Emigrare-pro si contra

by: raluca79
Cand ma supar pe tara asta si pe ''sistem'' ma bate gandul emigrarii.Cine a spus despre America ca e ''tara tuturor posibilitatilor''...n-a fost in Romania!Cand vad atata prostie in jurul meu, atata coruptie si atata nesimtire.. imi vine sa fug unde vad cu ochii.Pe de alta parte ma gandesc ca oriunde as merge voi fi privita ca ''outsider'' , nu voi fi niciodata ''una de-a lor'' indiferent cat de bine ma adaptez, integrez conditiilor de-acolo.Am o mie de motive pt care as vrea sa merg si tot atatea ca sa raman..Parerea voastra...?

qloty

qloty

cu zece ani in urma

22 Dec 2007, 11:52

incercam din rasputeri sa emigrez in canada. Nu am reusit atunci din lipsa celor 10 000 de dolari pe care trebuia sa dovedesc ca ii am pentru a ma intretine pina gasesc de lucru. Restul conditiilor erau indeplinite.
Strinsul banilor ne lua cam multisor si..... pe la 28 de ani am inceput sa ne gindim ca batem pasul pe loc si trebuie sa facem ceva. Ne-am ingropat in credite pentru o amarita de garsoniera si plecarea a iesit din calcul atunci.
Acum.... am muncit si mai mult ( am platit si mai multe taxe) avem si mai multe credite dar, paradoxal, avem ce sa pierdem daca plecam din tara. Ne-am zbatut prea mult si am muncit prea mult pentru tot ceea ce avem acum in roamnia ca sa mai merite sa plecam.
Nu e vorba de patriotism deloc. Nu plecam tot pentru noi. Am obosit si sintem prea epuizati ca sa o mai luam de la inceput in alta parte.

qloty

qloty

leo

22 Dec 2007, 11:46

activitatea ta politica e benefica pentru noi, restul lumii?
Crezi ca daca toti ne-am implica politic ar fi mai bine?
Da sint de acord cu fetele cind spun ca nu sta in puterile noastre sa facem mare lucru.
dar sint de acord si cu tine cind spui ca nu ne straduim destul. dar stii de ce nu ne straduim? Unu ca nu sintem obisnuiti sa facem asta ( poate cei din generatiile proaspete vor fi mai deschisi in privinta asta desi .... la cum ii vad ma cam indoiesc), doi: ne-am cam saturat sa facem lucruri care nu au nici un rezultat.
Pentru statul roman ar trebui sa fie arhisuficient ca ne platim taxele la zi si ca muncim pe rupte.
Eu nu muncesc pentru stat. Muncesc pentru mine si familia mea. Nu stiu daca asta inseamna ca traiesc din inertie. poate ca da. Dar instinctul primar e acela de supravietuire. Daca supravietuiesti cu succes si o duci bine incep sa iti vina si idei inaltatoare despre binele neamului.
Nu cred ca e treaba mea sau a altui cetatean de rind sa planuiasca econimia nationala ca sa mearga treaba mai bine. Treaba noastra e sa avem grija de noi si familiile noastre. Si sigur politicienii asta fac cel mai bine la noi si peste tot: au grija de ei si de familiile lor.

leo

leo

pisi

29 Nov 2007, 18:28

eu mai fac si munca (cateodata voluntara) pentru partidul in care sunt. am activitate politica. Totodata imi fac meseria cat mai bine, pt ca lucrez pt statul roman. mai mult nu imi cere statul meu sa fac.
impozite si taxe nu vorbim pentru ca daca ar fi facultative le-ai plati?

pisi

pisi

ce fac eu pt tara

28 Nov 2007, 16:51

imi platesc impozitele si respect legea, imi castig existenta prin munca cinstita si nu prin metode ilegale.

dar tu, leo?

