Fara diete, doar cu trucuri

by: fialka

ddramo

ddramo

RE: Fara diete, doar cu trucuri

31 Ian 2005, 13:33

NICI UN HOCUS POCUS!
FARA TRUCURI!
EXISTA O STIINTA PRECISA
VREI SA AFLI? CONTACTEAZA-MA!

anto

anto

16 Nov 2004, 12:59

ce parere aveti despre ceaiurile de slabit?

cristinutza

cristinutza

12 Nov 2004, 21:55

trucuri trucuri si iar trucuri..fetelor..m"am chinuit un an de zile sa slabesc..asta nu inseamna ca sunt grasa insa am vrut sa dau jos din solduri si singurul remediu care l-am gasit a fost jogging"ul!am mers si la sala..m"a innebunit instructoarea..faceam 3 sedinte de aerobic pe zi si degebaba!de mancat..nu e cazul sa te abtii!eu mananc cat am pofta da cu paine de regeim..asta nu inseamna paine graham si digesta sau hipoglucidica!alearga mult ca eu intr"o saptamana am alergat si nu mi"a venit sa cred..6 ture de stadion!!!e bine sa incerci..si dak ai pantalonasi pt slabit sau eventual iti pui o pungulitza in jurul tau o strangi bine..pui trening"u iei cd"playerul si la alergat cu tine si lasa trucurile:PPPPpup

cristinutza

cristinutza

12 Nov 2004, 21:53

trucuri trucuri si iar trucuri..fetelor..m"am chinuit un an de zile sa slabesc..asta nu inseamna ca sunt grasa insa am vrut sa dau jos din solduri si singurul remediu care l-am gasit a fost jogging"ul!am mers si la sala..m"a innebunit instructoarea..faceam 3 sedinte de aerobic pe zi si degebaba!de mancat..nu e cazul sa te abtii!eu mananc cat am pofta da cu paine de regeim..asta nu inseamna paine graham si digesta sau hipoglucidica!alearga mult ca eu intr"o saptamana am alergat si nu mi"a venit sa cred..6 ture de stadion!!!e bine sa incerci..si dak ai pantalonasi pt slabit sau eventual iti pui o pungulitza in jurul tau o strangi bine..pui trening"u iei cd"playerul si la alergat cu tine si lasa trucurile:PPPPpup

cmladenovici

cmladenovici

31 Oct 2004, 10:26

Trucuri...
Incearca timp de 6 luni sa urmezi urmatoarele sfaturi:
1 - se gateste fara zahar sau miere
2 - se gateste fara ulei
3 - nici un strop de faina (paine, biscuiti etc) sau malai (mamaliga)
4 - 5 mese zi (3 principale + doua gustari de fructe)- MESELE NU SE SAR
5 - ultima masa la ora 19,00
6 - orez, porumb, fulgi - maxim 100 gr/saptamana
7 - min 2l apa/zi
8 - nici un fel de suc din comert, fie ca are sau nu zahar
9 - fructe uscate si seminte, alune - maxim 50 grame/saptamana
10 - seara se va manca doar carne de pasare sau peste (exclus vita, porc)
Dupa 6 luni e imposibil sa nu atingi greutatea dorita.

georgiana

georgiana

26 Oct 2004, 17:40

mirena tu ai foarte multa dreptate eu am tinut o groaza de cure de slabire si da am slabit,dar nu prin ele din contra m-am imbolnavit de la atatea cuer de slabire ai am intrat in spital si acolo mancam numai fructe si legume fierte si toate astea de la curele de slabire.In spital am slabit intr-o luna 18 kg,dar acum am mari probleme cu stomacul si nu mai pot manca orice si mi se face repede greata de la mancare.Asa ca sfat eu spun sa va ganditi ca cine va iubeste va place si asa,nu ne-am nascut toate manechine si in plus sunt o groaza de barbati care sunt innebuniti dupa femei mai plinute si in plus o femeie mai plinuta are de toate :)
Daca cu timpul va invatati sa mancati normal,mese regulate si sa mestecati mancarea mai mult(adica sa mancati mai incet),sa nu va grabiti sa mancati totul o sa fie ok si o sa se vada si rezultatul.Daca vreti puteti,curele de slabire care slabesc repede iti pun si la loc kg poate chiar mai multe.Bafta si rabdare:)

mirena

mirena

21 Oct 2004, 18:55

"Ti-ai pus frecvent intrebarea: nu maninc mai nimic, de ce totusi nu slabesc?"

