Consideri ca este corect sa ai copii in afara casatoriei?

by: yolanda

davidoff

davidoff

consideri ca este ...

03 Mar 2005, 23:31

sal all.am citit cu atentie tot ce s-a scris mai sus,exceptie certurile in legatura cu greselile.o tema foarte interesanta pt ca am si eu un copil fara tata prezent.n-a avut bun simt nici macar sa apara cand trebuia sa-i trec numele la tata.acum are 4 ani,inca nu m-a luat cu intrebarile despre unde sau cine este tatal meu,cu toate ca "vorbeste"la telefon cu un tata imaginar,dar nu stie daca este o persoana fizica sau un personaj din desene animate poate.
cit despre corectitudine...poate pe undeva nu este corect fata de copil.eu am "avut" tata odata la 17 zile(daca reuseam sa-l gasesc acasa cind venea din deplasari),lipsea de revelion,paste,aniversari.nu mi-a spus la multi ani niciodata in 27 de ani,nici macar nu stie ca are nepot de 4 ani.cu asa tata ma laud.de ce sa aive unul ca asta,mai bine lipsa.
daca intr-o zi o sa ma intrebe,si sint sigura ca ziua o sa vina,o sa-l iau de manuta si o sa mergem la portile pe care intra si iese in fiecare zi,si o sa-i arat masina cu care trece"taticul",care mi-a pus revolverul la timpla,fiind cu el in brate de 11 zile,si mi-a spus ca sa dispar din tara.totul e bine ca s-a intimplat cu martori.
stiu ca o sa-l doara asa cum m-a durut pe mine,stiu ca o sa ma acuze asa cum am acuzat-o pe mama ca nu m-a facut cu alt tata.dar in timp trece si se lecuieste.am stiut sa citesc noptile si sa invat sa fiu tata si mama.am aruncat cu pietre in broaste,am fost la pescuit,jucam fotbal,invatam calculatorul,sa scuturam "cocoselul"dupa ce face pipi si diferentele dintre fete si baieti.
daca nu m-a intrebat pina acum cred ca nu-i duce lipsa.sper nici sa nu-i duca,reusesc sa-i umplu viata cu de toate cele,asta este cel mai important in cazul care lipseste prelungirea inutila a unei ustensile de continuare a omenirii.

marin-cata

marin-cata

RE: Consideri ca este corect sa ai copii in afara casatoriei?

13 Ian 2005, 23:08

Interesant!eu am un copil din afara casatoriei.sincer,atunci cind l-am avut nu ma-m gindit decit la cealanta optiune pe care o aveam ;sa-l omor! A fost prima sarcina iar sentimentul a fost coplesitor,iar atunci cind l-am avut complexele societatii nu m-au atins sub nici un fel.Ideea este ca atunci cind iei o astfel de decizie trebuie sa fi pregatit sa suporti consecintele!

puciu

puciu

RE: Consideri ca este corect sa ai copii in afara

08 Nov 2004, 18:44

Nu este normal ca un copil sa creasca fara tata. Este durerors, in orice societate up to date!
Am tot analizat, de cand am vazut tema postata de voi, la cei care sunt in jurul meu si au crescut fara tata. Nu sunt multi, dar, zic eu, ceva nu este in regula. Aceste persoane sunt mai timide, mai putin sociabile, intotdeauna introvertite, lipsite de curajul propriei opinii.
Trebuie sa va mai spun ca respectivii au fost crescuti cu abnegatie de mamele lor. Mai trebuie sa va spun ca am avut in ochi, cand scriam cele de mai sus, numai cateva persoane din anturajul meu.

peter-pan

peter-pan

RE: Consideri ca este corect sa ai copii in afara casatoriei?

