cine imi poate da macar un sfat?

by: kmikze
Ma numesc Remus sunt din Bucuresti si am 20 ani
Cu 2 ani in urma am intalnit fata viselor mele... Frumoasa desteapta si iubitoare... Am inceput relatia de jos... am cladit-o impreuna... am trait atat momentele placute cat si cele grele impreuna... Eram de nedespartit si nu ne statea nimeni in cale... Atunci aveam 18 ani.. urma sa dam BAC-ul (mentionez faptul k eram de aceeasi varsta)... Totul era OK! Dupa 6 luni, deja relatia noastra se baza pe incredere si pe iubire... Parintii ei au observat acest aspect si tot odata si-au exprimat dorintza de a ne desparti motivand faptul k fata lor trebuie sa fie cu gandul numai la carte... Privind din ansamblu, pare doar un sfat parintesc... insa pt noi este un kin... Am reusit sa ramanem impreuna, sa umblam pe ascuns si sa ne ferim de multa lume! Ne-a prins de kteva ori si ne-a facut viatza un infern... Am ajuns la 2 ani de knd suntem impreuna si avem aceeasi problema cu parintzii ei... Nu avem situatzia materiala de a ne muta singuri... si de a fugi in lume... (este dorintza noastra cea mai mare)...

Cum ar trebuie sa procedam... cum sa ne comportam... oare are succes relatia... oare procedam bine k totusi suntem impreuna in ciuda faptului k parintzii ei nu sunt de acord...

Va rog orice parere este bine venita.... Multzumesc anticipat!

alma

alma

Riuri de iubire, e cam patetic

09 Dec 2006, 10:01

Vino incoa, in occident si mai vedem noi daca mai scrii asa poetic. Deci nu-ti mai da cu parerea sustinind iubirea care invinge toate necazurile, ca daca ai da si tu cu mopul pe jos in pizzerie ca sarmanul profesor universitar...vai! ce riuri de iubire ai simti pt. patronul turc/arab si sa nu mai discutam.Nici pentru partener nu ai mai fi asa de romantic dupa mizeriile cotidiene. Eu am vazut si Romania si vestul, dar vad ca romanul care nu a emigrat mereu e mai destept decit ala plecat si stie el mai bine ce si cum. In plus, am simtit-o personal, romanii din vest te baga mai mult in noroi daca pot, nu-s solidari ca evreii ori arabii, intre ei.Preotul ala cu care ai vorbit, parca asa era treaba, nu? Saracul, ce sa mai zica? Nu a fost mai usor sa-si vada omul de treaba lui? Tu esti persoana care sustine cu indirjire ce crede si devii obositor, ca uneori iesi din realitate.Bravo tie ca poti sa te hranesti cu iubire numai, dar lasa-i in pace pe altii, ca nu toata lumea e ca tine si nici nu trebuie, idealismul tau l-am avut si eu si uite ca regret acum, vad ca mi-a adus deservicii.Din start e dubios ca numai tu ai dreptate mereu, iar ceilalti..si-ti invelesti ideile mereu in lozincile cu iubirea etc, ca stii ca majorit. sunt sensibili la chestia asta, ca doar nu-i nimic rau. Parca ai coborit din Biblie.

doe

doe

Alma...