As dori doar sa fac o scurta precizare referitoare la dilema de mai sus. Intr-adevar, sunt atatea fete care incearca sa slabeasca, nu cred ca in anturajul meu am intalnit femeie peste 21 de ani care sa nu fi tinut o cura de slabire, oricare, cel putin o data in viata ei.

"Cura de slabire" prin infometare este cea mai mare greseala posibila. Evident, vei slabi cateva kilograme la inceput, in cea mai mare masura va fi apa, iar pe urma corpul va intra in asa zisa "stare de infometare". Motivul? Simplu: corpul nu primeste destule calorii si nutriente, si intra in starea de conservare. Se gandeste "aha, nu o sa primesc destula mancare de acuma incolo ca sa functionez la nivel optim, asa ca o sa stochez absolut tot ce primesc si nu o sa pierd nici macar un gram de grasime":((((

Este deosebit de important sa mancam 3 mese ECHILIBRATE pe zi, cea mai importanta fiind micul dejun. COrpul nostru e o masina perfecta si ca sa functioneze are nevoie de carburant. Daca nu mancam micul dejun, metabolismul nostru incetineste, pentru ca nu are carburant sa functioneze.

Stiu ca nu e nici o noutate ceea ce am spus eu aici, n-am descoperit eu apa calda...lol, dar m-am gandit ca poate ajuta pe cineva si parerea mea:-)

Mirena:-)

fialka

fialka

16 Oct 2004, 20:42

Iaurtul se consuma dimineata la sculare sau poate inlocui uleiul intr-o salata.
Smintina poate inlocui untul sau se adauga la o supa de legume (1 lingurita).
Brinza adaugata intr-o salata poate oferi proteinele necesare intr-un meniu format exclusiv din legume si fructe;
Laptele dulce nu este indispensabil pentru adulti. Poti sa bei uneori dimineata un pahar de lapte caldut sau sa-l incorporezi in diverse mincaruri.

FAINOSELE
Nu trebuie suprimate deoarece contin elemente nutritive de neinlocuit, necesare digestiei.
Consuma fainoasele "singure" , nu in combinatie cu carne, cirnati, grasime, zahar.
Pastele (simple, fara ou) pot fi consumate ca o masa completa cu garnitura de verdeturi, legume, sos de rosii, mirodenii sau cu o lingura de smintina.
Painea poate fi consumata in special la micul dejun taiata subtire, prajita sau mai veche. Se recomanda 4-5 felii subtiri pe zi, paine de graham, secara, tarite, in. Evita painea alba.
Cartofii se consuma intotdeauna impreuna cu legumele si mirodeniile cu "calorii negative" si nu se combina cu carnea.
Prajiturile vor fi in general excluse, dar poti sa te bucuri de placerea de a minca uneori o tarta usoara cu fructe. Trebuie doar sa ai grija ca in ziua respectiva sa nu incluzi in meniu alte fainoase sau alimente grase.

ZAHARUL
Este un produs bun pentru sanatate, dar numai in stare naturala.
Renunta la zaharul alb, rafinat deoarece in procesul de fabricatie sufera multe transformari si contine multi aditivi pentru conservare si inalbire.
Consuma 1-2 lingurite de miere pe zi, alternativ cu zahar brun nerafinat.
Zaharul pur din fructe denumit fructoza este necesar si este cel mai sanatos. Consuma fructele preferabil NUMAI intre mese la interval de 2-3 ore de la ultima masa sau cu o jumatate de ora inaintea mesei.

