cum sau ce sa fac sa iert?

by: catrynel
am nevoie de sfaturi sau de exemple, ce ati facut, de la voi care ati trecut peste faptul ca sotul v-a inselat.Am fost insarcinata si de cateva luni -4- am nascut. la o luna dupa nastere am aflat ca sotul meu a avut o relatie cu alta femeie. am vorbit, ne-am certat, am plans, am facut mastita pe fond de stres - s-a oprit lactatia-, iar el mi-a spus in tot acest timp ca a avut doar o aventura cu cineva si ca de fapt s-a terminat cu totul cu cateva saptamani inainte ca eu sanasc. l-am crezut , am incercat sa uit, m-am gandit ca am un copil de crescut. a mai trecut ceva timp si acum vreo 3 sapatamni , am descoperit ca de fapt sotul meu nu a avut o aventura cu o femeie, ci o relatie...deoarece erau impreuna de la inceputul sarcinii mele. In perioada sarcinii, eu am simtit ca este mai rece, mai distant, chiar l-am intrebat de cateva ori daca se intampla ceva si SIGUR ca mi-a spus ca nu, ca mi se pare, ca..etc etc.nu stiu de ce a facut asta. sunt o persoana care se ingrijeste si nu se neglijeaza. deja am ajuns la kilogramele dinainte de sarcina.l-am intrebat desigur unde, cand, cum sau cu ce am gresit. el mi-a spus ca singura greseala si vina o are el ca m-a inselat...

aurasi

aurasi

vanghelis007

05 Mai 2008, 16:00

inteleg din postarea ta ca ai suferit mult si printre randuri,ca inca mai suferi.Imi permiti o intrebare? inca o mai iubesti?Aici era vorba sa-l ierte, nu sa termine cu el. Umilinta poate "imbraca" multe forme, dar poate uneori trebuie sa ne umilim(SAA CRED ALTII) decat sa suferim si sa stam "drepti", am spus drepti nu demni.Poate e vb despre o a 2 sansa, cred ca oricine merita a 2 sansa, fie si doar pt noi, sa stim ca am facut totul sa ne pastram ce avem(sot, sotie,copii,serviciu,etc) Depinde din ce punct de vedere privesti lucrurile.Nu spun ca nu ai dreptate, ci doar ca esti prea drastic, inteleg si de ce, dar oare nu trebuie, in viata, sa mai si IERTAM?

vanghelis007

vanghelis007

Cand

21 Apr 2008, 20:29

oamenii sunt egoisti, se gandesc numai la ei insisi nu la partenerul din cadrul cuplului.Partea rea, este ca nu cer voie nimanui.

vanghelis007

vanghelis007

Tu Pisi

21 Apr 2008, 20:26

crezi ca eu am spus altceva?Citeste ce am postat eu, cu atentie, si ai sa vezi ca ii dau dreptate Doamnei.In cuplu, uneori cei doi nu respecta sfaturile tale de bun simt, si o iau pe alaturi cu drumul.Exista legile perfecte ale cuplului,. asa cum exista stopul, care te invata sa traversezi numai pe lumina verde.Dar asta inseamna ca toata lumea traverseaza pe verde?

pisi

pisi

vanghelis,

21 Apr 2008, 17:40

tu uiti tot timpul, observ, ca intr-un cuplu e vorba de doua persoane la mijloc. orice hotarare ia unul dintre parteneri, il va influenta cumva si pe celalalt partener de cuplu.

nu exista ceea ce spui tu acolo, ca el a ales si gata, ea sa se resemneze, el ii datora ei respect, si prin respect se intelege si fidelitate, daca el simtea ca ceva nu mai functioneaza in relatia lor, trebuia sa-i spuna ei ce-l deranjeaza si impreuna sa gaseasca o solutie.

el a adoptat insa o atitudine lasa si facila: a inselat-o.

