dragoste la distanta? sau ochii care nu se vad se uita?

by: fresita
eu locuiesc in Spania mai precis in Castellón de 6 ani...vara asta am fost in tara(Arad)si am cunoscut un baiat... iar din pacate dintr-o aventura de vara s-a ajuns la sentimente(cel putin din partea mea, el nu stiu) ce parere aveti? credeti ca relatia va avea viitor la asa mare distanta? sau ochii care nu se vad se uita? desii vorbim aprope in fiecare zi pe messenger... e foarte greu...eu nu am cum sa ma intorc in tara din cauza studiilor...el munceste in tara si nu poate renunta la post... ce sa fac? ce parere aveti? relatia mea cu el se bazeaza pe comunicatie...dar la asa mare distanta...

love_love

love_love

www.funsms.ro/love

17 Ian 2007, 15:14

Intra pe www.funsms.ro/love , creaza-ti un cont nou, completeaza datele de identificare, intra in profil si upload-eaza poza de cuplu.
Poti castiga premii de peste 3000 RON!

Regulamentul pe www.funsms.ro/love

Premiile puse in joc:
- Camera Foto Digitala Benq C540
- Telefoane Mobile MOTOROLA L6 - Mp3 Playere MSI P200 - Camere Web MSI StarCam 370i
Oferite de www.deliverit.ro !

INTRA ACUM: www.funsms.ro/love

victoria_1987_2006

victoria_1987_2006

decideti voi

19 Nov 2006, 02:58

cunosc ce inseamna a avea relatie la distanta.pot sa-ti spun ca e complicat.dar fiecare situatie e diferita,deci doar voi doi puteti decide daca sinteti in stare s-o faceti sau nu.puteti face cel putin o tentativa!
asculta inima.dar nu uita de ratiune.succes!

anna

anna

Fresita

06 Nov 2006, 15:08

am o singura nemultumire in ceea ce priveste "relatia" voastra. vad ca tu esti gata sa lasi totul pentru el, insa ..lui nu i-a trecut prin cap o varianta mai de mijloc cum ar fi aceea ca , pana termini tu studiile sa vina el acolo ,,si apoi...daca chiar tine mortish...va intoarceti in Romania? Oricum cred ca putem da noi sfaturi cu duiumul...tu asculta-ti inima...dar daca ai cea mai mica indoiala despre sentimentele lui...ai grija.

brunetzica

brunetzica

fii realista

05 Nov 2006, 19:29

Parerea mea e ca acest gen de relatie nu are prea multe sorti de izbanda. Nu spun sa pun capat relatiei dar macar fii realista si nu te increde orbeste in ea. E adevarat ca vorbiti f des pe mess si poate va si vedeti dar va puteti si atinge?.Crezi ca poti face dragoste pe mess? Si sa nu-mi spui ca asta nu are importanta atata timp cat va iubiti ca nu tine. Pupici

fresita

fresita

...

18 Oct 2006, 19:46

oricum scoala e pe primul plan orice ar fi...sunt constienta de lucrul acesta...chiar daca o sa renunt la viata mea din spania, studiile mi le voi termina in romania... cred ca cel mai bine ar fi sa astept pana in iarna cand o sa stau cu el 3 saptamani, mai precis de craciun, si sa nu ma precipit... sper sa fie bine din toate punctele de vedere!!!!