07 Dec 2006, 09:40

Doamna Alma, se pare ca nu mia-ti inteles mesajul.Am spus ca poti sa ai ceva pe masa si daca na-i o facultate.Ca mananci in garaj, care e problema, ai ce manca ai, nu-i asa?
De ce omul se tot da dupa avere, si tot nu-i e destul, tot vrea mai mult.Lacomul.
Spunea cineva ca Iubirea nu tine de mancare?
Ei, aici nu sunt deacord cu autorul acestui vers, si interesant a fost un preot.
Daca iubesti sti ca trebuie sa ai grija de partenerul tau.Iubirea mai poate fii asemanata cu inteligenta.
Sa cam ofticat preotul, pana la urma a spus un da cu juamatate de gura numai sa nu ma mai auda.
Parinti intradevar vor sa aiba grija de noi, dar ei uita ca si ei au fost indragostiti, si stiu cum e.
Prostia fiecarui parinte e ca, isi invata copilul, sa se centreze mai mult spre exterior, si ei saracii au fost invatati la randul lor, de parinti, acelasi lucru.
Este o prostie.
Alma nici nu-mi vine sa cred, te credeam mai dezghetata la minte.
Am o intrebare.
Ce ai alege, bogatie sau iubire?
Ai spus:"Te simti umilit, dar ai frigiderul plin, ia uite ce frumos! Deci, Doe, nu te mai lua de Clopotel, ca ai cautat probabil pe cineva ca sa-l critici, ca nu aveai liniste".
In primul rand nu a fost o crita, in aldoilea rand, ar trebui sa redescoperim, iubirea din noi, nu toate prostiile din lume.
Ar trebui sa luam din lume ce ne e de folos.
Eu te asigur ca daca din tine va curge rauri de Iubire, tu vei fi cel mai bogat om din lume, vei avea ce manca, si vei fi fericit.
Omul care este bogat si nare iubire, tot timpul nare stare vrea sa aiba mai mult, uita si de ai lui.
Oare copiii-lor tai le vei interzice, sa iubeasca?
Sa sti ca asteptam mai mult de la tine, mai ales avand experienta...
Pa numai bine

alma

alma

Da, se poate sa ai ceva pe masa

30 Nov 2006, 07:02

daca nu ai scoala, facultate. Sunt mai multe situatii: faci niscaiva ilegalitati, sa nu zicem de tagma tiganilor care se descurca f. bine fara a avea diploma. In Occident ai ce minca si fara facultate, dar povestea se petrecea in Romania, nu? Acum partea trista: si cu facultate risti sa faci foamea in Romania. Una peste alta, Doe, nu baga mesaj subliminal ca daca faci scoli inalte tot aia e, OK? Macar poti sa emigrezi, ca asta e o conditie la dosar pt. romani, vad ca chinezii in schimb emigreaza grupa mare fara studii la ei...Si cind emigrezi vei avea ce minca, muncind in pizzerie si restaurant, garaj, taiat copaci(asta mai ales prin Canada, ca au paduri), cum ziceam si la subiectul ala, 3715, parca.Te simti umilit, dar ai frigiderul plin, ia uite ce frumos! Deci, Doe, nu te mai lua de Clopotel, ca ai cautat probabil pe cineva ca sa-l critici, ca nu aveai liniste.

doe

doe

clopotel...

29 Nov 2006, 18:55

Esti baiat, asa-i?
Esti un pi prostut.Tu asa ai proceda?
Intradevar, ai nevoie de ceva pus pe masa.
Dar se poate si daca nu ai o scoala, sau o facultate.
Vai samar de copii si nevasta pe care o ai sau o vei aveea daca nu o ai si o vei avea.
Prostia omului este ca toata fiinta ne-o concentram in exterior, acumulam lucruri, care ne fac viata un calvar, dar nu tu vrei ca sa te realizezi, apoi frate stai pana ii muri si inca nu esti realizat, pt ca cel/i care gandestete ca tine(si sunt multi)vor mai multa avere, si uita de iubire, si daca au nevasta o neglijaza, pt simplu motiv, ca vrea sa fie instarit...
Immmm, inca mai exista oameni ca tine, nu ma mir.............................Acesti oameni sunt periculosi..............ai grija sa nu cazi si tu, dar tare ma tem ca deja ai cazut in groapa alaturi de ei, trimitemi niste marunti, pt a-i face o surpriza prietenei, mele

gedilika77

gedilika77

ceva nou?!

28 Nov 2006, 13:22

as vrea sa aflu daca totul e ok.....
ar fi super sa vad ca mai exista si happy end in zilele noastre!!!!!!!!!!!!

gedilika77

gedilika77

intrebarea era......