vanghelis007

vanghelis007

Iarta-ma

21 Apr 2008, 05:15

Si eu am trecut printr-o situatie asemanatoare, dar inversa,-si cu toate ca nu am ramas gravid a trebuit sa iau o masura dura cu propria mea viata.Si am decis in favoarea copiilor mei, despartindu-ma de fosta, si aducandu-mi copiii la mine.De atunci nu mai m-am insurat, sunt singur.Uneori in viata trebuie sa luam decizii care dor al dracului.Suntem la rascrucea unor drumuri pe care nu stim sa le alegem.Dar de alegerea noastra de-acum, depinde ce sens acordam propriei noastre vieti.Decizia, va apartine.

vanghelis007

vanghelis007

Am

21 Apr 2008, 05:03

toata stima pentru femei,desi uneori lucrurile se intampla si invers, dar nu asta este problema.Daca nu ai invatat lectia la scoala, profesorul te asulta si iti punea nota patru.In fata legii, daca cineva a comis un furt, atunci este pedepsit.Omul tau a incercat sa aplice metoda triunghiului de aur, sa vada daca merge.Avand oblgatii (responsabilitati), este si normal sa te doara tradarea lui.Pentru ca el nu te-a inselat cu o femeie,ci te-a inlocuit cu o alta.Daca te-ar fi batut si te-ar fi calcat cu picioarele,l-ai fi iertat pentru ca te-a umilit?Parerea mea este ca el este cel care a ales, nu tu, si atunci, cred ca este logic sa-l lasi sa mearga pe drumul pe care si l-a ales.Mai ales ca a premeditat totul.Nu uita ca barbatul tau este major, si sanatos atunci cand decide ce vrea sa faca in viata.Pai daca tu il ierti, iarta-ma, dar ii deschizi drumul spre o viata foarte usoara.Ce-a avut si cea pierdut.Parerea mea este sa-l pedepsesti, si aceasta inseamna sa-l lasi singur.Cu atat mai mult ca s-a dovedit atat de egoist.Pedepsindu-l, are prilejul sa ia o lectie dura de la viata.Nefacand asta, viata ta sa stii ca nu va fi mai buna.Ai sa-ti pierzi si urma de respect pe care ti-odatorezi

aurasi

aurasi

offff

19 Nov 2007, 10:08

tare m-am "aprins" am scris la nervi nu am mai verificat ce am scris si am facut o gramada de greseli, scuze

aurasi

aurasi

continuare

19 Nov 2007, 10:05

nu esti jucaria lui care sa functioneze cand o intoarece el cu cheia si nici copil ca sa-l educi si observatiile alea ridicole si penibile..Spune-i ca nu esti perfecta, ca cine munceste greseste si ca daca nu-i convine si el este mai priceput sa puna mana sa le faca, decat sa alerge dupa fufe. M-am suprat rau de tot, daca ar fi langa mine cred ca i-as trage 2 palme.Invata sa spui NU si sa priceapa ca are langa el un OM cu bune si rele, nu un om PERFECT, pt ca nu exista si oricum el ce ar oferii "perfectului", perfectiunea unei inaselatorii? nici pe aiai nu a putut sa o faca perfecta, pt ca tot ai aflat.Demonstreaza-i ca daca vrei si tu ii poti arta lui ca este o NULITATE.Dupa cate ti-am scris eu, e posibil cand vine acasa o sa-i dai una in cap asa din senin, sa nu faci asta, dar incearca sa-ti exprimi indignarea in fata lui sustinand argumentele cu realitatea.Desi nu-mi convine, tot are o bila alba de la mine...si 2 palme.glumeam nu sunt de acord cu batia indiferent de motiv si scop.

