Dieta Montignac

by: raluk
Fetelor, tin de 4 luni dieta Montignac, in cazul meu a avut foarte mult efect. Este mai mult un mod de viata decat un regim sau o dieta. Problema mea este ca m-am cam plictisit de meniurile obisnuite si voiam sa va intreb daca aveti idei noi de retete pentru acest regim. Il mai tine cineva?

kavajava

kavajava

regulile Montignac

25 Oct 2005, 20:27

sunt simple:

Grasimile - ex. branza - se mananca cu salata sau legume, absolut fara paine. Branza cu paine poti manca doar daca branza e cu 0% grasime, ceea ce nu e o delicatesa

Proteinele - carne, oua, peste se mananca tot cu legume verzi, fara paine. Ex - omleta cu spanac, pui la gratar cu fasole verde.

Legume - a se citi varza, fasole verde, spanac, conopida, varza de Bruxelles, praz, dovlecei, rosii etc

Cartofii, orezul, pastele, cus-cusul si painea sunt feculente (fainoase), nu legume, si se mananca ... tot cu legume. de exemplu poti manca paste cu rosii, ciuperci si / sau spanac, dar fara smantana, unt, ulei sau branza. De preferat sa se manance separat de carne si branza.

Montignac limiteaza dulciurile si chiar fructele, permite ciocolata cu peste 70% cacao, si fructele cu mai putin zahar ex capsuni, mure si alte fructe de padure, grepfruit etc.

Exemplu de meniu de slabire:

Dimineata -
1/ grapefruit sau suc de grapefruit; peste 20 minute micul dejun:
paine integrala prajita cu branza 0% grasime si dulceata facuta fara zahar (cu fructoza), cafea cu lape degresat sau ceai.

Gustare - iaurt fara zahar

Pranz - consomme (supa clara) de pui, 1/2 piept de pui cu fasole verde si rosii, salata verde

Gustare - 2 kiwi

Cina - rizoto cu ciuperci

Daca te consoleaza, ai voie 1/2 litru de vin rosu sec pe zi!

Ei, ce spui?

raluk

raluk

Nu te referi la dulciuri nu?

10 Oct 2005, 20:44

Imi place sa mananc branza, paste dietetice (integrale), salate, orice fel de lactate. Ah imi place mult painea integrala prajita. Si cam asta ar fi...

Carnea nu e printre favoritele mele, dar daca e nevoie prefer peste, maxim pui (acum de cand cu gripa aviara mai ales nu il mai prefer)

kavajava

kavajava

REGIMUL MONTIGNAC

10 Oct 2005, 19:53

Regim, regim, nu dieta ... autorul subliniaza asta tot timpul.

Eu mai tin din cand in cand, stiu regimul de vreo 10 ani. Fa o lista cu ce-ti place sa mananci si-ti recomand combinatii care respecta principiile regimului. Ciao!

rodicutza_sadica

rodicutza_sadica

Este cumva reteta din cartea lui montignac?

07 Oct 2005, 14:07

Adica este vorba despre aceeasi dieta?