CARNEA, PESTELE, OUALE
Proteinele au un rol important in alimentatie daca sunt consumate fara fainoase.
Nu te lasa sedusa de regimurile excusiv proteice deoarece carnea, ouale, pestele contin multe grasimi ascunse. Aceste regimuri pot provoca dereglari si pot afecta sanatatea deoarece frustreaza organismul de o serie de nutrienti.
Consuma alternativ carne slaba si peste cu garnituri de legume, pureuri de legume cu adaos de verdeturi, condimente si mirodenii (cele din categoria "calorii negative").
Oul este un aliment complet si trebuie consumat ca fel unic de mincare.
Consuma cit mai des peste.

GARNITURI PENTRU CARNE SI LEGUME
Condimentele, mirodeniile si verdeturile ne ajuta sa preparam retete variate, si savuroase cu un continut mic de grasimi.

Daca vrei sa slabesti vei alege adaosurile care au efect de "degresare". Iata care sunt acestea:

Verdeturi: patrunjel, anason, marar, busuioc, tarhon;
Radacinoase si bulbi: ceapa, hrean, usturoi;
Plante uscate si mirodenii: salvie, dafin, cimbru, piper, scortisoara, ienupar;
Sucuri naturale de lamiie, grapefruit, rosii, ananas;
Iaurt, maioneza dietetica, sosuri dietetice. Mai multe retete de sosuri dietetice vei gasi in articolul "Retete delicioase care nu ingrasa".

In concluzie, nu uita sa introduci in meniul tau la fiecare masa citeva alimente "anti-grasime" care te vor ajuta sa slabesti si sa-ti pastrezi sanatatea, tineretea si vitalitatea. Creeaza-ti noi obiceiuri alimentare! Vei fi atit de multumita de rezultate incit nu vei mai dori niciodata sa revii la vechiul stil de viata.

fialka

fialka

16 Oct 2004, 20:40

Ti-ai pus frecvent intrebarea: nu maninc mai nimic, de ce totusi nu slabesc?

Vom analiza in continuare principalele categorii de alimente, cum trebuie sa le consumi daca vrei sa slabesti si cum trebuie incluse "caloriile negative" in meniul tau zilnic pentru a-si exercita rolul de "alimente anti-grasime".
BAUTURILE
Nu se recomanda sa bei multe lichide in timpul mesei. Excesul de lichide contribuie la diluarea sucului gastric si diminueaza rolul acestuia in digestie si eliminarea deseurilor. E mai bine sa bei in timpul mesei o jumatate de pahar de vin rosu sau un pahar mic de apa.
Bauturile trebuie sa fie la temperatura camerei. Nu se recomanda bauturile foarte reci deoarece influenteaza negativ digestia.
Pentru calmarea foamei se recomanda un pahar de apa calda sau o infuzie cu 15 minute inainte de fiecare masa.
Trebuie sa bei apa (aprox. 2l pe zi) daca vrei sa slabesti dar numai dimineata la trezire si intre mese la interval de 2-3 ore de la ultima masa.
Bauturi recomandate: apa, ceai verde, infuzii de plante parfumate cu anason, sucuri naturale (fara zahar) din fructele cu "calorii negative".

FRUCTELE
Se consuma singure numai intre mese (nu ca desert) in cantitati moderate deoarece contin zaharuri superioare care sunt absorbite rapid.
Evita amestecurile de fructe sau combina numai fructe de acelasi fel. De exemplu: portocale+lamai+grapefruit sau capsuni+zmeura.

LEGUMELE
Include in fiecare meniu, cantitati mici din legumele cu "calorii negative" recomandate in acest articol.
Consuma inainte de fiecare masa o mica salata de cruditati.
Este bine sa consumi cit mai multe legume specifice zonei in care te-ai nascut si unde traiesti.
Ceapa este vedeta legumelor cu "calorii negative"si are un rol important in eliminarea excesului de lichide.