aurasi

aurasi

ciudat si tare greu de raspuns

19 Nov 2007, 09:55

Intentia intiala a fost sa-ti spun ca e ok, daca "el mi-a spus ca singura greseala si vina o are el ca m-a inselat...". Sunt multi care o faca in timpul sarcinii-asa se poareta, nu pot sta fara, tampenii. Fapul ca a fost o relatie si nu o ocazie e "de bine"sanse mai mici de contactat boli,stabilitate ca timp,etc.Dar RELATIE inseamna multe, de regula ele continua,aventurile se mai si termina.Oricum are o bila ALBA de la mine ca a recunoscut ca e singurul vnovat. In schimb tu nu te mai framata cu ce ai gresit-probabil ca esti langa el-asta e singurata greseala(cred eu). Ma deranjeaza fff tare cjestia cu observatiile, adica el e DESTEPUL si tu POASTA, el e seful si tu sclava. Poate de-aasta te-a si inselat nu a crezut ca esti in stare sa si aflii. oricum TU trebuie sa inveti sa spui NU,asa cum a spus si Pisi aprca sa pui piciorul in prag.Fa in casa, cu tine cu copilul, ceea ce crezi tu ca trebuie si nu doar ca sa-i fie lui drag, nu mai accepta orice zice el doar de dragul lui atat timp cat el nu accepta nimic (greseli) de la tine macar de dragul tau.Impuneti puctul de vedere asupra la tot ce faceti impreuna(casa,etc)nu spun sa fi dura ci doar flezibila, dar nici "mladita-n vant", nu

pisi

pisi

Catrinel,

23 Oct 2007, 18:52

iti doresc din tot sufletul numai bine,ai grija de tine si sa ne mai spui cum esti.

Te pup si-ti tin pumnii sa fie totul perfect pt tine si familia ta!

catrynel

catrynel

multumesc

17 Oct 2007, 10:48

pisi, multumesc pentru raspunsuri.chiar ieri am si aplicat o parte din ceea ce mi-ai spus: am iesit singura in oras si am pierdut vremea prin magazine, iar pe el l-am lasat acasa cu copilul.cand am venit era cam nervos si intrebator ca pe unde am fost?in afara de asta nu pot sa aplic partea cu iesitul cu prietenele deoarece nu am prietene cu care sa ies la o cafea.prietenele mele s-au casatorit, au plecat din oras, au plecat sa munceasca in alta parte...tinem legatura prin mess, telefon, mail, dar sunt kilometrii intre noi.familie, eu nu am, adica parinti sau frati la care sa apelez, deci nu prea pot sa merg intr-o vizita la familie pentru o noapte macar sa stau acolo, sa ma relaxez.nici de la serviciul unde am lucrat nu am prieteni apropiati sau de cafea:am fost 3 angajati, din care acum mai lucreaza un baiat, tanar, de vrea 22 de ani.sunt fericita cu copilul ca ies cu el in oras, si in parc, si ...peste tot. acum incerc sa-mi caut de lucru si sper sa gasesc ceva bunicel pentru studii superioare.iti multumesc pentru raspunsuri si esti intr-adevar o prietena adevarata.Cred ca persoanele din jurul tau sunt fericite ca te au ca prietena. sunt bucuroasa ca mi-ai raspuns. MULTUMESC!

pisi

pisi

Lili,

16 Oct 2007, 19:32

multumesc pentru aprecierile tale,inseamna foarte mult pentru mine. :)

La tine cum decurg pregatirile pentru cununie,ti-ai cumparat costumasul de cununie?

denisa18

denisa18

pisy

16 Oct 2007, 13:28

nu am vrut sa jignesc pe nimeni,numai ca din pacate eu asta consider ca este adevarul...cu siguranta ca exista si barbati care nu insala,insa cred ca fac alte greseli sau au alte vicii...este un adevar dureros de care daca toate femeile ar tine cont,nu s ar mai naste copii,nu ar exista casnicii...dar nu toate avem puterea sa il infruntam..

pisi

pisi

Pt denisa

16 Oct 2007, 11:07

denisa,afirmanad ca toti barbatii inseala,inseamna sa-i nedreptatesti sau jignesti pe cei care n-o fac.

pisi

pisi

continuare

16 Oct 2007, 11:04

Daca amandoi tineti la aceasta relatie,puteti lupta pt ea,ati putea sa mai acordati o sansa relatiei voastre,dar acest lucru necesita efort din partea amandurora,nu doar efort din partea unei parti.
El trebuie neaparat sa rupa orice legatura cu acea femeie,inclusiv legatura de amicitie,iar tu fi mai independenta,incearca sa nu-ti mai conditionezi propria fericire de prezenta sau comportamentul lui.
E foarte bine ca te ingrijesti,dar iesi in lume si fara el,da-i si lui din responsabilitatile tale,spune-i si tu cand nu-ti convine ceva la el,refuza-i hotararile atunci cand nu esti de acord cu ele,si TU esti importanta in aceasta relatie,nu doar el.

