Avort?

by: monita
Ce ai face in cazul in care ai ramane gravida, insa nu simti ca prietenul tau este jumatatea ta, desi aveti o relatie frumoasa dar nu de foarte mult timp? Ai pastra copilul sau ai face avort?

ciulia

ciulia

buna

30 Ian 2009, 13:14

as pastra copilul cu mare placere bineanteles.
dar ce ai face daca ai fi ansarcinata an luna a 3 si ai descoperi ca esti suspecta de o boala(un virus)si trebuie neaparat sa urmezi imediat un tratament strict pentru a nu pune an pericol viata ta si ca acel tratament se poate face doar daca antrerupi sarcina(avort)pentru ca oricum copilul e an pericol si riscul ca sarcina sa fie cu complicati este foarte mare.
oare asta cum se considera?tot crima?

leka

leka

Depinde

01 Iul 2008, 21:34

depinde de mai multe lucruri. pentru a putea pastra copilul trebuie sa am o varsta corespunzatoare, sa fiu suficient de matura pentru a putea sa am grija de el, sa am o cariera cat de cat pentru a ii oferi un viitor si minumul necesar, sa am o slujba si sprijinul parintilor.

lolitalove

lolitalove

o decizie prea grea

28 Iun 2008, 13:30

eu am fost speriata o data de sarcina, in adolescenta, o greseala medicala, un chist la ovar, confundat cu o sarcina de 2 luni, tocmai ma despartisem de primul meu prieten, il uram cu tot sufletul si tot ce reprezenta el im provoca scarba , timp de 1 saptamana am trai cu spaima, nu stiam ce sa fac, dar cata ura avem pe ala, si scarba.
intr-un atac de ura , in urma altor adevaruri esite la iveala ,pur si simplu mi-am lovit abdomenul cu pugnii cu multa forta , pana mi-am provocat venirea ciclului , nu vroiam copilul, nu vroiam ca acesl nemernic sa imi distruga complet viata, de ce sa fie el tatal primului meu copil, de ce sa ii vad fata toata viata, de ce sa fiu legata toata viata de el?
o spun sincer daca era o sarcina reala, eu avortam, nu vreoiam sa fiu o mama adolescenta, vroiam sa imi refac viata sa fiu linistita si fericita asa cum sunt acum.
nu vroiam ca o greseala sa fie irecuperabila. dar sincer admir femeile puternice care nu avorteaza , eu nu sunt asa buna ca ele, dar nu imi pare rau.

dinu_carmen

dinu_carmen

....

23 Iun 2008, 18:52

Daca as avea o situatie financiara buna nu l-as avorta.As avorta daca mi-ar pune in pericol cariera si dak nu m-as simti pregatita sa fiu mama.

pisi

pisi

ada,

02 Iun 2008, 12:53

inima si creierul sunt printre primele organe care se formeaza.

am o prietena care e gravida in 4 luni si jumatate, iar cand a aflat ca e gravida era deja intr-o luna si jumatate de sarcina si a fost nespus de fericita de sarcina. medicul ei ginecolog i-a pus sa asculte bataile inimii copilului si i-a dat poze de la ecograf cu bebe-ul. sa-ti mai spun ce emotionata era prietena mea auzind bataile inimii copilului sau vazand copilasul in acele poze? si tine cont ca era intr-o luna f mica de sarcina (o luna si jumatate).

nu mai suntem pe vremea lui ceausescu sau in evul mediu sa nu avem la indemana metode de prevenire a sarcinii, asa ca de ce am considera avortul o masura acceptabila de prevenire a unei sarcini nedorite?

pentru mine avortul nu reprezinta o solutie decat in f putin cazuri, iar foetusul acela reprezinta o forma de viata oricat s-ar obosi unii sau altii sa nege acest lucru. atata timp cat are o inima care bate si un creier care il va ajuta sa fie desavarsit ca fiinta, nu poti spune despre acel copil ca e "natura moarta".

aadaa

aadaa

influentele mass-mediei

28 Mai 2008, 16:27

Eu as avorta pana in 3 luni fara probleme.

In primul rand pt ca asta e termenul medical fara riscuri majore.

Si in al doilea rand pt ca mi se pare o aberatie sa sustii ca e o crima inainte de cateva luni bune.

Si mana e organism viu insa la nevoie poate fi amputata fara dosar penal doctorului :)).

Personal, dupa 3 luni nu numai ca e riscant, insa vezi deja forma de om la ecografie si devine infricosator.

redbaloon

redbaloon

.

23 Apr 2008, 17:22

Din cate stiu, avortul poate fi facut pana in 3 luni de la sarcina pentru a nu exista vreun risc, insa sufeltul copilului oare se naste odata cu primele clipe ale ovulului de fecundat? E o crima morala sa avortezi ? Eu cred ca da.... insa fiecare e liber sa pacatuiasca in felul sau...

bondarita

bondarita

avortul nu ar intra in discutie

17 Apr 2008, 14:01

acum o luna si ceva,dupa un contact neprotejat,am crezut ca am ramas insarcinata si culmea ma si despartisem de iubitul meu.am intrat in panica,dar eram sigura ca voi pastra copilul daca urma sa am unul,asta chiar daca stiam ca el se va debarasa de orice fel de responsabilitate.

pisi

pisi

nu l-as avorta

16 Apr 2008, 13:03

copilul nu are nicio vina ca eu nu m-as intelege cu ta-su.

singurul motiv pentru care as avorta un copil ar fi pe motiv ca e foarte bolnav si decat sa-l vad chinuindu-se toata viata si reprosandu-mi ca l-am adus pe lume, mai bine as alege solutia avortului.

dar altfel, pentru mine vorbesc acum, sunt impotriva avortului. prefer sa ma protejez de o sarcina nedorita decat sa avortez.