Cum ma mentin

by: mariusgxl
Buna ziua,
ma numesc Marius am 15 ani,1.68 inaltime si 67 de kg.Doctorul endocrinolog imi zice ca am ajuns la greutatea normala (Am slabit 25 de kg ..initial avnd 92 de kg. eram OBEz).Acum sunt mutumit ce corpul meu chiar dak am un pic de burtica ,dar stiu ca e de la pielea care este cam lasata..:(..Intrebarea mea este cum sa ma mentin..Ce sa mananc cat sa mananc .Am mai citit pe diferite site-uri si forum-uri ca pentru a ma mentine trebuie sa adaug periodic alimente bogate in grasimi si lipide..dar mie frica sa incerk deoarece mi-e s anu pun kg la loc cand ma gandesc ca am slabit 25kg in 8 luni..
Voi ce sfaturi imi dati sa incep sa adaug alienele acestea??

sunshine84

sunshine84

buna

29 Aug 2012, 14:03

pentru a te mentine sfatul meu este sa nu te abtii de la niciun fel de mancare (totusi ai o varsta frageda iar organismul are nevoie de proteine, vitamine s.a.m.d.), in schimb poti sa faci sport, muuuul sport:)

cristia

cristia

mese regulate

25 Iun 2009, 12:03

Eu cred ca cel mai important este sa mananci la ore fixe tot timpul. Iti fixezi 5 mese pe zi ... sa zicem la 8, 11, 14, 17 si 20. La micul dejun poti sa mananci mai mult, dar la urmatoarele doua mese sa te multumesti cu mici gustari. Cea mai importanta masa sa fie cea de la ora 17 (adica sa mananci si felul intai si felul doi si chiar si un desert... dar fara exagerare) astfel ca la masa de seara sa te poti multumi cu un fruct sau un iaurt sau cu o salata. trebuie sa ai in permanenta o sticluta cu apa la tine si sa bei pt ca asta contribuie mult la eliminarea senzatiei de foame. Sigur ca ar trebui sa eviti painea, grasimile si dulciurile, dar nu sa le elimini de tot. Poti sa gusti din toate, dar doar atat... sa gusti.

Dar asa cum ti-am zis.... cele 5 mese pe zi din 3 in 3 ore sunt tot secretul. Dar orarul trebuie pastrat cu strictete.