Te pup si mai astept vesti de la tine!

pisi

pisi

Neata,Catrinel

16 Oct 2007, 10:57

Multumesc mult pentru mesaje,m-au ajutat foarte mult sa inteleg situatia mai bine acele raspunsuri.
Ai dreptate cand spui ca el e mai dominant decat tine in relatie,dovada fiind ca acele hotarari importante mai mult sau mai putin el le-a luat,iar tu din iubire pt el ai fost de acord cu acele decizii.
Ce nu-mi place din ceea ce ne povestesti ca el iti face observatie pt orice prostioara,de parca ai fi un copil nestiutor. Parerea mea ar fi,Catrinel,sa-l pui un pic pe jar,sa nu te mai arati afectata de observatiile lui,intalneste-te mai des cu prietenele tale,dar lui nu-i spune unde te duci si cu cine te vezi,lasa-l si pe el sa aiba grija in acel rastimp de copil,tine-l un pic la distanta si vezi cum reactioneaza.
E foarte posibil sa-i fie retrezit interesul pt tine prin acest comportament.
Daca treaba asta functioneaza ati putea sa va aduceti aminte de acele vremuri in care faceati totul impreuna,spune-i ca ti-e dor de acele vremuri,ti-e dor de acel barbat care era,poti sa-i mai spui ca ti-ar face bine sa-l auzi cerandu-ti scuze pt acea aventura avuta de el.
Spune-i ca e foarte important pt tine sa sti ce anume l-a determinat sa fie in paralel cu tine si cu acea femeie.

catrynel

catrynel

raspunsuri

16 Oct 2007, 09:04

pisi, sper ca am raspuns la toate intrebarile. chiar mi-am reamintit momente placute din relatia mea, dar oare el si le mai aminteste?nu, mi-a spous nici o secunda ca ii pare rau de ceea ce a facut sau s-a intamplat, dar mi-a spus ca niciodata nu s-a gandit sa ma lase pentru cealalta. imi cer scuze daca mai am greseli de scriere , dar sper ca intelegi.multumesc si astept raspuns si sa gasim acele solutii si eventual raspunsuri la cum sa fac sa iert.
altcineva zicea sa vad ce fel de relatie a vut: a avut o relatie care a durat toata sarcina mea si la o luna dupa nastere eu i-am descoperit ca fiind impreuna.probabil ca ramaneam doar cu banuieilile si sus[piciunile pe care le aveam, daca nu descopeream un indiciu concret, deoarece eu l-am tot intrebat daca se intampla ceva si mi-a zis mereu ca mi se pare si ca nu exista nimic si nimeni altcineva decat in mintea mea.

catrynel

catrynel

continuare

16 Oct 2007, 08:57

dar daca ne ciondanim, el imi spune iarasi de ccea ce mi--a spus si data trecuta. adica, de exemplu, mi-a cazut o rufa de pe sarma imi face observatie imediat ca nu sunt atenta. daca peste doua zile imi cade o ceasca din mana, imi spune ca nu mai prea sunt atenta ca a vazut si acum cateva zile ca mi-a cazut si rufa de pe sarma...
4.eu cred ca deciziile le luam impreuna, desi el este partenerul dominant sau cel putin asa cred eu.nu ca eu as face numai ce zice el sau invers, dar in general, adica in actiuni sau in vorbe ne completam. el, inainte sa avem copilul ma lua cu el peste tot, adica si daca mergea sa puna benzina. acum daca vreau sa mergem undeva, ii da bice, si hai odata sa mergem sau gaseste scuze ca nu putem sa mergem ca avem copilul mic.vezi, pentru mine a fost o mare dezamagire intamplarea, pentru ca noi ne intelegeam f. bine, eram impreuna peste tot, erau cunostinte care ne invidiau de cum de bine ne intelegem si ne completam,si vroiau sa fie ca noi.sincer, am mai spus cred, sunt o tipa care se ingrijeste,spala, cremuieste, ofera dragoste-fiindca a fost primul din viata mea...am casa curata mereu, imi place sa gatesc, imi place sa ma simt in largul meu la mine acasa.

catrynel

catrynel

intrebarile...