06 Nov 2006, 12:33

daca procedati bine fiind impotriva parintilor?!
Nu prea.... dar se poate rezolva cu timpul si cu argumente solide care sa lucreze in favoarea voastra. Spun 'voastra' pentru ca orice s-ar spune sunteti un cuplu solid - fara doar si poate. Iar faptul ca sunteti studenti si lucrati spune mult despre maturitatea voastra. Parintii in general nu vor decat ce e bine pentru copii lor .... asa ca trebuie de vazut ce anume au ei impotriva relatiei voastre! Adica ce argumente au ei, ce nu le place, ce au impotriva relatiei voastre?! Dupa ce aflati asta, incercati sa aduceti contraargumente cat mai bune si sa aveti discutii normale cu ei. Oricat de incuiati ar fi.... sunt parinti, nu?!
Bafta multa!!!

doe

doe

kmikze...

04 Sep 2006, 15:51

Buna!
O colega de facultate de a mea, a parasit Molodova si avenit in Maramures din aceasta cauza.
Acum are o afacere personala impreuna cu prietenul ei.
Nu zic ca tre sa faceti si voi acest lucru, vreau sa subliniez ca se paote.
Ati dat bacul, amandoi sunteti la aceasi sau in aceiasi fac sau oras cu faculta?
Ar fii o sansa.
Sa fiti de parte de familie.
Acum sunt presat de timp, tre sa o tulesc dar revin.
Asta nu mai daca mi aveti nevoie.
Fami un semn sa stiu daca sa mai continui.
Astept raspuns
Nu mai bine

valeria

valeria

Intre 17 ian. si 15 febr......

04 Sep 2006, 11:26

Mai era o postare cu o reclama la nu stiu ce prostie din care cica ies bani. Pai ce-ati facut, ati scos-o? "Excelent", ca in felul asta ce am scris eu apare ca fiind ca nuca in perete, ca si cum m-am trezit din somn si am postat ce mi-a trecut prin cap. Mai, nu-i frumos....poate doar comic.

valeria

valeria

Romani, grabiti-va!

15 Feb 2006, 23:54

S-a descoperit visul dintotdeauna al romanului(para malaiata):sa nu muncesti si sa vina banii.Chiar imi pare rau ca am plecat din tara sa muncesc pe bani mai multi, ca ia uite....am ratat sansa vietii.Numai sa nu existe cineva care nu e cuminte, ca se produce o fisura in lant.Trebuie doar sa convingeti, dar daca tot nu aveti serviciu....pai stati pe forumuri si scrieti, de aia a dat D-zeu Internetul.Si fraierii care muncesc 8-10 ore/zi in loc sa intre in joc...Totul e sa supravegheati casuta postala, sa nu fie devalizata sau se prinde postasul si fura scrisorile.Ma gindesc sa ma intorc in Rom. si sa ma imbogatesc nefacind nimic, ca pe unde-s eu acum,se munceste,nu gluma.Ma mai gindesc.

rodicutza_sadica

rodicutza_sadica

De acord

17 Ian 2006, 12:25

Depinde ma rog si de cat castigati, dar incercati sa va intretinei singuri. Asa sunt parintii mai posesivi, dar se vindeca ei in timp ai sa vezi.

raluk

raluk

Felicitari si din partea mea

16 Ian 2006, 13:03

Chiar mi se pare ca cei care spun ca la 20 de ani nu poti fi matur gresesc foarte mult. Cel putin voi sunteti o dovada vie ca se poate. :)

kmikze

kmikze

Va multzumesc tuturor pentru ajutor

16 Ian 2006, 03:22

Va multzumesc tuturor pt ajutorul acordat! Avem scoala terminata iar BAC-ul l-am luat. Suntem amandoi la aceeasi facultate, la forma de invatzamant zi. Muncim amandoi. Stiu ca unora le pare greu sa creada ca potzi iubi la 20 de ani sau k este prea devreme sa te gandesti la un viitor! Dar in ziua de azi cand potzi sa te gandesti la un viitor? Kiar credetzi ca parinttzii te pot intretzine atata timp? Eu nu cred. Cred ca exista un moment in viatza cand trebuie sa te gandesti serios la viitorul tau si la ce vrei sa realizezi. Este destul de greu sa faci asta in Romania, dar daca nu incerci, nu rezolvi nimic! Asta este parerea mea! Multzumesc inca o data pentru atentzia acordata

alma

alma

Daca nu se citeste cu atentie....