ALIMENTELE GRASE
Evita grasimile "saturate" rezultate in urma unor transformari chimice (rafinare, prajire etc.). Foloseste cantitati mici de ulei presat la rece de floarea soarelui sau masline.
Consuma in cantitati mici grasimi benefice organismului provenite din iaurt, smintina, brinzeturi.

ubitata

ubitata

07 Sep 2004, 18:46

pepenele verde este cel rosu. i se spune asa datorita cojii sale. oricum se stie ca pepenele verde (rosu) in proportie de 95% contin apa si ea se elimina foarte usor, nu insa de a ne imbogati organismul cu saruri minerale (potasiu, calciu, magneziu, fier, nichel, fluor) si vitamine (A, B6, B12). in plus pepenii contin o substantaactiva care topeste celulele de grasime intarind astfel epiderma. desi pepenii contin multa apa, trebuie sa beti obligatoriu si doi litri de apa plata sau ceaiuri de plante pe zi (lucru pe care eu nu-l fac).
[url]http://www.formula-as.ro/articol.php?nrrev=428&&idart=1731&&numecap=Forma%20maximã&&cc=cura%20cu%20pepene[/url]

tish

tish

ubitata, pepenele verde e cel rosu sau cel galben?

ubitata

ubitata

daca este sa recomand o dieta ar fi cura cu pepene verde. este incercata. in fiecare vara mananc foarte mult pepene si me langa ca tenul si pielea mea sunt mai netede, mai hidratate kilogramele in plus se duc foarte repede. adevarul este ca eu mananc foarte mult pepene, insa mi se pare o cura nu prea severa care da rezultate.:D

fialka

fialka

[url]http://www.inoan-press.com/san/b/b187.html[/url]

fialka

fialka

[QUOTE][i]Originally posted by fialka [/i]
[B]stie cineva de ce se recomanda anume apa plata pt a slabi? de ce nu gazata? [/B][/QUOTE]
=> apa gazata contine fosfor si impiedica stimularea calciului

verajeje

verajeje

[QUOTE][i]Originally posted by tish [/i]
[B]Inca un truc ca acum mi l-am amintit,unii spune ca au slabit doar ptr faptul ca au mancat normal cate un fel la fiecare masa,dar fiecare masa era la ora fixa,aceeasi ora in fiecare zi. [/B][/QUOTE]

Eu asta nu o cred , pentru ca.... multe persoane slabe care au plecat in ARMATA (si ati auzit si voi cum e cu mancarea in armata) au venit cu 5-10 kile in plus.. daca nu cu mai mult!

fialka

fialka

Foamea poate fi diminuata cu ajutorul sucurilor. Sucul de la o lamiie amestecat cu un pahar de apa este ideal inainte de masa. Iti va diminua senzatia de foame si nu vei mai avea tendinta sa maninci peste masura. Dar sucurile nu trebuie sa aiba zahar. Eventual, poti apel la un inlocuitor pentru zahar, care contine mai putine calorii.
Gindeste-te adesea la felul in care ti-ai dori sa arati. Incearca sa te imaginezi supla si acest lucru te va ajuta sa tii dieta pina la capat. Inainte de a te culca, gindeste-te la felul in care vei arata dupa ce vei slabi.
Nu face cumparaturi cind esti infometata. Vei fi tentata sa cumperi multa mincare care are multe calorii. In schimb, daca planifici din timp ce ar trebui sa maninci, nu vei fi tentata sa cumperi in plus si vei alege alimentele care nu te ingrasa.
Maninca incet. Te vei satura mai repede si astfel vei ajuta digestia. Alimentele mestecate indelung se imbiba cu mai multa saliva, dind sentimentul de satietate si usurind digestia. Daca vei face astfel, la un moment dat vei observa ca te-ai saturat inainte sa fi terminat mincarea din farfurie.
Gateste cu o zi inainte. Astfel vei putea respecta mincarurile indicate in dieta. Cind te vei intoarce acasa infometata, vei putea sa te asezi la masa imediat si vei evita sa maninci tot ce-ti pica in mina.
Ridicate de la masa ininte sa termini totul din farfurie. In acest mod vei observa ca de fapt te-ai saturat. Ca sa ai pe deplin acest sentiment, bea un pahar cu apa.
Nu minca gustari hipercalorice. Chiar daca ti-e foame si esti tentata sa gusti alune, biscuiti, prajituri, inghetata, bea mai intii un pahar cu apa, apoi maninca ceva mai sanatos: un mar, o banana, un iaurt degresat.
Nu te culca dupa masa. Din contra, fa miscare. Plimba-te sau gaseste-ti de lucru prin casa. Astfel digestia se va face mai usor.
Bea cel putin un litru si jumatate de apa (de preferat cea plata). Apa te va ajuta sa scapi de toxinele din corp si sa mentii frumusetea pielii.
Fa multa miscare. Renunta la serviciile liftului, nu lua autobuzul chiar din fata casei, ci mergi pe jos o statie. Fa gimnastica in timp ce gatesti si daca ai timp mergi la o sala de fitness

