cred ca fiecare dintre noi s a confruntat cu asta

by: cioco_bocco
de ce mereu dam de cate unul in mintea caruia inca dainuie amintirea fostei? nu pot incepe o relatie inca deoarece nu s-au vindecat de rana provocata de ruptura care a avut loc intre ei, inca se mai gandesc la ea, incearca disperati sa se impace cu ea, chiar daca ea l-a inselat..de ce? de ce e atat de greu sa lasi in spate trecutul si sa-ti dai o noua sansa? fetelor, voi ce ati face daca baiatul pe care-l placeti inca se agata cu disperare da trecut, iar fantoma fostei inca se plimba printre voi 2? cum ii vindecam? ne bagam cu fortza in sufletul lor, sau incet, subtil? haideti sa discutam pe marginea acestui subiect...

dark_angel_alinutza

dark_angel_alinutza

da este adevarat...

27 Dec 2006, 10:19

ai foarte multa dreptate....si mie mi s-a intamplat prima varianta si nici acum nu mi-e usor....

cioco_bocco

cioco_bocco

cred ca ai dreptate

17 Dec 2006, 21:38

imi plac sfaturile tale ralucuztzza sa stii ca ti dau dreptate!!!!!!nu le am pus inka in aplicare ca nu am fost in situatia asta inca,,,dar cred ca de voi fi sigur voi reciti sfaturile tale;))

ralucutza15

ralucutza15

continuare

17 Dec 2006, 21:25

pasul 3: test: il lasam o perioada sa vedem cum reactioneaza , daca ma cauta atunci ne comportam natural, putem avansa in relatie, prima intalnire deja stiu locurile lui preferate etc...daca nu suna il mai lasam o zi caci sigur va suna :)
secretul e sa nu te arati atrasa de el , sa te comporti ca o prietena chiar daca iti este foarte greu sa nu-l saruti...asta e pana la pasul 3 trebuie sa te multumesti cu pupaceii pe obraji:)

ralucutza15

ralucutza15

:)

17 Dec 2006, 21:21

strategia e urmatoarea:
pasul 1: stai alaturi de el ca o prietena foarte buna, il asculti cum se plange ca cealalta a fost nu stiu cum ca era foarte bine cu ea , ca era atat de buna si frumoasa dar ca e o nenorocita ca l-a parasit...asta e momentu decisiv...daca ajunge aici inseamna ca incepe sa se elibereze de amintirea ei...secretul este urmatorul : nu trebuie sa critici fosta prietena! el o va lua ca o insulta
pasul 2: petrecem cat mai mult timp impreuna, il facem sa rada , se se simta bine pana cand nu mai aduce aminte de ea

khristy_k

khristy_k

dap

14 Nov 2006, 19:46

mi s-a intamplat o data asa ceva..a fost prima mea dragoste dar cand l-am cunoscut eu el mi-a zis ca s-a despartit de prietena lui si ca nu poate fi cu mine..am apreciat ca nu s-a folosit de mine sa o uite pe ea iar eu am inteles cand el a zis ca inca sufera si nu m-am bagat cu forta in sufletul lui..
si dupa un an de zile ne-am intalnit iar, el era "vindecat" si am inceput o relatie..
dar altfel nici eu nu accept sa fiu manta asa cum zicea Pisi..

cioco_bocco

cioco_bocco

hmm

13 Nov 2006, 20:44

he he din fericire eu nu am dat peste asa ceva insa am auzit problema asta la mai multzi si m am gandit sa o propun ca tema;)mersi de opinie pisi o seara placuta;))

pisi

pisi

Sincer ?

13 Nov 2006, 19:53

N-as vrea sa fiu manta de vreme rea pt nimeni,deci as incerca sa nu ma implic intr-o relatie de genul caruia vorbesti tu.
Daca totusi m-am implicat si-am aflat mult mai tarziu ca e inca dependent de fosta,as incerca,dupa cum ai spus si tu,ca lucrurile sa decurga mult mai incet,mi-as asuma acest risc de a lupta pt acea relatie si cu acea fantoma a trecutului,dar nimeni nu poate sa garanteze ca aceasta ar fi o masura eficienta...

De ce se agata unii de trecut ? Buna intrebare,acelasi lucru ma tot intreb si eu,dar posibile variante de raspuns ar fi:
1.nimanui nu-i este usor sa accepte faptul ca a gresit si ca a pierdut o persoana draga sau o relatie in care se simtea bine
2.mintea respectivului/respectivei ii este ocupata doar de amintirile frumoase cu fosta si prefera a ignora amintirile neplacute legate de acea persoana
3.cel in cauza este o persoana care se ataseaza puternic de cei la care tine si dureaza ceva timp pana iese din perioada de convalescenta
4.de fraier/a ce este

In ceea ce ma priveste,mi-a trebuit mult curaj si hotarare,ca s-o rup definitiv cu fostul meu iubit,dar pana la urma am reusit,si ma bucur ca am ales sa sufar atunci,pt ca acum sunt extrem de fericita alaturi de altcineva. :)

Mult succes si voua in relatiile voastre. :)