georgik

georgik

si eu am trecut prin ceva asemanator

18 Oct 2006, 14:35

...in sensul ca am asteptat 1 an de zile dupa prietenul meu sa vina acasa de la munca din Anglia..ceea ce a fost destul de frustrant pt ca la un moment ne trecea noua prin cap sa ne intalnim prin Franta un wknd,motiv pt care mi-am si facut pasaport atunci, asa mare dragoste era pe capul nostru atunci..deh,tineri, nebuni,nu ca acum as fi mai batrana - am doar 21 de ani :)...
De vazut atunci nu ne-am mai vazut, a facut el un efort si inainte de Sarbatorile de iarna a venit pt 2 sapt acasa, revenind definitiv anul acesta inainte de Paste. Stiu prin ce treci, ce si cum te simti, eu simteam ca nu mai pot sa duc cu 3 luni inainte sa vina acasa, iar perioada aceea a fost una dintre cele care m-au consumat psihic cel mai mult, insa daca din ce spui tu, reciproca este mai mult decat valabila, eu cred ca ar tb sa lupti pt ceea ce simti.
Si mai presus de toate, sa nu regreti ca faci asta pt ca mai tarziu iti va parea rau tie si oricum timpul nu ai cum sa il dai inapoi. Tin minte ca am avut unul sau cateva momente inainte de a ma desparti de el in care i-am reprosat ceva de genul:" si eu ce fac? am pierdut 1 an asteptandu-te, 1 an pe care nu il mai pot recupera, cine mi-l poate da inapoi ca sa imi traiesc viata asa cum ar fi tb sa o fac atunci?",etc.. Stiu ca nu a fost elegant din partea mea sa ii reprosez asa ceva, insa la mom respectiv nu ma puteam gandi la altceva.
Si am mai constientizat un lucru: anul acela in care l-am astepat:aprilie 2005-aprilie 2006, nu am facut mai nimic pt mine, de fapt ..absolut nimic: scoala mi-am neglijat-o, cursuri pt imbunatatirea lb straine - ioc, examenele pt ECDL - pauza, si lista ar putea continua ..
Prin urmare, te implor...nu ajunge sa faci ca mine, in nici un caz sa iti neglijezi scoala, pt ca este foarte importanta, am inteles asta abia acum cand am fost nevoita sa repet anul 2 si voi termina cu promotia de 3 ani si master...de colegi nu pot sa ma plang, sunt de treaba, dar imi este dor de ai mei...asta e, pretul pe care tb sa il platesc..si depinde numai de tine sa fie cat de mic posibil!!!
Asteptam vesti, pups :)

danutzadanutza

danutzadanutza

nu va fie teama...

17 Oct 2006, 18:01

...aveti incredere in dragostea voastra!
dk va merita cu adevarat...atunci cu sigurantza veti fi impreuna si tu... fresi , si tu alice...
atat timp, cat si distanta ...nu conteaza atata timp cat va iubiti cu adevarat si va doriti , unul langa celalat..,capul sus ! si curaj! timpul zboara...atat de repede...insa nu va pripitzi ! ar fi pacat sa riscati sa pierdeti anume ...lucruri, importante ,zic eu, pentru fiecare din voi; din suflet va doresc numai bine si va astept cu vesti ; fresi...la tine e mult mai greu caci distanta e...prea distanta!

alice_ada

alice_ada

uh.. e greu

17 Oct 2006, 16:55

e extrem de greu.. si cu cat distanta e mai mare cu atat e mai greu.. nu stiu ce sa zic..
trec si eu printr-o asemenea situatie.. eu fiind in Galati el in Curtea de Arges.. la fel a fost si la mine.. o aventura de-o vara... dar s-a transformat in iubire.. el ma iubeste extrem de mult (cel putin asa sustine.. si o si dovedeste).. dar imi e greu si mie si lui.. vorbim mult pe mess.. la telefon.. si mai nou si prin scrisori... a avut multe oferte.. de la alti barbati.. dar eu pe el il vreau.. si pt el a fost si este la fel.. nu stiu.. e greu si mi-e teama sa nu-l pierd.. pe zi ce trece parca il iubesc mai mult...
Nu stiu ce sfat as putea sa-ti dau... Cred ca incercarea moarte n-are. iar daca voi va iubiti destul.. poate veti invinge distanta....
iti doresc mult noroc si multa iubire...

wyllma

wyllma

FRESITA....

16 Oct 2006, 20:12

...daca ceea ce voi simtiti pleaca din adancul sufletelor voastre, adica e o dragoste adevarata, atunci ea va rezista oricaror piedici care apar! Distanta, nu e neaparat o piedica,dragostea se poate conserva, iar atunci cand va veti intalni, ea va fi o explozie de manifestari! Am o asemenea iubire la distanta, pe care n-am mai vazut-o de aproape 5 luni, inca e vie in inima mea si stiu ca n-am sa pot renunta la ceea ce simt, cu toate ca intre noi sunt obstacole mult mai dificile, pe care le constientizam ca nu le putem extermina! Si totusi simt din corespondenta telefonica , dupa tonul vocii, dupa pauzele si respiratia iubirii mele, ca ea traieste, chiar daca incercam sa nu ne mai spunem cuvinte tandre, pentru a nu ne provoca dorinta , dorul, pentru a nu suferi din cauza distantei! Rabdarea , marea rabdare!!Si speranta ca va rasari soarele si pentru cei ce cred in iubirea adevarata!Sentimentul insasi, chiar daca doare, chiar daca il simti vibrand in fiecare celula a corpului tau, e foarte frumos! Bucura-te ca simti iubirea! Crezi in ceea ce vrei si , gandind pozitiv, lucrurile vor evolua asa cum voi veti dori! Bafta si crede in iubire!

