Departe de casa sau viata de roman

by: pisi
Pentru toti cei aflati peste hotarele Romaniei,haideti sa le impartasim tuturor celor care citesc acest forum ce inseamna viata de forum printre straini.

Haideti sa le povestim despre greutatile si dificultatile pe care le intampinam in tarile unde muncim,traim,studiem,ne crestem copiii,dar si despre bucuriile pe care le avem.

Haideti sa vorbim despre noi insine intr-o lume mult prea putin informata,intr-o lume stramba si plina de prejudecati la adresa noastra a romanilor,de peste hotare.

Cine suntem noi?

Va astept cu drag comentariile. :)

fredlund_cristina

fredlund_cristina

Draga manu_ella

03 Feb 2008, 17:32

Multumesc pentru mesaj , as vrea tare mult sa putem coresponda prin mail sau messenger....am sa-ti las id-ul meu ...sper sa nu fie sters de "ele"...si astept cu nerabdare un semn de la tine.mandris_cristina este id-ul si e pentru yahoo.Pe curand .

camisca24

camisca24

HA....VIATA PRINTRE STAINI

02 Feb 2008, 22:58

Buna tema...dupa parerea mea 40% dintre populatia Romaniei care nu a parasit niciodata tara crede ca peste hotare e paradisul. Rezultat ce este complet eronat.eu locuiesc in spania de peste 5 ani si am vazut romani care cersesc,romani nespus de neajutorati,romani care traiesc modest,si f f f f putini romani care traiesc mai superior celorlalte categorii.CARE SUNT DREPTURILE NOASTRE AICI ,CUM SUNTEM CATEGORIZATI?SUNT PREA PUTINE RASPUNSURI LA ACESTE INTREBARI.si vorbind de distractii sunt la fel de putine dotorita muncii.si chefurile nu au parca nici o atmosfera aici comparativ cu Romania.eu mi-am exprimat punctul de vedere.numai bine.ciao

manu_ella

manu_ella

buna Cristina

05 Dec 2007, 11:16

ai plecat?eu zic sa fii cit mai naturala, sa fii tu insuti si incearca sa explorezi lumea cea noua cel putin cit sa mai uiti de dorul casei si cel mult atit cit sa-ti fie bine tie si celor care te iubesc! te asigur ca nu te vei plictisi.Ai atit de multe de vazut si de trait .mi-ar placea sa mai vb sau sa tinem legatura pe mess sa-mi impartasesti experientele tale .sa fii iubita

fredlund_cristina

fredlund_cristina

catre ioana_v

21 Nov 2007, 11:34

Buna,ma numesc Cristina, m-am casatorit de curand cu un cetatean american iar cat de curand voi pleca sa locuiesc si sa traiesc in tara lui.Gandul ca nu stiu ce ma asteapta acolo nu-mi da pace.Te rog din suflet daca ai niste sfaturi pentru mine cum sa depasesc hopurile care vor intervenii si mai ales ce reguli ar trebui sa respect ca sa ma incadrez cat mai repede in comunitatea lor.

lulu_selivanov

lulu_selivanov

buna

08 Mar 2007, 03:50

Buna.Si eu sunt plecata de mai bine de 6 ani si sincer mi-am cam pierdut speranta ca mai ajung vreodata acasa.Am 2 copii,al 2-lea are 8 luni si ma gandesc cu groaza la ce voi face dupa ce va implini un an,pt ca pe el il pot lasa la o gradinita privata mai multe ore dar cel mare e la scoala de la 9 la 16 asa ca unde pot lucra eu pt 6 ore.Mai bine nu ma gandesc,o sa ma descurc eu cumva.

ioana_v

ioana_v

...

21 Feb 2007, 20:20

ati spune:ce e rau ca lucreaza pana seara face triplu ca mine!Da, intr-adevar dar, plateste rata la casa toata viata, la masina, la absolut toate. Deci nu va fi liber niciodata!Doamne Fereste daca se mai si imbolnaveste!Nu vreau sa zic ca viata in America e groaznica...doar incerc sa va deschid putin ochii in ceea ce priveste "paradise".PUteti veni cu orice fel de intrebari, eu usnt aici
Mersi Pisi

ioana_v

ioana_v

continuare

21 Feb 2007, 20:17

Cine a crezut si inca crede/viseaza ca America e paradisul pe pamant greseste neincetat!Indiferent de statutul tau, tot nu e usor.Si sa va dau un mic exemplu doar ca sa intelegeti mai bine. Americanii lucreaza de dim pana seara majoritatea cu care intru in contact eu pleaca dis de dim si ajung poate 6 chiar 7 seara. Am si eu o intrebare:ce fel de viata e asta?

ioana_v

ioana_v

briliant!

21 Feb 2007, 20:15

buna pisi, din nou cu o tema nemaipomenita!
Se pare ca am sa fiu prima care incepe povestea.Eu sunt in Sua, peste mari si tari de aprox. 4 ani.Inca nu am acte, lucrez pe cash si credeti-ma viata nu e usoara deloc!Dar, te straduiesti intotdeauana sa treci dincolo de obstacole si zambesti vietii in continuare!

iamzuzu

iamzuzu

Hi Pisi :)

22 Ian 2007, 23:51

Hei Pisi , ai avut o idee foarte frumoasa si te felicit pentru ea , in lumea aceasta care este atit de mult cum tu o descrii este bine sa poti doar sa iti asterni gindurile, undeva si nu neaparat pentru cineva ci doar pentru ca as iti doresti .
Numai bine, Zuzu

pisi

pisi

Erata

27 Nov 2006, 13:31

S-a strecurat o greseala in primul meu mesaj si-mi cer scuze pentru acea scapare.
Cititi,va rog,in loc de "viata de forum","viata de roman".

Scuze,din graba am scris o prostioara,scuze.

P.S. Pe cand optiunea de "edit" a mesajelor sau optiunea de "mesaje private" pe acest forum?