06 Ian 2006, 20:34

Nu se intelege nimic.Sau poate din cauza materiei cenusii nu s-a inteles.Am scris ca glumesc referitor la acel "plsss".Si ce inseamna "cu mai multi barbati"? 4-5 intr-o viata sau pe zi,pe saptamina etc? Totul e relativ,iar cuvantul "normal"e din ce in ce mai controversat.In definitiv e o chestiune de optiune,Ceausescu voia sa fim toti la fel si am vazut cum era. Apropos de Romania, am spus eu vreodata ca ma aflu in Rom.?Deci se schimba multe,depinde de parametrii s.a.m.d.Cine e fericita cu acelasi mereu e OK,doar nu o fi treaba mea.Chiar,de ce-oi fi scris eu aici,cind am alte lucruri esentiale de facut,de care depinde viitorul meu profesional? Ciao!

emgiaela

emgiaela

...

06 Ian 2006, 19:39

ce bine ma simt .............. HahaH...

emgiaela

emgiaela

hahah!!! nu dau 2 banii pe celu cu "n" barbatii...

06 Ian 2006, 19:39

si apropo eu consider ca e mai bine cu unul dar bun super bun ... decat cuu "n" draga alma ... stii ce semnifica la noi an Romania sa fiii cu mai multii barbatiii ? ei daca nu stii am sa te aanunt ca aceea persoana care sa culca cu mai multii barbatii se numeste tarfa [zdreanta parasuta,panarama... etc ] cred ca stii mai bine ...

emgiaela

emgiaela

ptru Scarlett ...

06 Ian 2006, 19:34

Merciii !!!!!!!1 ...

emgiaela

emgiaela

plss! :):):):) si n-ai auzit de plssss:):):):)

06 Ian 2006, 19:32

Uite ce e mai Alma nu vreau sa fiu rautacioasa dar nu aveam nevoie de raspunsul tau CLAAR! nimenii nu ti-a cerut tie sa ai o parere la adresa mesajului meu cii Scarllet trebuia sa-mi raspunda ok si ank ceva sa stii si u ca plss ! - anseamna te rog frumos ... hai paa ...

alma

alma

Ce inseamna "plsss"?

04 Ian 2006, 12:16

Glumesc. Iar in legatura cu raspunsul asteptat,pai ce e asa de greu de inteles?Cum zicea B:Iarna nu-i ca vara. Adica la 40 nu-i ca la 20 de ani,nu-i logic?Oamenii se mai plictisesc,isi descopera defecte,devin mai putin toleranti,ca doar dragostea aia de la inceput nu mai este la fel.Si daca-s mai toleranti uneori,au devenit mai destepti si vor sa conserve relatia,dar asta nu inseamna ca mai e asa pasionala. Asta-i mersul lucrurilor.Cu toate ca putini recunosc,mi se pare de-a dreptul plictisitor sa tooot faci sex cu aceeasi persoana 20-30-40 ani.Dumnezeule!Asta era in Evul Mediu mai probabil decit in zilele noastre.Deci obisnuieste-te cu ideea ca si tie o sa-ti fuga ochii intr-o zi dupa altcineva,chiar daca nu vei merge pina la capat.Cine prefera sa viseze isi asuma riscul deceptiei.Dar nu toti(toate) sunt capabili de detasare emotionala pt. a nu suferi mai tirziu.Ma intristez,caci vad cit de entuziast e baiatul asta,Remus,nestiind ca in citiva ani va resimti rutina de care nu scapa nimeni.Plus restul problemelor.

emgiaela

emgiaela

raspunde-mi plssss!