fresita

fresita

offf:(

16 Oct 2006, 18:54

danutzadanutza iti multumesc din toata inima ptr sfaturi, ai perfecta drepatate in tot ce-mi zici... e clar...ai drepatate...oricum pana la vara mai e mult timp si se pot intampla multe lucruri... si eu sper si-mi doresc ca relatia mea cu el sa fie cat de cat perfecta decat timpul le va rezolva pe toate... mersi mult inc-odata tuturor ptr sfaturi!!! sincer ma doare sufletul...

danutzadanutza

danutzadanutza

as vrea...

16 Oct 2006, 17:15

sa ai grija sa nu te pripesti, sa nu te grabesti...sa nu iti para rau, caci este un pas mult prea important pentru tine...nu te arunca cu capul in valtoare inainte sa fii sigura de ceea ce doresti sa faci
si ,parerea mea...in primul rand...vbeste cu parintii tai
vezi ce parere au , este foarte important...sfatuieste-te cu ei
nu face nimik impotriva a ceea ce gandesc ei; nu as vrea sa itit para rau de hotararea pe care o vei lua, sa nu iti afecteze in vreun fel viitorul; si...stii ceva? timpul zboara...important este k sentimentele voastre sa ramana aceleasi si la departare...stiu... e greu...insa...iti doresc tot binele din lume, si mi-a placea sa citesc despre tine...doar lucruri bune...

fresita

fresita

noutati si probleme

16 Oct 2006, 16:12

nici nu stiu cu ce sa incep... intai cu partea buna... m-am gandit si am discutat cu el si am ajuns la concluzia ca cel mai bine ar fi ptr amandoi sa renunt la eu la viata mea din spania si sa ma intorc in romania,(evident o sa imi termin studiile in tara) dar decat la anu`, in vara, caci doar atunci termin anul scolar... iar acum problema... parintii mei vor ramane in spania, iar eu sunt singura la parinti... ptr ei ar fi un chin sa stea fara mine(in vara asta am fost in tara si am stat 2 luni jumate si plangeau la tlf dupa mine), cum le spun? stiu ca le-ar fi foarte greu fara mine, vor suferii mult oricum, oricum, parintii ar fi ultimul obstacol intre mine si el, vrand-nevrand nu ar avea de ales decat sa accepte situatia si sa inteleaga ca eu sunt fericita decat langa el... oricum odata si odata trebuia sa plec de langa parinti. Renunt la orice ptr el, ptr ca merita, mi-a demonstat de nenumarate ori. Cate poate sa faca o femeie ptr un barbat!!!

joanne

joanne

eu votez pt dragoste!!!

15 Oct 2006, 20:52

Poate te inteleg mai bine decat crezi..Eu sunt in Londra,iubitul meu este in Brasov!Sa mai continui?Stiu k este greu la distanta..si noi avem o relatie bazata pe comunicare dar il iubesc si nu am sa renunt la el.Trebuie insa ca unul din voi sa aleaga.In cazul nostru eu am hotarat ca ma intorc in tara,ulterior insa el a inceput sa se gandeasca la posibilitatea de a veni aici..Oricum,timpul trece si vom fi impreuna.Sincer?Nu prea imi pasa unde!

danutzadanutza

danutzadanutza

pai, scumpo...

