dieta cu fructe si fructele confiate

by: emiliamocanu
Salutare tuturor!

Si eu am avut ceva probleme cu silueta, desi am doar 24 de ani. Dieta mea preferata este dieta cu fructe. Cel mai usor e vara, cand gasesc de toate in piata sau la supermarket, daca vreau citrice, pentru ca pot sa aleg. Zilele trecute am invatat la facultate( sunt studenta anul 4 la medicina) despre vitaminele din fructe si legume. Foarte interesant de vazut ce fructe contin anumite vitamine, in special vitamina C, care mareste arderile in celule. Metodele de congelare la legume sunt bune pentru ca pastreaza 50% din vitamine timp indelungat. la fructe insa e mai greu cu congelarea...
totusi, am descoperit ca anumite fructe se pastreaza foarte bine cand sunt confiate. Se gasesc mai peste tot in magazine, sunt usor de luat la pachet, la serviciu sau la scoala, dar mai ales sunt mai sanatoase decat alte deserturi rafinate ( inche, ciocolata). Eu chiar le folosesc la unele retete, yammy !

Voi ce parere aveti despre ele?

roxanel1

roxanel1

eu am slabit deja

19 Apr 2008, 09:14

poti slabi cu unele produse naturiste(exista), care iti ofera zilnic o parte din vitaminele si mineralele si proteinele de care ai nevoie pentru ca organismul tau sa functioneze corect si sa nu sufere pentru ca tu esti la cura. daca vrei mai multe detalii despre cum am slabit eu, te astept :)

pisi

pisi

organismul ca sa functioneze

08 Apr 2008, 18:57

la parametri optimi are nevoie atat de proteine, cat si de glucide sau lipide, si nu cred ca ai obtine toate subtstantele nutritive de care corpul tau are nevoie doar consumand fructe. daca vrei o dieta echilibrata consuma cate putin din toate, hidrateaza-te si incearca sa faci cat mai multa miscare.

te contrazic de asemeni si la chestia cu fructele confiate, deoarece sunt bogate in zaharuri.
daca simti nevoia de ceva dulce mananca un fruct in stare naturala sau fructe congelate (zmeura, capsuni, kiwi, cirese, afine, mure)