Cind spalam noii dintisori????

by: erika_muller2000

ankulina

ankulina

Si eu am citit...

08 Iun 2006, 11:44

Si eu am citit ca spalarea dintisorului incepe chiar de la aparitia primului dintisor, cu acele periute speciale ( sunt numerotate pe stadii de dezvoltare : 1,2, 3, etc ) si cu o pasta de dinti speciala care nu are efecte adversedaca este inghitita, pentru ca , firesc, beblusii nu pot scuipa voluntar apa. La stomatolog e ideal sa ajungem intre 1 an si 2 ani.

monik_aura

monik_aura

Ingrijirea dintilor de lapte

19 Sep 2005, 14:57

Periajul se va incepe de la varsta de 18 luni. Inainte de aceasta varsta, parintii vor avea grija de dintii copiilor utilizand o batista curata sau o periuta. Prima vizita la medicul stomatolog ar trebui sa aiba loc cu putin inainte de implinirea varstei de 2 ani. De la 4 ani, radacinile dintilor de lapte incep "sa se auto-digere" si caderea dintilor incepe cu incisivii incepand cu varsta de 6 ani, o data cu aparitia primului molar...

pentru ingrijire puteti consulta pagina http://www.copilul.ro/index.php?s=2_1_4&p=102&id=775

RE: Cind spalam noii dintisori????

18 Nov 2004, 13:57

Baietelul meu are 1 an si 2 luni si am inceput sa il spal pe dintisori pe la un an. La inceput doar cu apa apoi am adaugat si putina pasta de dinti. E o activitate foarte distractiva!

puciu

puciu

RE: Cind spalam noii dintisori????

08 Nov 2004, 18:49

Pe mine m-au invatat sa ma spal pe la un an, tot cu o periuta-jucarie: il avea pe Micky Mouse in varful manerului. O mai am si acum intr-un sertar.

dulceatza

dulceatza

07 Sep 2004, 18:45

:p draguta ideea de a-l lasa pe el sa te spele pe tine

leardini

leardini

[COLOR=purple][I][B]Eu am inceput sa il spal pe dintzi la 11 luni cu pasta speciala de bb, car eo poate si inghitzi.
La inceput procedam asha: il puneam cu capul in poala la mine si il periam dintzi, acuma est emai mare (19 luni) si vrea si el sa ma spele pe mine pe dintzi, asha ca in acelashi timp el ma spala pe mine si eu pe el.
Cu cat incepi mai repede cu atat mai bine.
Gabbriela & Julian (Noiembrie 24, 2002)[/B][/I][/COLOR]

dulceatza

dulceatza

cu cat mai repede cu atat mai bine microbii si cariile ataca orice dinte mai ales daca e de bebe care nu are prea multi anticorpi si nici un strat protector bine format

wellness

wellness

Fiica mea e mare acum. Prima noastra periuta de dinti avea forma de jucarie cu cap de soricel. Dormea cu ea.
Am inceput sa o spal pe dinti de la un an. Mai intai cu apa curata, apoi cu foarte putina pasta. I-a placut sa ne imite pe noi.

theodora

theodora

Eu am fost sfatuita de pediatru si se scrie in toate cartile pe care le-am citit ca spalatul pe dinti incepe...de la primul dinte!
Eu le-am luat la 6 luni(aveau doi dinti!) periute de dinti minuscule,cam cit un deget de barbat de la Chicco si pasta de dinti de la Colgate,pentru bebelusi,se cheama My First Colgate,cu foarte putin fluor si pun cit un bob de mazare!
A fost totul ca o joaca si acum ma cert cu ei ca sa le iau periuta dupa ce se spala pe dinti...ei nu chiar se spala,dar au invatat miscarile si e un ritual bine venit,asa se obisnuiesc si cind cresc nu va fi greu sa inteleaga ca e bine si corect sa ne spalam pe dinti!

lumix

lumix

Sa-ti traiasca bebe(pt.Ema) . Am si eu un golan de 3 ani si o luna si il spal pe dinti de la 2 ani, dar mai rar pentru ca inghite pasta de dinti. Abia acum am reusit sa-l invat sa nu o mai inghita.
Oricum cariile nu apar doar datorita nespalatului pe dinti ci si lipsei de calciu si fluor. Pentru asta da-i din septembrie pana in februarie (6 luni) calciu natural cu vitamina D3 si B12 (sirop bun) si ZIMAFLUOR (am auzit de el,dar nu l-am folosit inca) pana la 11 ani(dar intreaba la doctorul copilului de el) sau Castorasi de la Walmark. Eu sunt adepta tratamentelor naturiste (daca te mai intereseaza ceva scrie si-ti raspund).

Va pup pe amandoi...:p :)

erika_muller2000

erika_muller2000

Cind spalam noii dintisori????

Avem o mare problema: baiatelul nostru are 1 an si 3 luni si are 6 dintisori si 4 maselute. Deocamdata nici vorba sa ma pot apropia de el cu periuta de dinti! Cind ar trebui sa incep sa-i spal dintisorii ca sa nu fie nici un pericol sa se carieze?