Fardul de pleoape

by: pisi
Ce trucuri stiti pt un machiaj cat mai reusit al pleoapelor ?
Intreb asta pt ca am o problema cu unele marci de farduri de pleoape pt ca, dupa cateva ore (2-3 ore) mi se strang in pliul de la pleoape !:((
Am citit undeva ca inainte de a aplica fardul de pleoape trebuie aplicat mai intai pe ele un strat subtire de crema hidratanta ! Este adevarat acest lucru ?
Impartasiti-mi si mie din experienta voastra , ca deja nu mai stiu ce sa fac cu fardul asta de pleoape care se tot strange ...
Multumesc frumos tuturor celor care imi vor raspunde ! :)
V-am pupat, pa pa !

michelle23

michelle23

bujoirs

26 Feb 2007, 20:27

Eu folosesc farduri de la bujoirs si sunt cu adevarat "bune" :)nu se strang deloc pe ochi si resista destul de mult

moon_girl

moon_girl

:)

29 Sep 2006, 15:36

Shi eu pot zice k am aceeash problema.... dar nu k se strange p ploapa...ci dupa cateva ore nu se mai vede shi mereu trebuie sa il refac...pentru k dupa cum a zis shi una din colegele noastre de p acest site imi place sa am grija de mine chiar dak ma trezesc la 8 dimineatza...mai bine ma trezesc cu 10 min mai devreme decat sa ma duc nearanjata la scoala ..

pitikut_elena

pitikut_elena

produse avon si crema de fata

06 Sep 2006, 11:26

recunosc...nu folosesc produse ff scumpe pentru machiaj(avon) dar nici nu am probleme ca voi.la mine ff rar se strange machiajul(atunci cand imi este ff cald) in rest machiajul ranane perfect pana la sfarsitul zilei...acord o mare atentie machiajul pentru ca imi face placere sa am grija de mine si mai ales sa imi sccot in evidentza partile frumoase(ochii).mentionez ca folosesc crema inainte de machiaj (nu speciala pt ochii)

m0nique

m0nique

Seventeen

29 Mai 2006, 22:47

In primul rand principalul dusman al fardului de pleoape este crema aplicata inainte. Daca totusi insisti sa folosesti o crema hidratanta aplica dupa fond de ten. Chiar si numai pe pleoapa superioara daca in general nu il utilizezi.
Eu asa fac, mai ales ca tenul are nevoie de hidratare iar vara nu folosesc fond de ten.
Iar ca marci: Seventeen sunt foarte bune , Rimmel. Si au raport calitate / pret bun.

Pisi

02 Mar 2006, 18:57

Eu cred ca fardul de pleoape se aduna,tocmai din cauza cremei pe care o aplici.Daca ungi acea regiunem,fardul nu mai arata bine.
Eu ma dau cu fond de ten pe fata,inclusiv pe pleoape si pe buze.Si nu am nici un fel de problema.Toata lumea ma intreaba....rezistent la transfer rujul?
Pai nu e rezistent la transfer,dar am alt truc.Fondul de ten..si cu fardul de pleoape la fel.

am uitat!

02 Mar 2006, 17:23

O prietena a mea,pe care o invidiez cum i se pastreaza fardul pe pleape impecabil pana seara pe la 7-8 cand ajungem la sala, spune ca secretul e sa folosesti fond de ten si pe pleape, ca pe tot restul fetei. Ma rog, cine foloseste ca eu nu o fac... Si, oricum, la cat sunt de sensibil ochii mei... numai fond de ten le lipseste!
Dar daca va ajuta, incercati!

:))

02 Mar 2006, 17:17

Eu am aceeasi problema: nu stau pe pleoape decat vreo 4-5 ore.
Anul trecut mi-am cumparat Elle sau Cosmopolitan, nu mai stiu care dintre ele avea oferta un fard mono de la Maybelline cu care m-am impacat foarte bine un timp. Eram impresionata cat de mult tine pe pleoape. Pesemne ca pleoapele mele s-au obisnuit cu el pentru ca parca nu mai e la fel de bun. Dupa 4-5 ore incepe sa se adune.
Am auzit numai lucruri bune despre fardurile Bourjois. Cred ca am sa incerc si eu. Sunt ceva mai scumpe decat media (vreo 400-500 mii) dar daca merita...
Ati folosit farduri de la Bourjois?

pisi

pisi

Eu folosesc

24 Feb 2006, 11:56

farduri de pleoape de la Manhattan si Margaret Astor, si sunt un pic cam nemultumita !:(
Ce-mi recomanzi sa cumpar , Lancome , Chanel sau ce anume ? Nu conteaza daca dau un pic mai mult , dar sa stea pe pleoape, asta imi doresc !:)

inutza

inutza

:)

23 Feb 2006, 16:51

nu stiu cat de importanta e crema aplicata inainte...dar stiu cu siguranta ca cremele speciale pt ochi sunt f bune!in privinta fardurilor...depinde de calitate,de ce iti prieste tie...eu ma impac foarte bine cu cele de la seventeen,lancome(astea sunt putin mai scumpe dar sunt de o calitate f buna si tin f mult)