diversificarea alimentatiei sugarului

by: mami_ana
Cand incep diversificarea alimentatiei sugarului?

Desi recomandarile pediatrilor cu experienta sunt stricte cu privire la momentul diversificarii, am observat ca multe mamici au tendinta sa se grabeasca, argumentand ca laptele lor nu mai este suficient. In primele 6 luni de viata ale copilului, laptele mamei ofera toate elementele nutritive de care el are nevoie, este o formula unica, echilibrata natural (lapte formula preparat industrial daca mama nu poate alapta). Daca diversificarea incepe mai devreme, risti sa-i produci diferite carente nutritive sau reactii alergice. Nu-i da copilului suc de fructe, apa, ceai sau supa pana la 6 luni.

? Pe langa varsta, 6 luni (recomandare Institutul de Ocrotire a Mamei si Copilului Bucuresti si asociatii internationale de pediatrie), trebuie sa tii cont de starea de sanatate(diversificarea se incepe la copilul sanatos) si de dezvoltarea generala a copilului (are peste 5 kg, isi sustine bine capul, sta in sezut). Ti se pare ca nu se mai satura cu laptele, cere sfatul padiatrului pentru a incepe diversificarea.

Reguli de baza ale diversificarii:

? Diversificarea alimentatiei se face intodeauna cu lingurita, inaintea mesei de lapte.

? Alimentele se introduc pe rand, cate unul, la cateva zile distanta pentru a se obisnui organismul si pentru a putea observa eventualele reactii alergice.

? Diversificarea este flexibila, adaptata preferintelor si tolerantei digestive ale fiecarui bebelus, poti incepe cu piureul de legume (supa) la masa de pranz sau cu fructele la masa de la ora 10.

? Nu se adauga sare pana la un an (rinichii nu sunt maturati) si nici zahar.

mai multe pe: http://www.babyblog.ro/diversificarea-alimentatiei-sugarului

zyplex

zyplex

ghid nutritional

16 Dec 2007, 23:08

iata un mic ghid nutritional : http://www.laptepraf-cereale.ro/ghid.htm

iannis

iannis

inceperea diversificari

18 Nov 2007, 21:12

Buna! Eu sunt Petronela si pe micutul meu e Iannis de 3 luni si 2 saptamani,am avea si noi o interbare,mai bine spus o rugaminte ...suntem la inceput de drum si ne e cam frica de tot ce inseamna nou in alimentatia noastr.Pediatru nostru ne-a spus ca putem incepe diversificarea ne-a dat chiar si cateva sfaturi,dar totusi.....sunt multe intrebari la care nu gasim raspunsul.Noi am inceput cu sucul de morcov ,apoi de mar,ce ma sfatuiti cu ce ar tr ca continui ???

kent

kent

Depinde de medic

11 Mai 2007, 15:22

Problema cu introducerea mancarii diversificate depinde de medicul tau de familie sau pediatru. Medicul meu de familie m-a sfatuit sa-i incep diversificarea la 3 luni, mai apoi un medic pediatru (cam la cinci luni se intampla)mi-a zis ca abia la 6 trebuia sa incep, pentru ca, asa cum stiam si eu, laptele matern e sfant.

ralucabarla

ralucabarla

cand sa incep diversificarea?

22 Feb 2007, 22:11

suc de morcovi o sa incep si eu sa-i dau. puiul meu are 4 luni si nu se mai satura. dar de altceva deocamdata mi-e teama. a, si cerealele de orez le ia cu mare placere pt ca le pun in laptic. cand a sfatuiti sa-i dau banana?
sau piure de legume? daca aveti timp si doriti sa vedeti puiul meu si sa-l voteti puteti intra pe www.starbebe.ro, pozitia h 25.
va multumim

puiut

puiut

diversificarea

06 Oct 2006, 12:38

buna. si eu sunt o mamica tinara. puiul meu are acum 1 anisor. vreau sa va spun ca eu am inceput sa ii dau sucuri de fucte si legume pe la 6 sapt, apoi am inceput cu mar simplu pasat. Pe la 3 luni am introdus in alimentatie supa de legume....si apoi mar cu biscuite la 4 luni.... si binenteles ca il alaptam la sin.Vreau sa va spun ca si acum la 1 an si 1 sapt il alaptez. Pe la 4 luni am inceput deja sa ii dau cereale specifice virstei de 4 luni . Nu a fost nici o problema. Si tot asa.... I-am dat apoi carnita din supa.....apoi i-am dat ou ( decit galbenusul) de 2 ori pe saptamina..... cereale specifice virstei. mai tirziu piureuri....ciorbite,.....iaurturi....fructe.. Acum ar trebui sa manince aproape orice dar binenteles ca orice copil cind nu vrea ceva nu vrea si gata.... Asa am facut eu si cred ca am trecut cu bine aceasta proba mai ales ca nu aveam experienta

mirelushi

mirelushi

diversificarea

25 Sep 2006, 20:11

eu am inceput sa-i dau morcov suc de la 4 luni pt ca asa m-a sfatuit pediatrul,pt ca nu am avut lapte sa-l alaptez din motive de sanatate si i-am dat lapte praf si ajunsese sa nu se mai sature doar cu laptele,plangea de foame asa ca a trebuit sa incepem diversificarea,adevarul e ca este si un copil ff mancacios :)

gabri

gabri

diversificarea alimentatiei

07 Aug 2006, 21:34

eu am inceput sa-i dau suc de morcovi cu lingurita pe la varsta de 4 luni la recomandarea medicului pediatru.