16 Oct 2007, 08:47

buna! multumesc pentru sprijin. o sa raspund direct la intrebari:
1. copilul el si l-a dorit mai mult. nu ca as fi insensibila, dar eu ma gandeam ca ar mai fi timp sa-l facem. eu am 30 si el este un pic mai mare.acum sunt bucuroasa desigur, dar cand am avut posibilitatea sa nu-l fac am vorbit chiar cu el despre atributii cand exista un copil. el a venit cu ideea si raspunsul: sa punem pe o foaie avantajele si dezavantajele, dar tot el a venit cu raspunsul ca ar fi mai multe avantaje si ca o sa ne umple viata.deci,ce trebuia sa-l sperie, cand el si l-a dorit f.mult.acum, dupa intamplare, ma simt ca as fi fost folosita de el pentru a face un copil cu mine, iar si-ar fi luat dreptul sa se distreze.
2. a fost innebunit sa ne luam imobil. daca nu luam ceea ce am luat, vindeam ceva(probabil masina)si luam altceva. de ce zic asta? pentru ca de achizitionare, acte, cumparare, credit la banca s-a ocupat el.cat a fost insa cu acea persoana i se cam urase de ceea ce cumparasem noi, chiar a dat dracului ziua cand s-a hotarat sa cumpere.
3.nu, nu este taciturn. cel putin cu mine...daca il deranjeaza ceva, orice, imi spune imediat. daca nu imi spune imediat imi spune pana la sfarsitul zilei.

denisa18

denisa18

celebra problema...

16 Oct 2007, 07:12

Eu am avut cel mai strict exemplu,in familia mea,cand din senin dupa 20 ani mama mea s a hotarat sa divorteze,desi eu aveam 17 ani pt ca tata a fost mereu un ¨curvar´´...Trist,dar adevarat!Toti insala,mai ales intr o casnicie unde intervine obisnuinta..Dar cel mai interesant de studiat,este cum o fac! daca au o relatie,atunci intr.adevar merita batuti,inselati,torturati pt ca iti tradeaza amintirile,familia,dragostea..Dar daca o face doar pt o noapte,chiar si de mai multe ori,nu poti face decat sa ii ierti,pt ca,de altul mai bun care sa joace in alta hora nu ai sa dai!! SI daca dai,e betiv,joaca bani la cazino sau brusc s a apucat de fumat chestii dubioase..Asa ca,incearca sa aflii ce fel de relatie a avut,si daca vrei sa il ierti,asigura te ca nu o va mai avea pe viitor!!! mult succes in casnicie!

pisi

pisi

continuare

15 Oct 2007, 15:59

Femeile sunt mai curajoase cand e vorba de decizii si de asumat responsabilitati,dar barbatii sunt mai tematori,poate ca acelasi lucru s-a intamplat si cu sotul tau,poate ca a vazut in acea femeie posibilitatea de a evada din cotidian,de a fugi de griji si responsabilitati,de a fugi de posibile conflicte cand tu erai intr-o perioada delicata.
Unii barbati asa reactioneaza in fata unei situatii grele,fug de acea situatie,de obicei in bratele unei femei,ei vazand in acea femeie o solutie de moment,o solutie nepotrivita pe termen lung,dar o solutie.
Mai este posibil si un alt scenariu,ca el sa fi dorit sa-si incerce puterea de seductie,dar varianta aceasta mi se pare improbabila.

Parerea mea este ca el a avut acea relatie ca sa aiba o oaza de liniste departe de toate responsabilitatile pe care le presupune viata de viitor parinte sau parinte.

Te-as ruga sa-mi raspunzi la acele intrebari din primul meu mesaj si in functie de raspunsurile tale,ne vom gandi la posibile solutii,impreuna.