29 Dec 2005, 13:58

ce s-a mai schimbat de la 20 de anii cum e acum ? sa anteleg ca nu e la fel de placut sau la ce te refereai ? pls raspunde-mi ... si sa-ti mai spun ceva eu sunt cu prietenul meu de 1 an si jumatate aproape ... si s-au schimbat multe mi se parea ca atuncii an primele lunii cand eram cu el era totul mai simplu mai frumos nu zic ca nu e si acum ... dar parca s-au schimbat prea multe ... el e la fel de atent , iubitor cu mine an jurul nostru parca nu mai e ca la anceput atuncii era totul simplu ... la tine ce anume s-a schimbat ??? anteleg 2 copii o skhimbae enorma dar legat de voi 2 [u si cu el ... ] ...mersii anticipat ...

PS: astept raspunsul tau ...

georgescumag

georgescumag

Tineretea...

30 Nov 2005, 21:56

Nu se poate retrai. Traieste clipa si fii fericit acum. Nu te mai gandi la fericirea pe termen lung, caci ea la scara timpului nu conteaza mai deloc.

selmina

selmina

aici nu-i vestul

30 Nov 2005, 21:18

Din pacate sau din fericire aici nu-i vestul. Se pot muta impreuna, sunt majori, vaccinati, se iubesc. Nu vad ce i-ar impiedica.Si nu e vorba de casatorie in adevaratul sens al cuvantului.

hedonista

hedonista

care i graba?!

29 Nov 2005, 10:47

mai fratilor mai usor ca i ati pus omului in carca si casatorie , redit pt casa ...cred ca deja l-a luat capu' si se gandeste el cum sa faca sa evite toate chestiile astea..eu cred ca totusi esti prea tanar, sa nu spun imatur, sa te gandesti la "fugit in lume"..ai 20 ani si daca faci pasul asta acum, mai tarziu o sa vrei sa experimentezi diverse chestii pe care l ai ratat..asa ca lasa lucrurile sa si urmeze cursul...chiar daca "mami si tati" nu sunt de acord, daca tot insistati si persistati, or sa se invete cu ideea si nu vor mai avea ce face...dar nu te pripi in decizii...tu iti doresti asa mult sa stai cu ea pt ca e cineva care va interzice lucrul asta...da' gandeste te cum va fi cand numai de ea o sa dai prin casa..not cool..atunci sa vezi infern..la 20 ani...ma rog..in definitiv fiecare cu dorintele lui..dar..sa mai reflectezi!

valeria

valeria

Clopotel,iti spun eu...

26 Nov 2005, 09:00

...cum e cu casatoria de proba.Tu zici:"Vesticii, care sunt mai avansati decat noi din multe puncte de vedere, au inventat casatoria de proba, si nu degeaba." Nu zic nu,dar nu stiau ei la ce se ajunge.In vest a sta de proba,chiar si fara acte,e belea mare daca s-a locuit impreuna(un timp,nu stiu sigur cit trebuie) si se ajunge la separatie.Adica el plateste pensie ca cica nu conteaza ca nu au avut acte.Asa ca doar in Romania e bine ce ai zis tu,in rest mai ales ei(barbatii) evita sa se mute impreuna si e normal,oarecum.Pai pina se marita ea cu altul sau se muta cu altul,asta plateste pensie alimentara,cam nasol,nu crezi? Iar in ceea ce priveste parintii lui Remus,chiar asa o fi?O vor primi cu bratele deschise pe fata?Am dubii.

selmina

selmina

varianta: casatoria de proba

25 Nov 2005, 22:56

Primul meu mesaj poate ca a fost mai dur si nu m-am facut inteleasa. Tot ce am vrut eu sa spun a fost ca "foamea" si "lipsa" sunt cei mai mari dusmani ai unei relatii, oricat ar parea ea de puternica. Un sfat pentru Remus: convinge fata sa se mute cu tine, la tine acasa, stati impreuna ceva vreme si daca merge, mult noroc in continuare. Nu este nevoie sa va casatoriti pentru asta. Am inteles ca doar parintii ei se opun relatiei voastre, nu si ai tai, deci , pana aici totul este ok. Vesticii, care sunt mai avansati decat noi din multe puncte de vedere, au inventat casatoria de proba, si nu degeaba. Incercati si voi lucrul acesta si daca merge, bine, daca nu, iarasi bine, ati capatat experienta. Multa bafta in continuare!