ubitata

ubitata

am gasit in 20 de ani o serie de exercitii foarte interesante care sunt si foarte bune. acesta este linku-ul. incercati-le, chiar dau rezultate.:D
[url]http://www.20ani.ro/servlet/ani_20.AfisareArticole?type=s&categ=3&subcateg=2&idart=427&from=1[/url]

gianna_r

gianna_r

Cum ar fi practicarea diferitelor sporturi care sunt si foarte sanatoase.
sportul este sanatate curata!

fialka

fialka

se zice ca daca transpiri sau daca folosesti ceaiuri diuretice slabesti.Nu credeti!Prin transpiratie se elimina apa din corp, odata cu ceva minerale si vitamine. Int-adevar pierzi din greutae, dar este APA, nu grasime, grasimea se consuma doar prin transformarea ei in lucru mecanic(miscare) si caldura sau prin participarea ei la alte procese metabolice.

ubitata

ubitata

imi doresc foarte mult sa merg la un nutritionist caci el stie exact ce regim este bun pentru tine, asta in urma unor analize. stie cineva unde as putea gasi unul?:confused:

fialka

fialka

ceva mai inainte eu am intrebat si acum.tot eu raspund :
Este visul nostru, al tuturor: sa ardem mai multe calorii si sa ne putem permite cate o pofta fara sa punem in pericol silueta. Cu ajutorul cronobiologiei, descopera care sunt orele ideale de masa, de sport si de odihna. Si acel vis poate sa devina realitate.

Alterneaza mancarea cu activitatea

Trebuie sa stii ca exista inainte de toate un metabolism de baza. Este cantitatea de calorii pe care o consumi cand te odihnesti. S-a demonstrat ca, in general, au un metabolism de baza mai ridicat persoanele care traiesc intr-o clima rece, tinerii mai mult decat batranii, barbatii mai mult decat femeile. Dar caloriile pe care le arzi in timpul unei zile sunt mult mai multe decat cele consumate doar de metabolismul de baza: trebuie sa adaugi caloriile pe care le consumi in mod activ, adica prin eforturi fizice, mentale si emotive. Acest consum extra reprezinta metabolismul energetic. Si iata primul secret care poate dicta pasii metabolismului tau: sa alternezi mancarea si activitatea in asa fel incat sa atingi un echilibru intre caloriile pe care le inghiti si cele pe care le arzi. Pentru a schimba metabolismul cu o viteza in plus, trebuie totusi ca lucrurile sa fie facute la timpul lor, dupa cum sustin expertii in cronobiologie. O zi din viata noastra se desfasoara dupa ritmul intern al organismului nostru: sunt perioadele in care activitatea fizica este mai eficace si sunt perioadele in care e mai convenabil sa te odihnesti sau sa mananci. In continuare vei gasi o zi model. Citeste cu atentie sfaturile propuse de experti si incearca sa le pui in practica. In cel putin doua saptamani vei obtine primele rezultate!

1. Dimineata: nu te opri nici un pic!
Cand metabolismul tau este la maxim, mananca multe cereale si fa multa activitate fizica.