15 Oct 2004, 10:47

Corect fata de cine?
Pentru mine chiar nu mai are nici o importanta statutul pe care l-as avea fata de tatal copilului.
Ce folos ca am fost casatorita, iar copilul avea 4 ani cand ne-am despartit. Acum are aproape 10!Si cum fostul n-a participat decat cu bani la cresterea lui, nestiind cand a mers prima oara, cand a vorbit prima oara, cand i-a dat primul dintisor, toata kestia asta nu este echivalenta oarecum cu situaita in care as fi avut copilul necasatorita fiind?
Deci chiar nu mai am nici un fel de complex in aceasta privinta! Chiar m-am gandit serios,acum ceva timp, ca mi-as fi dorit sa raman insarcinata cu cel pe care il iubesc si care nu-mi este sot.ca intre timp a coborat tacerea intre noi...asta-i altceva... Dar daca el mi-ar fi spus ca vrea un copil cu mine, as fi facut pasul si eram hotarata sa-l cresc si singura. Sunt puternica, gaseam eu o solutie.
Asadar, chiar n-am nici un complex in aceasta privinta!
Va pup!

moon

moon

07 Sep 2004, 18:45

Eu ma refeream la scrisul in astfel de ocazie, intre amici.In anumite locuri de munca este de asemenea important.Dar nu in toate.Daca spre exemplu esti un bun cercetator sau inginer sau orice altceva unde esti util in job felul cum scrii nu este un impediment.Computerul are program de corectare deci daca devine foarte important sa scrii corect te poti folosi.In tari ca si Canada unde imigrarea este un fenomen de masa nu poti astepta ca noii veniti sa scrie corect inainte sa le oferi un loc de munca.In aceasta idee nu gasesc rostul sa fim severi pe acest sit
din cauza greselilor gramaticale.Intre prieteni, nu conteaza.Eu chiar ma pregatesc sa postez pe un forum francez desi scriu extrem de prost in fr.Sper sa nu fie severi cu mine, pentru ca mi-ar place sa schimbi idei cu toate ca nu le pot exprima corect.
Weekend placut la toti.

dulceatza

dulceatza

:rolleyes: desi n-are legatura cu topicul mie imi place cum vb ardelenii :)

flower

flower

[quote]Mi-am exprimat 2 idei:una ca limba romana e una dintre cele mai usoare de metrizat iar alta ca in fond [u]nu e prea grav a nu scrie corect.Ideea transmisa conteaza mai mult decit forma.[/u][/quote]
Parerea mea e alta. Uite, in RO, daca eu merg la un interviu pt. un job si nu sunt in stare sa ma exprim corect( verbal sau in scris) omul respectiv nu ma va angaja pe mine, va angaja pe cineva care , pe langa ceea ce stie sa faca , stie sa se si exprime.
Eu intru zilnic in contact atat cu furnizori cat si cu clienti, daca eu nu as fi capabila sa ma exprim corect si coerent , lucrul acesta se poate rasfrange in mod negativ asupra imaginii firmei la care lucrez.

Sefa mea vine la mine cu fax-urile si mail-urile pe care vrea sa le trimita in Olanda pt. a le corecta( sunt srise de obicei in limba engleza), deci nici ei nu i-ar facea placere sa se exprime gresit si sa schimbe impresia pe care a facut-o partenerilor olandezi.

Exprimarea corecta, verbal si scris, e un exercitiu pe care, daca il faci zi de zi, devine o obisnuinta, si da bine!

moon

moon

Draga Flower,
am postat gresit, era undeva o discutie aprinsa despre cei ce nu scriu bine romaneste.Mi-am exprimat 2 idei:una ca limba romana e una dintre cele mai usoare de metrizat iar alta ca in fond nu e prea grav a nu scrie corect.Ideea transmisa conteaza mai mult decit forma.
O observatie generala in legatura cu forumul, prea des exista tonuri severe chiar rautaciose.De ce?Cred ca majoritatea dintre noi au nevoie de o oarecare mingiiere, dragalasenie, de ajuns ca in viata de zi cu zi exista conflicte in care chiar nu poti sa-ti pastrezi calmul orice ai face sau ai gindi.
Deci:
Ideea exprimata conteaza, mai putin stilul gramatical dar deasemenea tonul, intentia sint importante.
Cu bine.

