De ce ai demisiona?

by: raluk
In ultima vreme aud multa lume spunand nonsalant "Daca .... imi dau demisia" sau "Daca nu... imi dau demisia". Spuneti-mi ca sunt exagerata, dar eu as privi o demisie sau o demitere ca pe un esec personal. Chiar daca este vorba sa pleci in alta firma, intrucatva este un esec al tau de a nu obtine la fel de mult de la vechea firma. Asa ca, pana al urma, de unde vine atata nonsalanta in privinta demisiilor????

Voi pentru ce motiv ati demisiona? Ca sa incep eu - pentru lipsa posibilitatii de promovare. Urasc plafonarea.

floricica

floricica

de ce ai demisiona?

02 Feb 2007, 15:36

buna,eu as demisiona numai daca gasesc ceva mai bun si mai bine platit.

catacata

catacata

nu tot ce zboara se mananca!!!!

20 Dec 2006, 10:54

Acum ma veti intreba de ce am plecat, nu-i asa? De ce am demisionat de la firma unde recunosc ca imi era bine? Pt ca se intrevedea ceva mai bun pt mine, insa nu am facut chiar alegerea buna din cate vad...asa ca, deschideti okii inainte de a lua o decizie. Va pup si spor la treaba!

catacata

catacata

nu tot ce zboara se mananca !!!

20 Dec 2006, 10:51

Toate bune si frumoase pana aici. La data de 1 a uneia dintre luni aminceput lucrul la noua firma. Numai ca inca din prima zi sefii mei au inceput sa scartaie si promisiunile lor nici dupa 3 luni nu s-au adeverit. Bineinteles ca le-am spus ca m-au dezamagit, ca am avut incredere in ei si ca le mai las un pic de timp de gandire in privinta mea dupa care la prima oferta imi iau zborul. Raspunsul lor a fost foarte calm: "hai stai linistita ca o sa se rezolve", numai ca nu pot astepta la nesfarsit sa vad zi de zi cum sunt dezamagita si calcata in picioare de niste oameni care au tot respectul meu.

catacata

catacata

nu tot ce zboara se mananca!!!

20 Dec 2006, 10:47

Sunt omul care are prea mare incredere in cei din jur. Sa va spun de ce mi-am dat eu demisia. Lucram la o firma unde chiar imi placea si cu colegii ma intelegeam destul de bine. E adevarat ca nu totul era roz dar in cea mai mare parte era ok. Cu cateva luni inainte de a-mi da demisia lucram part time la o alta firma, asa ca pt. vreo 5 luni am avut 2 job-uri. Cei la care lucram part time au insistat sa merg sa lucrez full time la ei. Mi-au promis multe, lucru pt care am luat atitudine si dupa 2 luni de rugaminti din partea lor am luat o decizie, si anume sa demisionez de la firma cealalta. OK.

emilialigi

emilialigi

de ce mi-am dat eu demisia

20 Oct 2006, 16:36

pai, lucrez intr-o firma de aproape 3 ani, de la inceputul ei. in primul rand nu mi-au dat nici-odata concediu cand am vrut si cat am vrut (adica cat am dreptul ca angajat), stat la serviciu pana la 1.00-2.00 noaptea, fara plata orelor suplimentare, lipsa de respect fata de mine ca om si ca angajat, faptul ca ma (ne - aici e vorba de tot colectivul din firma) ca pe sclav si multe altele. dar, in sfarsit am ajuns sa gasesc altceva unde sper ca va fi mai bine. oricum am aflat de la cineva care a lucrat la noua firma unde plec ca astia sunt mult mai ok fata de vechiul meu angajator!
sincer in situatia mea nu consider demisia ca pe un esec ci ca pe o eliberare din sclavie.

pisi

pisi

Haideti sa va povestesc de ce am demisionat

20 Oct 2006, 12:18

eu !
Mi s-a intamplat la un job ca seful sa puna ochii pe mine si sa-mi faca propuneri,mai mult sau mai putin,indecente.Normal ca l-am refuzat,si atunci s-a pus pe facut sicane in ceea ce ma priveste,nimic din ceea ce faceam nu-l multumea,i se parea normal sa-mi vorbeasca vulgar sau sa tipe la mine in fata colegilor etc. Ca sa scap de acel calvar,n-am avut alta solutie decat demisia.
La un alt job,nu m-am inteles de data aceasta cu sefa, pentru ca ea gasea de cuviinta sa se amestece in viata particulara a angajatilor ei,iar eu i-am spus clar si raspicat ca nu vreau sa se amestece in viata mea privata,de altfel am fost singura care a avut curajul s-o infrunte. M-am dus chiar sa fac plangere la seful cel mare,vazand ca nu o scot cu ea la capat,si din acel moment,au prins curaj si ceilalti,dar pana s-o dea pe zgripturoaica afara,am preferat sa-mi dau eu demisia. Mi se parea f mare stresul cauzat de ea,si atmosfera de lucru si cea dintre colegi avea f mult de suferit din cauza felului ei tiranic de a fi.
Pana la urma, individa a fost data afara,dupa cum am aflat de la fosti colegi ,chiar la putin timp dupa ce eu am preferat sa plec din acea firma.

Colectivul unde lucrez acum este format din oameni draguti,fiecare isi vede de treaba lui,seful e glumet,dar stie sa fie si dur,cand e vorba de termene limita de predare a proiectelor ,rapoarte etc,in general ,ma simt bine in mijlocul lor. :)

Deci,motivele pt care mi-as da demisia ar fi:hartuire sexuala,atunci cand muncesc si munca nu-mi este apreciata la justa ei valoare,amestecul sefului/sefei in viata mea particulara,deci,in general,ceea ce nemtii numesc "mobbing".