- ora 7,00: incepe-ti ziua band un mare pahar cu apa inainte de un mic dejun care sa cuprinda cereale integrale, carbohidrati complecsi cu absorbire lenta. Asta inseamna ca organismul tau va arde acesti carbohidrati in cateva ore, avand mereu la dispozitie o rezerva de zahar. Bineinteles ca nu trebuie sa exagerezi cu mancarea pentru ca te asteapta un pic de activitate fizica. Daca ti-e foame, vei recupera cu gustarea de la ora zece. Bea ceai verde; va accelera metabolismul fara sa mareasca tensiunea si presiunea arteriala cum face cafeaua.

- ora 7,30: e momentul potrivit ca sa arzi grasimile. Fa exercitii de joasa intensitate pentru circa o jumatate de ora. Nu trebuie sa depasesti ritmul cardiac de 120/minut. In acest fel, poti prelungi antrenamentul: dupa ce ai ars rezervele de zahar, incepi sa arzi grasimile. Datorita cerealelor pe care le-ai mancat la micul dejun, ar trebui sa te misti fara efort. Idealul ar fi o plimbare in ritm sustinut sau poti sa faci putina gimnastica aerobica in casa, folosin greutati. Aminteste-ti sa mentii mereu un ritm lejer si regulat, insistand pentru cel putin 20 - 30 de minute.

- ora 10,00: gustarea "alunga foamea". Mananca un fruct ca sa nu simti foamea si sa tii constant in miscare metabolismul tau. Nu trebuie sa ajungi la ora pranzului cu o foame de lup: aminteste-ti ca ideal ar fi sa mananci de mai multe ori pe zi, dar in mici cantitati. Dupa efortul fizic facut poti sa-ti permiti o banana: te satura si este bogata in potasiu, un adevarat sprijin pentru muschii tai. Dupa preferinta, poti manca un iaurt: proteinele accelereaza metabolismul.

- ora 12,00: invata sa nu ramai pe loc. Acasa sau la serviciu, evita sa stai intr-un loc. Chiar si micile miscari te ajuta sa arzi calorii in plus: trece-ti o mana prin par sau joaca-te cu creionul pe birou si concentreaza-te asupra a ceea ce faci, pentru ca si efortul intelectual activeaza metabolismul. Esti constransa sa ramai mereu pe scaun, obisnuieste-te sa ai picioarele in miscare - la interval de o ora macar, contracta si relaxeaza ritmic muschii coapselor, fesieri si pulpele picioarelor pentru 2 - 3 minute in sir.

2. Dupa-amiaza: permite-ti un pranz picant si fa un pic de miscare inainte de a reincepe munca!

- ora 13,00: la masa trebuie sa alegi gusturile puternice. Foloseste ardei iute, curry, paprika, piper si alte mirodenii. Cand mananci astfel de picanterii, organismul lucreaza in plus ca sa micsoreze temperatura pe care acestea tind sa o ridice. In plus, ardeiul iute contine capsaicina, o substanta care faciliteaza sinteza adrenalinei si mareste metabolismul, fapt demonstrat de cercetarile Universitatii din Quebec. Prefera un pranz de proteine: carne, peste sau branza.

- ora 13,30: fa doi pasi - dupa ce ai mancat, rezista tentatiei de a lenevi, incearca sa faci o plimbare de cel putin un sfert de ora care te va ajuta sa reduci gazele intestinale, iar procesul digestiv va fi mai simplu si mai rapid, astfel metabolismul are posibilitatea sa lucreze la maxim. Daca nu ai posibilitatea sa faci miscare, alege mancaruri mai lejere la pranz.

- ora 14,00: relaxeaza-te, este momentul ideal pentru a te odihni. Trebuie sa te odihnesti 30-40 de minute, nu mai mult. Altfel, vei fi adormita tot restul zilei. Daca nu poti dormi, ofera-ti 10 minute de relaxare totala: citeste, vorbeste cu o prietena sau stai cu ochii inchisi si respira lent si profund.

- ora 16,00: gustarea care iti incarca bateriile - este momentul zilei in care vei avea o cadere de energie. Alege un iaurt degresat ca sa-ti pregatesti muschii pentru efortul de seara sau ia o gustare pe baza de fibre cu un mar sau cu cereale integrale. Fibrele captureaza lipidele si glucidele, ajutandu-te sa slabesti.