flower

flower

@ Moon

Sincer, nu am inteles ce ai intentionat sa transmiti. Sa fie oare faptul ca exista o scuza pentru faptul ca ne exprimam in scris mai putin bine decat oral? Sau ca cei "de afara" nu pun prea mare pret pe cat de corect scrie cineva?
Eu nu am o foarte buna parere despre stilul in care se invata "afara" pt. ca am avut ocazia sa intalnesc persoane de acolo care au un nivel mediocru si chestia asta nu-i deranjeaza deloc...chestie de standard, eu mi l-am autoimpus.
Si nici nu ma mai obosesc sa invat sau corectez pe cineva, dupa cum se vede e inutil si suparator pt. cel care "primeste" lectia...;)

Si inca ceva, suntem off-topic...:rolleyes:

moon

moon

Pardon, era undeva o discutie despre gramatica, am intentionat sa postez acolo, dar nu a mers.
Deci aviz cititorulor.
Mercy!

moon

moon

flower??
imi amintesc si nu i-mi amintesc!
Limba romana nu este grea deloc:citim cum scriem, cred ca se cheama limba fonetica.E super cool!In engl. si franceza spre exemplu, daca nu ai vazut in viata ta un anumit cuvint scris ti-e greu sa-ti imaginezi cum se scrie.Avantajul?Nimeni nu se jeneaza de greseli de scriere sau pronuntie.Chiar la nivel de facultate, cu exceptia celor ce studiaza limbile ,profii trec cu vederea greselile de limba daca au inteles ce vrei sa spui.
Succes la exprimare!

flower

flower

Arlechin

De ce nu-ti spui parerile despre subiect fara a-i jigni pe ceilalti?

Din cate imi amintesc eu ai spus ca esti un burlac convins, crezi ca alaturi de tine un copil ar creste mai bine decat cresc copiii mei sau ai Theodorei? De[b] Geo[/b] nici nu se pune problema, el nu e casatorit, nu are copii inca...

Nu stiu la ce ne foloseste noua, dar tie nu-ti foloseste la nimic, te faci de ras declarand tot felul de ineptii si jignindu-i pe ceilalti.
Nu ai de unde sti cam cum e fiecare dintre noi, nu ne cunosti...iar daca cineva minte declarand ceva anume, nu e treaba ta.
Cine-ti da dreptul sa-i judeci pe ceilalti?

[b]Flower[/b],scuza-ma ca am sters [b]quote[/b],dar nu am vrut sa ami citeasca nimeni aberatiile individului!!!

tish

tish

Stimate domn ARLECHIN,nume care vi se potriveste din plin,daca lucrurileva depasesc asta nu inseamna ca pe cei care nu ii intelegeti au probleme ci ca si ultimulneuron pe care il mai aveati a murit,sau....din gresala ati confundat domiciliul dumneavoastra ,cotetul porcilor cu netul.
Sunteti,stimabile,............(adaugati orice epitet doriti) si sincer nu inteleg de ce noi ar trebui sa va suportam ipocrizia,si sa ne stice ziua problemele dumneavoastra psihologice.
Stiti....exista locuri unde oamenii primesc bani ca sa va suporte si sa va asculte aberatiile,daca nu aveti prin zona un psihiatru intorceti-va"acasa" in cocina dumneavostra si scutiti-ne de prezenta,cu siguranta nu va va simti nimeni lipsa numai ca va trebui indelung aerisit sa iasa tot mirosul scarbos pe care l-ati emanat.

arlekyn

arlekyn

BYE-BYE ARLEKINE!!!!!!!!!1

Nu mai raspunde-ti acestui FOST membru!
A fost eliminat de pa forum!!!
Multumesc Doamne!

dulceatza

dulceatza

:mad: are dreptate flower aici nu cred ca trebuia sa vb urat despre modul lor de a-si creste copii cand o sa fii si tu mama (never) mai vb :p

dulceatza

dulceatza

:rolleyes: un copil nu te intreaba daca esti pregatita sa-l primesti in viata ta si cu toate mijloacele de contraceptie poti sa te trezesti cu surprize oricand eu cred ca nu e bine cel putin nu in societatea romaneasca de azi...oricat de bine l-ai creste si ai avea grija de el nu vei putea sa-l feresti de intrebarile rautacioase a celorlalti copii..si astea dor cel mai tare cand esti mic :(

flower

flower

Consideri ca este corect sa ai copii in afara casatoriei?

