Cum sa putea sa invat sa merg pe tocuri?

by: georgiana
De mult timp ma chinui sa merg pe tocuri cred ca am toate masurile de tocuri.Cizme,ghetute,pantofi cu tocuri ,dar eu aleg mereu adidasi si incaltamintea cu talpa joasa si as vrea si eu sa invat sa merg pe tocuri pentru ca nu pot.Cum as putea???

georgiana

georgiana

RE: Cum sa putea sa invat sa merg pe tocuri?

01 Nov 2004, 19:15

Iti multumesc tare mult pentru sfat si sa stii ac am sa tin cont si voi incerca.Multumesc inca odata.

cmladenovici

cmladenovici

RE: Cum sa putea sa invat sa merg pe tocuri?

31 Oct 2004, 11:09

Nu oricine poate si stie merge pe tocuri. Incearca sa te "urci" pe tocuri progresiv. O importanta deosebita la pantofii cu toc o are raportul dintre numarul pe care il porti la incaltaminte, inaltimea tocului si modelul pantofului. Talpa piciorului, in momentul in care sta pe tocuri, face un unghi cu planul orizontal. daca la picior porti un numar mare, poti avea stabilitate si pe niste tocuri mai inalte. alta este situatia cand porti 35 sau 36. In alta ordine de idei, intotdeauna te vei simti mai confortabil intr-o pereche de pantofi cu varful rotund, decat intr-una cu varful ascutit, la aceeasi inaltime a tocului, pt ca este vorba de confortul primei treimi a labei piciorului. Este o problema de geometrie. Deci... incepe mersul pe tocuri progresiv si nu trece brusc de la o inaltime la alta. Treci la o inaltime superioara numai dupa ce ai reusit sa stai timp indelungat, fara chinuri pe un toc mai mic. si mai uita-te la fetele care stau pe tocuri foarte inalte: cate dintre ele stau si merg firesc, fara urma de chin? Pantoful trebuie sa-l simti ca pe o prelungire a piciorului, nu ca pe un corp strain pe care te-ai cocotat.