2. Seara: trebuie sa fii din nou dezlantuita pentru ca acesta este momentul ideal sa-ti tonifici corpul, ca apoi sa-i dai odihna binemeritata.

- ora 18,30: frecventeaza o sala de gimnastica (nu stramba din nas). La sfarsitul zilei, organismul produce mai multi hormoni ai cresterii care fac o tonificare mai rapida a muschilor tai, mai ales daca sunt bine antrenati. Este ultimul efort al zilei, asa ca nu-ti economisi energia. Fa o incalzire si apoi abandoneaza-te fiarelor si greutatilor pentru mai mult de o jumatate de ora.

- ora 19,30: elibereaza-ti mintea. Dedica cel putin o jumatate de ora unei relaxari totale, eliberand mintea de preocuparile de peste zi. Evita sa te supui altor activitati: abia intoarsa de la serviciu, nu incepe imediat sa faci curatenie; stresul este dusmanul organismului mai ales daca este prelungit, acesta va lenevi metabolismul, ridicand nivelul hormonului cortizol care interfereaza cu producerea de insulina. Rezultatul acestui fenomen este ca va trebui sa muncesti mai mult sa arzi carbohidrati si astfel te ingrasi mai repede. In alternativa, poti incerca sa-ti oferi un masaj antistres.

- ora 20,30: pune pe masa proteine. Bucura-te de ritualul cinei pregatindu-ti mancaruri care iti plac si mesteca lent, ajutandu-ti digestia. Recomandata ar fi o ciorba de legume urmata de un fel cu carne sau peste. Acest tip de cina va avea un inalt continut de proteine care cer organismului un consum energetic major ca sa fie metabolizata. Alege pestele de mare bogat in iod, acesta favorizeaza producerea hormonilor tiroidieni. Nu exagera cu carnea mai ales rosie, alterneaz-o cu peste care datorita grasimilor pozitive, numite omega 3, ajuta si la combaterea radicalilor liberi si deci a imbatranirii celulare.

- ora 23,00: inchide lumina si mergi la culcare. Somnul regulat este important pentru metabolismul tau. Trebuie sa respecti orarul natural al organismului, adica sa dormi cand este intuneric si sa fii treaza cand este lumina. Programul ideal variaza de la o persoana la alta, dar de obicei somnul dureaza circa opt ore. Pentru a dormi bine, bea un ceai de musetel sau tei. Aminteste-ti ca intre somn si cina sa fi trecut cel putin doua ore.

Iata alte cateva informatii utile care te vor ajuta sa te autoevaluezi:

- eficienta metabolismului tau depinde si de factori ereditari, dar caloriile pe care reusesti sa le arzi depind si de raportul dintre masa grasa (tesutul adipos) si cea slaba (muschii). Pentru ca daca esti musculoasa consumi in plus, masa musculara fiind compusa din proteine care trebuie schimbate continuu, necesitand un efort consistent din partea metabolismului.

- poti mari procentul de tesut muscular cu exercitii fizice care sa fortifice muschii, folosind greutati sau instrumente, sau chiar propria greutate facand, de exemplu, exercitii abdominale.

- aminteste-ti ca este mult mai eficace daca vei face de patru ori cate zece abdomene, odihnindu-te cate un minut de fiecare data. Pentru ca un efort continuu te va obosi si vei alege un alt exercitiu mai usor in continuare.