massimo

massimo

un sfat

24 Nov 2005, 23:55

Draga REmus, facand abstractie de Valeria si Clopotel (a caror sfaturi te indruma sa lasi societatea noastra autohtona si contemporana sa te transforme intr-un zombi care sa nu fie fericit sa nu ofere fericire si sa caute doar siguranta) te rog sa citesti si parerea unuia de aceeasi varsta cu tine, predispus la acelasi tip de probleme ca ale tale.
Sa inteleg ca o iubesti pe fata.. foarte frumos, considera-te norocos doar pentru asta caci e o stare inaltatoare de care nu toata lumea se bucura si din care poti gasi resursele necesare sau scapi de orice depresie. Dar, si e un mare dar, esti baiat! la cea mai frumoasa varsta, varsta la care poti simti cel mai usor ca lumea e a ta!
Ceea ce trebuie sa faci incepe foarte simplu: trebuie sa ai incredere in tine. Sa descoperi in interiorul tau increderea si potentialul pe care un om il are la aceasta varsta si sa-l valorifici, trebuie sa fi barbat, nu catelus supus iubitei sale, ci barbat! pentru ca mai apoi ea fara sa-si dea seama sa aiba o incredere fanatica in tine, astfel le veti putea demonstra - chiar si indirect - cu o mult mai mare convingere parintiilor ei ca impreuna va este mai bine la amandoi, ca fiind impreuna ea poate sa invete mai bine, ca impreuna va puteti sprijini unul pe altul in situatii dificile.
Continuati sa va intalniti fara sa va mai ascundeti, lasati-i sa faca scandal, daca te iubeste nu ii va auzi si incet poate isi vor deschide si ei ochii, e greu dar avandu-va unul pe altul puteti trece peste.
Si inca ceva: daca aveti tendinta sa petreceti prea mult timp impreuna si tipa chiar nu pune mana pe carte din cauza asta, mai trimite-o si tu la invatat ca doar ii faci un bine ;)

valeria

valeria

Mai Clopotel

24 Nov 2005, 02:29

...tu cam ai dreptate.In parte si pt. ca oamenii astia de se iubesc traiesc in Romania,unde iti trebuie un serviciu bunicel ca sa fugi din casa parinteasca.Pai unde fugi?Cu chirie?Faci imprumut la banca sa cumperi apartament?Hai ca e nasol de tot. Uite,vedeti voi,aici unde-s eu cind te-ai angajat iti poti inchiria-singur-o garsoniera,ai bani si de mincare si de alte chestii.Deci daca Remus s-ar afla aici,nu ar mai avea o asa problema.Basca,,,,ca din 2 burse s-ar putea ca cei doi sa locuiasca undeva ,mai modest,dar singurei.Dar in Romania nu se poate. Dar stati asa,ca si pe aci is alte timpenii:e mai greu sa te cuplezi cu cineva,ca barbat-am mai scris-o la alt subiect-nu poti acosta pe strada o tipa,ai toate sansele sa dea tel. la politie si urmarile-s nasoale.Cica unele suna si ca li s-a parut ca le-ai agresat verbal ori cu privirea.Deci tipii-s terminati rau aci,te uiti 3 secunde la unul si coboara privirea.Iar la discoteca se merge strict pt. chestia aia,nu pt. o relatie de viitor(cit de cit).Se explica si de ce homosexualitatea e asa ridicata fata de Romania,de ex. Draga Remus,gindeste-te la viitorul vostru financiar,ca nu se poate locui sub cerul liber si minca zmeura si mure.Te asigur eu ca dupa niste luni(ani,daca aveti noroc)de stat impreuna,se cam duce pasiunea asta mistuitoare.Cum zicea cineva mai inainte,tentatia fructului oprit....Ca si ce daca sunteti majori?Big deal....

kavajava

kavajava

20 > 18=> ESTI ADULT, SI EA LA FEL

23 Nov 2005, 19:45

Draga Remus,

Poate ca nu realizezi, dar daca tu si iubita ta aveti 20 de ani, sunteti majori. Va puteti casatori daca doriti, nu aveti nevoie de acordul parintilor in nici un fel.