Cam atat de la mine. :)

raluk

raluk

hedonista

20 Oct 2006, 09:39

Incep sa cred ca ai dreptate. Ai dreptate cu majoritatea lucrurilor pe care le-ai spus. :(

Cel mai si cel mai naspa mi se pare partea cu nerecunoasterea meritelor. Daca un sef nu imi recunoaste meritele si nu imi arata ca stie cat de mult il ajut sau daca simt ca el nu este corect cu mine, atunci in acest caz s-ar putea sa demisionez, fara sa ii dau o a doua sansa.

Dar oare nu trebuie inainte sa demisionezi, sa incerci sa iti ceri drepturile?

pisi

pisi

Propunere link

17 Oct 2006, 14:56

http://stiri.acasa.ro/stiri/Toarna-ti-patronul-pe-Internet-_--s20932.html

S-ar putea sa intereseze mai multe persoane acest link. :)

hedonista

hedonista

Raluk

16 Oct 2006, 18:00

Sa inteleg ca tu ai o afacere proprie?:)
Da, se poate sa stai intr o zi 10 ore si sa freci menta.dar nu poti face asta tot timpul pentru ca la un moment dat o sa se vada, iar unde nu se produce nu se castiga..deci nu prea se aplica chestia asta..Sunt intr-adevar si oameni care se multumesc cu putin pentru ca n au de ales..dar daca sunt bine pregatiti si nu au anumite avantaje precum un program flexibil sau mai stiu eu ce..nu accepta astfel de compromisuri.
Crede ma ca la cei 22 ani ai mei, am trecut prin majoritatea chestiilor enumerate de mine mai sus si atunci cand stii ca poti mai mult si esti capabil, te scarbesti cand vezi ca trebuie sa accepti unele decizii ca "asa a spus sefu'" si atunci cand vrei sa ti impui punctul de vedere esti "luat la ochi" si oarecum etichetat ca fiind "obraznic" nu stiu cum a i avea ocazia de a ti cere drepturile..Sa fim seriosi..sunt persoane care nu au avut acces la calculator sau poate n au avut timp sa invete o limba straina, vorbesc in special de generatia parintilor mei, care chiar daca ar fi putut sa se instruiasca dupa revolutie, erau mult prea ocupati cu cresterea celor 2 copii si cu serviciul;Si inca o problema...in tara noastra foarte rar se aproba concediu de studii...Deci..spune mi mie acum o posibilitate prin care sa ti poti exprima parerea in fata sefului, prin care sa ti mai ceri si drepturile, fara sa ti intinda el insusi o demisie .

raluk

raluk

Pe mine ma enerveaza

16 Oct 2006, 16:54

...nevoia asta a romanului de a spune mereu ca seful face aia, firma face aia. Da, hedoni, te inteleg perfect ca firmele si sefii fac multe greseli. Dar nici angajatii nu isi cer drepturile si, uneori, chiar pun problema intr-un mod gresit.

Sunt de acord ca tu esti un caz dintr-o suta care nu se plange degeaba. Dar sunt multi kre freak menta kiar dak 10 ore pe zi si nu obtin mari rezultate si fac si un super scandal ca nu au salarii mai mari sau alte chestii din astea.

addy

addy

:)

16 Oct 2006, 12:17

In primul rand, asa cum amintea Raluk, lipsa posibilitatii de promovare este un factor. Nici mie nu imi place plafonarea. :)

hedonista

hedonista

Raluk..esti exagerata!

16 Oct 2006, 10:37

Mi se pare ca privesti putin superficial problema.Nu stiu ce experienta ai in domeniul asta..nici eu nu am cine stie ce..lucrez din anul 2 de facultate adica de 2 ani..Dar in doar 2 ani crede ma ca am gasit o gramada de motive pentru care as demisiona.Eu am trecut prin asemenea situatii..Te duci la interviu..totul ti se pare perfect.Dar dupa ce intri in "campul muncii" incepi sa vezi mizeriile..La mine..principalul motiv pentru care mi as da demisia ar fi lipsa de respect a sefului..Am intalnit persoane, din fericire nici un fost sef nu a fost lipsit de respect..dar sunt persoane care pentru bani sunt in stare sa "calce pe cadavre"cum s ar spune..
Si bineinteles ca vrei sa ti dai demisia atunci cand esti platit sub nivelul tau de pregatire, cand pe cartea de munca iti trece salariul minim pe economie, cand in contractul individual de munca programul este de 8 ore iar tu zilnic stai 10 ore si cateodata mai vii si sambata..Si dupa toate astea sesul/sefa se mai gaseste sa mai tzipe si la tine ca cine stie ce ai uitat sa faci..Pai ai uitat ca doar esti om..Iar cand intarzii jumatate de ora ti se spune ca data viitoare ti se va lua din salariu..inebunesti!Atunci cand stai peste program 3 ore nu se pune..dar cand intarzii jumatate de ora ti se ia din salariu..Am atatea argumente pentru demisie ca as scrie de m as plictisi..
Totusi eu vad si partea pozitiva a demisiei..Adica "educarea"angajatorului..Pentru ca nici unuia nu i convine sa aibe un personal "temporar", isi poate isi vor revizui activitatea de management si vor incerca sa tina angajatii valorosi cat mai mult in firma lor.
Trebuie sa se schimbe si mentalitatea asta conform careia induri orice dar ai un loc de munca de ai un venit care ti permite sa traiesti decent.Atata timp cat esti un om capabil si pregatit nu este o problema demisia si n ar avea de ce sa fie un esec.