Daca ti-i doresti cu adevarat si esti gata sa iti asumi responsabilitatile care decurg din luarea unei astfel de decizii, e OK.

Eu am copil, sunt casatorita, nu mi-am dorit in mod special copii, dar si-a dorit foarte mult sotul meu...asa ca avem.:)
Nu regret alegerea facuta, dar nici n-as mai face altul.
E o responsabilitate enorma sa cresti si sa educi un copil(asta daca ti-ai propus sa-i dai o educatie adecvata, sa-i oferi conditii optime...).

Sunt de principiul ca un copil trebuie sa creasca cu ambii parinti alaturi, de aceea daca as avea probleme in casnicie si as fi tentata sa ma gandesc la divort, prezenta copilului in viata noastra m-ar determina sa ma gandesc foarte bine la acest pas.

Cat despre partea cu corect sau incorect depinde la ce te raportezi.;)

tish

tish

Revenind la topic, mi-as permite o intrebare.Corect fata de cine?Fata de mine,fata de copil,fata de societate,de prieteni,de cainele familiei sau pestele din acvariu?
Daca asta era adevarata problema,sa raspundem

Fata de mine:nu vad problema,atata timp cat ii pot oferi o viata asa cum imi doresc pentru el si ma simt pregatita de a face pasul asta nu cred ca isi are rostul corectitudinea aici(eu ies totusi din calcul ca sunt casatorita,dar inainte de a-mi cunoste sotul cand am intalnit tot felul de exemplare masculine am spus ca daca toti se limiteaza la acelsi nivel si conceptii, am spus ca in momentul in care ii voi putea oferi copilului ceea ce imi doresc sa ii ofer voi merge la o banca de sperma (speram ca macar acolo sa gasesc ceva "ramasite ale unui tip cu un coeficient de inteligenta mai mare decat 0 si cu o cantitate de misoginism mai mica,preferabil nula,dara daca nu se putea si nu se putea speram ca misoginismul se poate corecta prin educatie )si se rezolva problema)

Fata de el:aici corectitudinea e discutabila,pleaca din start cu un minus, neprezenta tatalui in viata lui,desi poate exista posibilitatea ca tatal sa il viziteze si sa se implice in viata lui fara legatura cu casatoria.Apoi efectele acestui minus sunt neinsemnate in comparatie cu ipoteza ca ar avea un tata ,ultimul om ,al carui comportament ar putea produce maltratarea psihica a copilului.
Fata de societate:analiza corectitudinii in acest caz nu isi are rostul.O societate normala isi doreste generatie tanara si ajuta prin numeroase facilitati realizarea acestui scop.

Fata de prieteni:iar corectitudinea nu isi are rostul aici,ceea ce fac vizeaza viata mea,e alegerea mea,accepta decizie mea,ok,nu,drum bun cale batuta

Fata de cainele si pestele din acvariu:corectitudinea e un lucru relativ,si apoi cainele e un animal sociabil,cel mai indicat in preajma copiilor,deci se va bucura ca va avea un nou prieten de joaca.

flower

flower

he, he, he

Iete, bre, ce de filosofi pe-aci!
Pe ce te bazezi cand faci afirmatia?:confused:
Sau te consideri indreptatita sa-ti dai cu parerea????

butterfly

butterfly

Flower draga, esti degeaba!:)

[B]Te rog sa nu faci atacuri la persoana,cel putin nu aici!
MULTUMESC![/B]

flower

flower

Dedication to Butterfly

[b]Pentru astfel de "reactii" s-a inventat "Atac la persoana" [/b]unde putem dezbate pe larg corecta utilizare a frumoasei noastre"limbe" romane...:D

[b][color=red]De aceea va rog sa ramaneti strict la subiect si daca vreti sa va certati...stiti unde!