- pacaleste-ti metabolismul: cea mai mare greseala este sa mananci foarte putin ca sa slabesti. Metabolismul tau se obisnuieste sa traiasca cu mai putine calorii si intra intr-o "stare de alarma": pentru ca mancarea lipseste, organismul hiberneaza. Cand reincepi sa mananci chiar si mai putin in plus, nu este pregatit sa arda calorii in exces si te ingrasi imediat. Iata cum poti evita acest fapt: insista cu o dieta echilibrata care sa nu coboare sub 1.300 de calorii pe zi, exercitiile la sala sa fie regulate ca organismul sa se obisnuiasca cu un echilibru intre activitatea fizica si alimentatie, iar cand ai ajuns la greutatea ideala, nu abandona. Este momentul sa mentii o dieta de circa 1.600 - 1.700 calorii pe zi, facand mereu multa miscare si evitand portiile exagerate de mancare.

fialka

fialka

si atunci cine stie cum mi-as putea cunoaste tipul de metabolism?
gianna_r-oricum mersi pt sfaturi, daca nu-mi merge mine, au citit alte fete carora li se potriveste.

gianna_r

gianna_r

Adevarul este ca depinde si de metabolismul fiecarei persoane. Degeaba spun eu ce-am facut, pt ca la tine- avand alt metabolism- nu se potriveste.

Numai bine!

fialka

fialka

din toate trucurile discutate aici aproape toate le urmez si nu de azi...dar nu prea am rezultate. De ex: beau zilnic multa apa, cind mi-i foamei ntre mese maninc fruct, iaurt(ce-i drept nu tot timpul degresat).Merg f mult pe jos, ma stradui sa consum mai putin dulce si piine, dar grasimi nici nu prefer sa consum. In alimentatie folosesc doar ulei de masline..............si cu toate astea nu ma bucur de o silueta mult dorita.Probabil acestea sint trucuri doar pentru mentinere, dar nu si pentru a slabi.

tish

tish

Daca simti nevoia sa mananci intre mese mananca un fruct,bea apa,o salata doar cu putin ulei(se spune ca cel de masline e cel mai bun),un iaurt degresat.

tish

tish

Sa te apuci de yoga,sa descoperi o activitate care te calmeaza(plimbarile pe malul raului,statul la plaja,statul ore in sir intr-o cada in care mai pui si niste uleiuri aromate etc),te detensioneaza. Suna ceva de genul unde dai si unde crapa,dar ma gandeam la mine,citind ce ai scris tu.Eu nu ma prea omor cu mancatul dar in momentul in care sunt stresata,sau ceva nu imi place(chit ca stresul il constientizez sau nu,ca aici e problema) prima oprire e frigiderul.In perioadele de liniste uneori si uit sa mananc.cunoste-ti intai organismul,nu luptati unul impotriva altuia incercati sa nu mai trageti unul hais si altul cea,incercati sa mergeti in aceeasi directie.
Si nu incepe o cura de slabire brusc,pana azi mancai tot e vroiai la orice ora si de maine mananci 3 mere pe zi,ca nu vei slabi,sau daca rezisti o perioada,cand scapi in mancare pui la loc poate dublu.Incet incet si cu rabdare.Incearca sa mananci 3 mese pe zi,doar un fel la fiecare masa,si cat e posibil evita grasimile si dulciurile .Inca un truc ca acum mi l-am amintit,unii spune ca au slabit doar ptr faptul ca au mancat normal cate un fel la fiecare masa,dar fiecare masa era la ora fixa,aceeasi ora in fiecare zi.

fialka

fialka

ms mult de incurajari, dar chestia e ac nu pot suporta dietele din cauza ca nu am rabdare:mad: ce sa fac ca sa nu ma gindesc al mincare in timpul liber? maninc fara sa-mi dau seama, doar ca sa-mi treaca din timp......nu fiindca simt necesitatea

tish

tish

Doar nu era sa slabesti in o zi 10 kg.Rabdare si iarasi rabdare si cand simti ca iti vine sa urli ca nu vezi nici un rezultat mai ai "putintica rabdare".

fialka

fialka

cu multe rezultate inca nu m-am ales, dar pot confirma faptul ca FACE BINE SA INCEPI ZIUA CU UN PAHAR DE APA. te simti mishto, incercati si voi!

fialka

fialka

ms mult de sfaturi, de miine dimineata incep sa urmez trucurile discutate pina acum.pe parcurs va anunt cu ce rezultate ma aleg. mi-ar face placere sa urmez deja ceva experimentat;) mai scrieti cine ce stie.