Pot sa te intreb de ce nu aveti situatia materiala de a va muta singuri? Ce va opreste sa va luati un servici, si tu si ea? Sa va castigati banii vostri, ca doi adulti? Exista cursuri serale, sau la ff, in orice caz exista solutii la problema voastra.

Nu are importanta cat de gresita este atitudinea parintilor ei. Nu poti sa-i schimbi. Poti numai sa te schimbi pe tine insuti. Luati-va servici, rezolvati cu studiile, si purtati-va ca doi adulti. In cele din urma parintii vor vedea ca fata lor e fericita, chiar daca nu in modul in care vroiau ei, si vor accepta realitatea. Ai mei au fost la fel, si s-au dat pe brazda, chiar daca dupa 10 ani...

P.S. Nu va fie frica de seral sau ff daca faceti practica in domeniu - firmele oricum prefera un angajat cu practica in fata unui copil "al mamei", rasfatat, care vine din facultate fara nici un pic de experienta si crede ca stie tot

PSS. Daca iubita ta nu e de acord sa fie pe picioarele ei si prefera sa ramana la mama si la tata, atunci abia ai incurcat-o. Inseamna ca ori nu e destul de matura, ori nu te iubeste suficient. Dar sper sa nu fie cazul...

sonia

sonia

Draga Clopotel,

21 Nov 2005, 23:11

Imi dai voie sa te contrazic? Nu neg faptul ca in viata e bine sa fii cu picioarele pe pamant dar parca nici chiar asa! Nu stiu ce varsta ai insa nu-mi spune ca tu n-ai iubit nebuneste cand aveai varsta lor si, in mod sigur, nu aveai o situatie. Nu poti cere nimanui sa nu se indragosteasca la 20 de ani. Parerea mea este ca cei doi sa fie lasati sa-si traiasca dragostea pentru ca intr-un fel iubesti la 20 si altfel la 40, viata trebuie traita sub toate aspectele ei. DAR, exista un DAR, parintii nu ar trebui sa le interzica ci sa le puna niste conditii: "va vedeti dar va terminati scoala" sau "va gasiti de lucru" etc.
Daca parintii sunt impotriva tot ce vor rezolva este sa ii stimuleze pe cei doi, nu sa-i descurajeze, stii cum e cu marul interzis...
Cu respect, Sonia

emgiaela

emgiaela

...poate conteaza si aceasta parere nu strica chia

20 Nov 2005, 21:02

stai linistit imortant e sa va simtit voi 2 bine ampreuna nu mai conteaza ce spun parintii acum ei au devenit dja anvechiti asha ca sa ne lase si sa va lase "dreacu"an pace ... cu nu o sa traiasca fata cu ai ei toata viata si o avea ea timp si ddee carte daca e pe la facultate ... zbayyy !!

selmina

selmina

draga....

19 Nov 2005, 19:44

Dragul meu, dragostea trece intotdeauna prin stomac. Cand mama si cu tata iti platesc facturile este usor sa fii idealist, sa visezi si sa vrei marul interzis, dar ce-ai zice tu... dragostea voastra ar rezista fara mancare, caldura, internet si telefon mobil??? Asteapta sa termine fata scoala (daca face vreo scoala!), fa-ti si tu o cariera, sau angajeaza-te pe undeva si atunci altfel il vei privi pe viitorul socru. Asigurati-va o situatie materiala minima, de supravietuire si atunci puteti fugi in lume sau in afara ei...Ei vor intelege pana la urma. Dar cu coatele goale mi-e greu sa cred ca vor fi de acord vreodata!