Daca i-mi amintesc bine,este si un topic pentru greseli de gramatica pentru care vad ca se da mare lupta!
MULTUMESC![/b][/color]

butterfly

butterfly

Fetelor,haideti sa fim serioase!!!
Ati transformat o discutie oarecum interesanta intr-o cearta care si-ar fi gasit mai bine locul pe un sait de zarzavaturi.
Toata lumea face greseli de exprimare sau de ortografie si asta nu inseamna ca cineva este "agramat"!!! Limba Romana este o limba extraordinar de grea si sunt cuvinte pe care le folosim zi de zi incorect fara sa stim asta. In plus unii s-au specializat in informatica, altii in inginerie, altii in medicina unde, poate, sunt niste creiere sclipitoare. Sa lasam corectiile frumoasei noastre limbe pe seama lingvistilor si nu va aruncati sa faceti remarci jignitoare pana nu sunteti sigure ca nu vi se poate replica!

P.S. repercursiune=repercusiune -vezi sectiunea "metode contraceptive" [url]http://forum.ele.ro/showthread.php?&threadid=6[/url]

flower

flower

misa

Crudul si tristul adevar, flower emite unul in sistem binar(citat de la Diefenbacker).
Draga misa, am vazut Bio, dar tot jale e, si ca sa te luminez, dupa ce ai corectat ce-ai stiut iata ce a mai ramas gresit:
exeme=eczeme(asa e in limba romana:D )
mancarimi vaginale=prurit
Folosotio=Folositi-o cu incredere!
Asta e, mai ai de invatat, si-i mare pacat ca te incapatanezi si nu recunosti...si te mai si oftici ca dracu";)

Nu reusesti sa vezi si partea amuzanta a lucrurilor, dar intelegerea lucrurilor abstracte e apanajul oamenilor inteligenti, no offence(ca daca e, ne mutam la "Atac la persoana!").:cool:

flower

flower

pt. danger

Ia incearca mataluta sa postezi ceva, asa, de control, si renunta la a emite tot felul de supozitii nefondate legate de ceilalti participanti la forum.
Posteaza ceva legat de un subiect, parerea ta personala despre subiect, nu despre mine, de exemplu!:D
Nu de alta , da" poate ne facem si noi o parere despre dvs.:D

danger

danger

Te inseli, doar ti se pare.

Ma deranjeaza totusi pentru ca o ia cam personal. La urma urmei este doar un forum si fiecare scrie ce vrea si daca cineva greseste sau mananca vre-o litera tre" iertat.
Sa nu uitam ca 70% dintre cei care sunt pe forum si pe internet in general, intra de la servici si scriu in masura in care timpul le permite acest lucru.

Cel putin asta este parerea mea.

theodora

theodora

[QUOTE][i]Originally posted by danger [/i]
[B]Esti tot timpul pe faza, nu am ce spune. [/B][/QUOTE]

[b]In schimb tu nu esti deloc!!!!
Mi se pare mie sau i-ti place sa zgindari carbunii????[/b]

danger

danger

Esti tot timpul pe faza, nu am ce spune.

flower

flower

ha ha ha

Poti oricand sa faci copii, nu-ti vor schimba cu nimic viata(daca ai si un copiator bun, e mai bine!), cu copiii e ceva mai complicat, eu am unul de 10 luni, si mi-a dat toata viata peste cap, nu ca m-as plange, dar nu mai e la fel ca atunci cand eram doar noi doi(eu si sotul).;)

Uite c-am corectat!Satisffied???
E o mare diferenta intre un agramat si un om grabit, take care!
Daca greselile mele constau in lipsa unei litere sau inlocuirea ei, din graba, cu o litera vecina pe tastatura , greselile tale sunt legate de necunoasterea limbii romane, ceea ce e grav.
Nu ai reusit nici in ziua de azi sa-ti dai seama ce ai gresit intr-un anumit post(vezi sectiunea Bio).

geo

geo

Incercati sa-l promovati prin mai multe metode... a trecut ceva timp, si cu vizitatorii tot slab stati.

yolanda

yolanda

Uite ca am votat si eu.
Din pacare traficul pe forum este inca mic, dar trebuie tinut seama ca situl a fost relansat de foarte putin timp, iar ceea ce dorim noi sa construim aici, nu se poate face peste noapte.