E bine sa ne machiem la 14 ani?

by: edel
Ce parere aveti, este bine pentru ten (nu mai vorbesc de aspect) ca la 14 ani sa folosim ruj, creion de ochi, rimel etc?

iliescuamalia

iliescuamalia

re

24 Oct 2006, 15:51

eu una sunt de acord doar pe jumatate cu machiajul de la 14 ani. de ce? in primul rand. pt. ca un makiaj incorect, in timp va face ca fata ta sa arate ca o baba de 50 de ani, credeti-ma nam vazut cazuri. sunt pt. un makiaj la 14 ani, dar in nuante naturale, nu cu n-spe mii de straturi de mascara sau fond de ten. dar o intretinere a tenului macar tot trebuie - ma refer aici la 3 pasi foarte importanti pt ingrijirea oricarui tip de ten, la orice varsta: DEMACHIERE, TONIFIERE, HIDRATARE. 3 PASI, DE 2 ORI PE ZI, IN FIECARE ZI.
va multumesc si salut toate doamnele si domnisoarele de pe acest forum, oriunde v-ati afla. :)

felinessa

felinessa

de ce nu?

02 Aug 2005, 21:52

Ideea ca machiajul iti strica fata este arhaica, bazata pe faptul ca produsele vechi intra-devar contineau ingrediente mai putin prietenoase (si unele chiar toxice). Machiajul simplu, de zi cu zi, nu iti va distruge tenul, ci, deoarece contine filtru-UV (cel putin), iti protejeaza pielea. Secretul este sa cumperi o formula creata pentru tipul tau de ten: exista fonduri cu emolienti pentru tenurile uscate (excelente iarna, mai ales, pentru ca previn cojirea pielii), fonduri echilibrate pentru ten mixt, si fonduri cu acid salicilic pentru ten gras (sau alte componente care ajuta la prevenirea iritatiei). Daca ai ten mixt, e bine sa folosesti doua fonduri, sau sa folosesti o crema mata pe zona T. Mie imi place Yves Rocher - folosesc un concealer care contine un medicament preventiv si vreau sa incerc crema mata pentru zona T.

Daca nu ai probleme cu tenul, e preferabil sa folosesti un tinted moisturizer - eu asta folosesc vara pentru ca e mai usor si transparent. O pudra bronzanta si un fard de obraz crema sunt de obicei tot de ce ai nevoie (Maybelline va iesi curand pe piata cu mousse blush, care cred ca va fi foarte bun pentru ca mousse foundation-ul e excelent, si nu foarte scump - 11 dolari canadieni aici).

Important e sa-ti dai seama ca machiajul in sine nu trebuie sa fie vizibil, ci efectele. Deci daca aplici fond de ten/pudra/pudra bronzanta/fard de obraz in oricare combinatie (toate ar fi cam mult), cu putin rimel si luciu, ai corectat problemele si ai evidentiat partile bune cu efort minim.

Machiajul violent arata si mai strident pe o fatza tanara, deci fii atenta cu tusul, fardurile de ochi in culori tari, rujurile aprinse, si mai ales creionul de buze. Sigur ca poti sa porti albastru sau verde sau mov, dar atunci renunti la creion de ochi si la ruj. Sclipiciul e de prost gust, si orice produs care adauga luciu sau shimmer trebuie folosit moderat.

Daca nu esti sigura ce produse sa folosesti, de ce nu te duci la un magazin de cosmetice sau un coafor sa ceri o consultatie? Cred ca Avon sau Mary Kay ofera sedinte de asemenea. Un profesionist poate sa-ti spuna ce fel de ten ai si sa-ti recomande produse care ti se potrivesc. Peste cativa ani, poti sa te duci din nou, pentru ca trasaturile ti se vor schimba putin.

Oricum, lucreaza CU varsta pe care o ai, in loc de impotriva ei. Eu stiu ca in liceu purtam tone de machiaj, dar asta pentru ca mamele noastre nu se prea machiau si n-a avut cine sa ne invete. Ai sa vezi ca treptat, pe masura ce dispare magia machiajului, ai sa porti din ce in ce mai putin - eu port fond/pudra, creion, rimel, fard de obraz, si luciu. Pare mult, dar nu se vad, cu exceptia creionului.

Eu as zice sa cumperi o paleta ieftina (de genul Ruby Rose, care inca sunt fardurile mele preferate de ochi, in culori mai frumoase decat Clinique sau alte farduri de firma) si sa experimentezi. Si nu uita, investeste in servetele demachiante. Secretul e sa-ti cureti fata pe indelete in fiecare seara, altfel, intr-adevar, vei avea probleme.

raluk

raluk

:)

31 Iul 2005, 01:27

Nu cred ca un an sau doi in plus de machiaj pentru ten strica. Ideea este ca machiajul gen fond de ten strica in general, mai ales pentru tenul gras. Este bine sa nu iti creezi dependenta de fond de ten, deoarece intra in pori si poate provoca acnee. Pe de alta parte, rimelul waterproof poate face ca genele sa fie casante. Cu toate acestea, neajunsurile acestea nu au legatura cu varsta ci cu machiajul in general.
Daca tu simti ca vrei sa incepi sa te machiezi nu iti mai fa atatea griji, mai bine fii constienta ca o sa creeze dependenta :))))).

sorana_111

sorana_111

poate ca da,poate ca nu...

18 Iul 2005, 16:32

eu am 15 ani si ma fardez cu tot tacamul,fond de ten,fard,mascara,creion,etc doar la anumite ocazii.in rest,doar cand am rabdare si ma duc prin oras,trebuie sa arat bine,imi trantesc putin rimel si putin creion sau fard.iar rujul nu'mi place.poate doar putin luciu,dar il sterg repede...:D