la religia mea,nici macar de dragul dragostei,ar insemna sa renunt la o parte din mine(repet, asta in conditiile in care as fi o persoana religioasa)si sa incerc a ma adapta sau a adopta mentalitati sau un mod de viata cu totul nou pt mine,si sunt de parere ca relatia mea cu respectivul ar avea de suferit din aceasta cauza.
Diferentele culturale si religioase de multe ori sunt subestimate .

leo

leo

pai...

29 Sep 2006, 01:47

il intrebi pe dumnezeu ce parere are. daca nu il gasesti la adresa mentionata in biblie (biserica) inseamna ca problema este de gust (al tau).

amedeea

amedeea

so be it

28 Sep 2006, 17:52

Nu cred ca religia este esenta problemei..cred ca totul se reduce la cat de mult il iubesti si ce anume esti dispus sa sacrifici pentru omul de langa tine si cat de mult merita... Daca asta inseamna religia-so be it... Nu mi-as face prbl din cauza asta