14 Oct 2006, 16:26

...cred k nu sint decat 2 (doua) solutii : tu sa iti lasi studiile din spania si sa vii in romania...sau el sa isi gaseasca un job langa tine,in spania...sau , cu putina rabdare ( da, stiu , e asa simplu sa dai sfaturi din afara...dar cand arde camasha pe tine...mori de nerabdare sa gasesti rezolvare la problemele ce te framanta...) . deci, cu putina rabdare...timpul le va rezolva pe toate , ai sa vezi, asta este o incercare pentru voi amandoi...sa stii k o relatie intretinuta prin mess este putin...artificiala...sa nu te superi , insa nu poti cunoaste in totalitate o persoana doar corespondand pe net...e nevoie de putin mai mult...asta e parerea mea; nu spun k nu va potriviti, tu stii mai bine asta , insa ...ai putzintica rabdare ; oricum...prea multe optiuni nu vad decat cele pe care ti le-am insiruit mai sus; oricum, pastreaza vii toate aceste ...minunate momente din viata ta si...ai grija k sentimentele tale sa ramana (dk tu simti k merita..)intacte; nu stiu dk am dreptate,tu ce zici?

fresita

fresita

uffff

14 Oct 2006, 15:21

de inteles ma inteleg foarte bine cu el, ne modelam unul dupa celalalt, sti cum sa ne comportam unu` cu altu`, e extraordinar, nu ne-am certat niciodata, nici macar cea mai mica discutie(ma refer la timpul care l-am petrecut impreuna, ar fi culme asa ne certam pe messenger la putinul timp care il putem petrece conversand) chiar ne potrivim si la gusturi, mod de a gandii, de a analiza problemele...pana si la fizic ne potrivim..zic asta ptr ca eu sunt foarte inalta....si am nevoie de cineva cat mine la inaltime sau chiar mai mare...iar el e mai mare... va rog sfatuiti-ma cu ce sti voi mai bine!!!! chiar am nevoie de un sfat...nu stiu ce sa fac...el e perfect ptr mine, ne intelegem perfect...decat distanta asta ne desparte!!!

khristy_k

khristy_k

...

14 Oct 2006, 13:29

Cred ca este posibil dar depinde foarte mult de voi doi, de cat de bine va intelegeti, de potrivirea dintre voi.E bine ca aveti posibilitatea sa vorbiti zilnic dar cum zicea cineva mai sus poate la un moment dat o sa iti doresti sa te plimbi cu el de mana prin parc, etc. conteaza si ce crezi tu..trebuie sa t egandesti bine ce vrei de la relatia voastra..
Bafta in continuare..

danutzadanutza

danutzadanutza

banuiesc...

13 Oct 2006, 17:08

...k studiile tale nu vor dura o vesnicie...
si pentru k sint o sentimentala incurabila...caci nu ma voi lecui pe veci...vreau sa cred k dragostea intotdeauna invinge...mai ales cand nu exista impedimente imposibil de depasit ! caci atat studiile iau sfarsit , cat si un post din romania poate fi inlocuit cu succes cu un alt post /job in spania; asta dk intr-adevar se doreste din tot sufletul...dk voi doriti cu adevarat sa fiti impreuna, dk voi credeti cu adevarat ca sinteti potriviti, eu cred k veti gasi impreuna solutia k sa fiti impreuna; ar fi nemaipomenit !
pupici...si nu iti pierde speranta, nu trebuie si nu ai voie sa disperi caci...timpul isi va spune intr-un fel cuvantul...astept vesti despre tine, despre voi in special,voi amandoi

fresita

fresita

raspuns

13 Oct 2006, 15:21

pai cu el am vorbit de nenumarate ori...eu il vad iluzionat si isi doreste din toata inima sa fim impreuna dar... nu stiu ce sa fac...sunt prea dezorientata...ma dezcurajeaza toata lumea... prea mare distanta si iubirea mare...

amedeea

amedeea

.. nu prea

13 Oct 2006, 11:25

Imi pare rau ca trebuie sa o spun... dar oricat de mult va iubiti la un moment dat distanta isi va spune cuvantul ... Eu am avut o asemenea "relatie" vreo 2 ani si pana la urma a ajuns la un end...

In timp sentimentele se dilueaza, apar frustrarile... incepi sa vezi ca viata ta se reduce la msg si atat ... trecand peste astectele astea ... gandeste-te ca de fapt nu poti face nimic din ceea ce ti-ai dori cu prietenul tau.. sa mergi la o plimbare, sa vezi un film, sa stati cu pritenii comuni ... kestii absolut banale

pisi

pisi

Fresita,pe el l-ai intrebat

13 Oct 2006, 11:07

ce simte pt tine ,sau nu ti-a spus-o deloc pana acum, ca te iubeste ?

Astept raspunsurile tale si in functie de ele imi pot spune parerea.

O zi buna. :)