Concurs: Impaca viata personala cu cea profesionala

by: moderator
Cum reusesti sa impaci viata profesionala cu cea personala? Mai ai timp si pentru tine dupa o zi petrecuta la job?

Afla mai multe detalii aici .

seagull

seagull

viata personala...

21 Oct 2008, 14:30

adevarul este ca nu prea inteleg de ce unii oameni de impaca atat de greu cu cele doua. serviciul e servici, si chiar daca ajung acasa si dupa 10 ore de munca, faptul ca imi intampin partenerul zambind si ca el isi lasa treburile pentru a ma lua in brate si pentru a petrece cel putin 30 de minute cu mine inseamna atat de mult. si chiar daca ii povestesc ce am facut la servici si el imi povesteste cum a fost ziua lui, totusi ne tinem in brate in timpul asta si ne regasim linistea dupa o zi aglomerata.. in weekenduri ne rasfatam. petrecem ore intregi in pat, iesim impreuna sau fiecare cu prietenii lui.. oricum, incercam sa utilizam weekendul la maxim pentru a ne reincarca bateriile

gaspy

gaspy

este o vorba...

21 Oct 2008, 14:23

Sa-ti lasi problemele la usa. De fiecare data cand vin acasa intru zambind pentru ca abia astept sa-l vad pe iubitul meu dupa o zi de lucru. Gandurile, planurile de munca le las la birou iar acasa, in mintea mea au loc doar gandurile si planurile cu iubitul meu

alinasquishy

alinasquishy

concurs

20 Oct 2008, 13:27

Sincer, inca caut un echilibru intre cele doua.
Desi sunt inca la inceput de drum, dupa mai multe incercari esuate legate de un job pe masura asteptarilor mele, momentan lucrez ca secretara full time la o firma de consultanta maritima, un prilej foarte bun de a invata atat de multe lucruri noi ce imi vor fi foarte utile pe viitor.
Si in acelasi timp imi impac foarte bine facultatea in curs, in prezentul, anul III la Drept (Spiru Haret), astfel incat.. am posibilitatea de a ajunge si la cursuri si de a lucra si cu norma intreaga fara nici un fel de probleme.
In schimb, viata mea personala ce exclude jobul si evolutia mea in cadrul firmei, este inca in desfasurare. Dupa orele din birou, ajung sa imi fac timp pentru o piesa de teatru joi, sau pentru un film vazut miercuri cu cateva prietene, sau pentru un weekend petrecut impreuna cu iubitul departe de un oras aglomerat si visand liber la cateva zile de relaxare totala.
Depinde de fiecare persoana in parte, cat de multe sacrificii face pentru acest echilibru; eu personal, prin rabdare, calm si pozitivism.. :)

monicelmonicel

monicelmonicel

echilibristica

14 Oct 2008, 10:43

Viata personala si cea profesionala ma au in comun pe mine si vreau sa cred ca timpul petrecut la job este la fel de pretios ca si cel pe care il petrec cu mine sau cu oricine si toate actiunile mele sunt menite sa faca din sfarsitul zilei,cand fac retrospectiva,un moment de pace si implinire.Sunt zile in care simt presiuni si cand am senzatia ca ce se intampla nu depinde doar de mine si asta ma face sa doresc sa aflu cat mai multe e mintea mea pregatita sa afle despre mecanismele vietii,in tridimensionalitatea ei terestra.Setea de cunoatere este mare si multumesc universului pentru ca o am si sper ca ,atat acasa cat si la munca,sa reusesc sa aduc si sa mentin bucurie in inimile celor din jurul meu, in masura in care o am si eu.

euronik2002

euronik2002

concurs

09 Oct 2008, 00:12

Eu lucrez acasa,asa ca programul mi-l fac in functie si de necesitatile mele,ale copilului si ma simt bine.Sunt si perioade obositoare,dar cu calm trec peste ele.De 3 ani ma impart intre copil si profesie,ajutata si de sot,poate fi o rutina la un moment dat,insa este cea mai buna alternativa.

ramonikg

ramonikg

viata personala vs. viata profesionala

07 Oct 2008, 00:54

Sunt mamica unui baietel de un an si jumatate si cea mai mare temere a mea este sa ma intorc la serviciu... Am petrecut foarte multe nopti gandindu-ma la ce voi face, cum ne vom descurca, va sta cel mic cuminte la gradinita (neavand cu cine sa il las trebuie sa il iau cu mine la serviciu)... Cred ca nu am o dorinta mai mare decat aceea de a reusi sa combin cu succes viata profesionala cu cea personala! Inainte de a avea baietelul nu exista nicio problema, nu amestecam niciodata cele doua laturi. Acum nu am de ales... trebuie sa le combin cu succes! Bafta tuturor participantilor!

vanamarinela

vanamarinela

Cum reusesti sa impaci viata profesionala cu cea p

06 Oct 2008, 17:21

reusesesc foarte bine! serviciul e servici si casa casa cum se zice... trebuie sa ne facem timp pentru toate

florisiiulian

florisiiulian

eu nu le-am impacat ....le-am combinat

05 Oct 2008, 18:47

eu si iubitul meu avem acelasi loc de munca ...suntem la un metru distanata unul de celalalt(la birou) ...binenteles la servici suntem colegi si acasa suntem iubiti . in momentul cand imi cautam un servici era in pericol viata noastra personala .solutia pe care am adoptat-o amandoi a fost sa ma angajez si eu in aceeasi firma mai ales ca imi placea si mie domeniul de activitate . la servici ne ajutam reciproc , acasa gatim si ne relaxam impreuna . serviciul e servici ,acasa e acasa .timpul petrecut cu persoana iubita te face sa uiti de griji si stresul e ameliorat. din punctul nostru de vedere suntem suflete perche si ne completam reciproc. semnat florentina si iulian

Am invatat

03 Oct 2008, 06:22

sa ma relaxez la serviciu, sa nu ma las exploatata si stresata, stresul imi scade productivitatea si creativitatea. Imi fac timp pentru mine si pentru familie, jobul care imi mananca tot timpul, care ma sufoca, nu e jobul pentru mine.