Cum reactionezi daca ti se propune un nou job in companie?

by: addy
Daca ti se propune un nou job in compania la care deja lucrezi, dar care implica mai multa responsabilitate, accepti provocarea sau renunti?

roughrastaa

roughrastaa

e important....

21 Ian 2007, 22:53

Sa iti stii prioritatile. Daca cariera este ceea ce tintesti ,atunci e perfect. Vei avea o noua sansa sa demonstrezi ceea ce stii sa faci ,si cu mai multa acoperire. Daca job-ul este doar ceva care te ajuta sa platesti facturile si ai alte prioritati ,atunci poate fii o problema, pentru ca cei de sus vor crede ca iti place mediocritatea ,sa nu iti place acolo si vrei sa pleci....nici nu cred ca va mai aparea oportunitatea vreodata ,daca refuzi.

emilialigi

emilialigi

nou job

20 Oct 2006, 16:41

daca jobul este ceea ce iti doresti: go for it! daca el implica renuntarea la viata de familie si esti dispus sa faci acest lucru, din nou; go for it!
orice decizie implica si un anumit risc si o anumita pierdere, numai ca trebuie sa fii hotarat ca asta iti doresti sa faci! parerea mea!

raluk

raluk

depinde

26 Sep 2006, 15:20

Uneori este mai bine sa iti faci macar jobul tau ca lumea si abia apoi sa te intinzi spre alte zari. Trebuie sa fie ceva natural, nu ceva venit asa din senin, ca un fel de obligatie.

dagese

dagese

provocare

25 Sep 2006, 10:06

orice provocare e bine venita mai ales cand ai si ceva de castigat

raluk

raluk

Depinde...

22 Sep 2006, 16:06

Eu zic ca depinde daca jobul respectiv este mai apropiat de ceea ce vrei tu sa faci in viata sau nu. Eu asta as lua in calcul si nu responsabilitatea.

Asta poate si pentru ca mi se pare ideal la un job sa ai mai multa responsabilitate. I love responsabilitatea! :)

rodicutza_sadica

rodicutza_sadica

Ti s-a intamplat Addy?

21 Sep 2006, 12:47

Daca treci acum prin asta, trebuie sa te gandesti mai intai la pros and cons.

- atuurile si satisfactiile jobului actual;

- atuurile si satisfactiile viitorului job.

Nu te gandi la partile negative nici la actual, nici la noul job. O decizie inteleapta se ia pe baza partilor pozitive.

addy

addy

moni

15 Sep 2006, 16:51

Exact la asta ma refeream si eu... capeti un nou job care implica pe langa noi sarcini si o readaptare, si renuntari in plan familial.

moni_2006

moni_2006

buna fetelor

14 Sep 2006, 16:53

Ce inseamna mai multa responsabilitate? Daca se presupune ca uiti de viata de familie si de tot ca sa stai toata ziua la birou, nu se merita.

ligia

ligia

de ce nu?

14 Sep 2006, 16:37

De ce ai refuza? Daca vrei sa cresti in cariera e un lucru bun sa accepti o oferta mai buna, nu?