Te pup si-ti astept mesajul. :)

pisi

pisi

Catrynel,

15 Oct 2007, 15:50

imi pare sincer rau de ceea ce ti s-a intamplat,dar in randurile urmatoare voi incerca sa-mi exprim propria parere asupra celor intamplate.
In primul rand,as incepe cu cateva intrebari:
1.v-ati dorit amandoi acel copil?
2.a fost si el de acord sa cumparati casa?
3.el este de felul lui mai taciturn,cand il deranjeaza ceva la relatia voastra sau la tine,iti spune imediat sau rabufneste dupa un anumit timp?
4.cum luati deciziile in cuplul vostru,de comun acord sau munca de lamurire a unei tabere?
M-as bucura mult daca mi-ai raspunde la aceste intrebari.

Cred ca ai observat si tu,Catrynel,ca suntem tematori cand facem un pas mare in viata noastra,chiar daca acel pas inseamna si schimbari pozitive in viata noastra,dar pe moment teama de necunoscut,de ce va fi,ne cam paralizeaza. E foarte posibil ca si sotul tau sa fi fost intr-o astfel de situatie,totul s-a petrecut foarte rapid pentru el,a dat piept cu responsabilitati pentru care nu se simtea sufleteste pregatit: a avea un copil,a plati lunar o rata consistenta la banca timp de foarte multi ani pt a achita acea casa.

pisi

pisi

Ella,

15 Oct 2007, 15:33

te-as ruga sa nu mai generalizezi,daca tu n-ai cunoscut persoane sau n-ai trait tu insati o relatie reusita,asta nu inseamna ca astfel de relatii nu exista,daca cei din jurul tau sunt infideli,fie ei barbati sau femei,acest lucru nu inseamna ca toti suntem o apa si-un pamant.
Si ca sa merg pe ideea ta as spune ca si(unele) femei inseala fara motiv,e plin netul de astfel de povesti,in viata reala una nu ti-ar recunoaste ca a avut n amanti,pe net gasesti cu duiumul astfel de situatii relatate.
N-or exista relatii perfecte,dar exista relatii frumoase intre persoane care sunt compatibile si care sunt fidele partenerului de cuplu.
Pe mine deja au inceput sa ma oboseasca exagerarile astea aiurea ca toti barbatii inseala,ca n-au nevoie de motiv ca sa insele,ca nu exista oameni care se mai iubesc,doresc si respecta,oare asa sa fie?
Sau poate ca ai vrea sa mintim,draga mea Ella,si noi cele care suntem multumite de viata noastra,sa spunem ca suntem batute si inselate,dar daca nu traim astfel de situatii de ce sa spunem asa ceva?

Nu sunt singura care traieste o relatie frumoasa,mai sunt atatea persoane in situatia mea,dar asta nu-ti da tie dreptul,Ella,sa sustii ca exageram sau mintim.

catrynel

catrynel

rasp

12 Oct 2007, 11:12

fetelor, va multumesc mult pentru sustinere si sfaturi. va multumesc ca-mi sunteti alaturi.am incercat sa vorbesc cu el, sa-mi spuna unde a fost greseala mea sau ce l-a determinat sa mentina si sa aiba aceasta relatie. l-am intrebat cat avea sa mentina relatia daca nu il descopeream si astfel a fost silit sa o rupa cu individda? mi-a raspuns ca o termina el, ca asa avea de gand...OARE?in fine...incerc sa nu ma gandesc, dar atatia ani nu a gresit si dintr-o data a avut inca o relatie. da, din cauza sarcinii noi am avut ceva restrictii cu sexul, dar cand am vorbit cu el si l-am intrebat daca mers din aceasta nevoie cu relatia, mi-a raspuns ca daca sexul ar fi fost problema, ar fi fost simplu. vreau sa va zic ca noi nu am avut vreodata probleme de gelozie, discutii intre noi in contradictoriu, certuri din care sa stam suparati, nu eram intr-o perioada dificila. in aug fusesem in concediu la mare, in sept am ramas gravida, in oct am cumparat o casa cu rate pe zeci de ani...nu inteleg nimic....asa animale sa fie barbatii sa nu se poata controla privind cantitatea sexului?si daca nu ii trec peste poveste de ce nu ar face si altul la fel?cand mi-ar fi lumea mai draga ar insela.