leo

leo

da

28 Nov 2007, 14:25

ai dreptate. problema in romania este si de sistem. sistemul e facut de asa maniera sa clacheze. pana nu este afectat sistemul nu vom trai bine. nici nu se poate pentru ca suntem invinsi din punct de vedere economic.
stiu si drama pensionarilor. dar au si ei o vina: au votat partide care le promiteau pensii mari, fara sa se intrebe de unde. nici un partid nu a venit cu o formula pentru creare de locuri de munca. au exploatat doar acea lacomie a romanului de a lua mult fara sa afle prin ce mijloace. vina e a noastra a tuturor. avem conducatorii care ne reprezinta. nu suntem nici pe departe victime ale unei intelegeri europene/mondiale. suntem doar un popor slab care ii sperie la propriu pe cei din jur cu ce debiteaza. cazul codului penal. am privit cu interes reactia romanilor. nimic! difera total de reactia ungurilor atunci cand au aflat ca au fost mintiti.
Deci sunt sigur ca daca maine cineva ar institui impozit pe aerul respirat, romanii ar accepta fara probleme.

raluca79

raluca79

continuare..

27 Nov 2007, 15:08

Asta in conditiile in care au muncit o viata intreaga amandoi..Au avut posibilitatea sa plece din tara in '89, au si plecat in Austria.Dar s-au intors :D,au gandit ei ca mai bine o paine neagra la tine in tara decat una alba printre straini...Acum regreta sa stii..
Ce putem noi face pt statul asta Leo,in conditiile in care cei mai multi au un venit lunar din care isi achita datoriile catre debitori si...atat?Atunci poti sa faci ceva pt stat,pt tara si semeni cand ai bani si spre exemplu deschizi o fabrica, produci ceva, oferi locuri de munca.Era un exemplu..
Daca stam si vb de intelectuali uita-te nu mai departe de cadrele didactice sau medicale..Ti se pare ca sunt platite conform pregatirii pe care o au?Discutia poate continua dar tre sa fug la dentist...:D.Am sa revin asupra subiectului..

raluca79

raluca79

am iesit de pe forum fara sa vreau :D

27 Nov 2007, 15:01

Deci...cum spuneam...Am exeprimentat aceasta chestie chiar de curand.Aveam nevoie de un ecograf, dr de familie m-a trimis la o clinica particulara dar care avea contract si cu casa de asigurari.Am nimerit binenteles pe la jumatatea lunii si...nu mai erau fonduri ca sa beneficiez de ecograful gratuit.Ar fi trebuit sa astept pana la inceputul lunii urmatoare..Cred ca iti dai seama ca nu am asteptat...Ulterior ecografului am primit o reteta cu medicamente insumand 112 ron, medicamente care ar fi trebuit sa fie compensate.Aceeasi problema: nu sunt fonduri!Pt mine nu a fost o problema, mi-am facut ecograful(75 ron),mi-am platit medicamentele(112 ron)pt ca mi-am permis dar te intreb: un pensionar , cu o pensie lunara de 300 ron isi permite sa cheltuiasca atat la un simplu control?Nu stiu tu ce venituri ai,nici nu ma intereseaza dar pune-te in postura pensionarilor spre exemplu: ai pensia de 300 ron, platesti taxele ,impozitele catre stat(clasa aceasta sociala nu ramane restanta niciodata la aceste cheltuieli,sa stii)asociatia,curent,telefon si medicamente.Ramaii cu ce?Cu DATORII iti spun eu..Parintii mei sunt pensionari amandoi dar dc nu i-as ajuta eu si sora mea ar fi muritori de foame.

raluca79

raluca79

continuarea..

27 Nov 2007, 14:51

Daca am reteta compensata ori gratuita o platesc din nou pt ca:Nu mai sunt fonduri.Am de ales:stau la inceputul lunii la coada din farmacii(si asa posibil sa ramana fara fonduri) sau merg in alta parte si-mi platesc medicamentele..

raluca79

raluca79

de acord cu Pisi..

27 Nov 2007, 14:47

Nu vreau sa te contrazic si eu Leo dar nu pot sa nu fiu de acord cu Pisi..Cine pleaca de la noi intr-o tara straina,isi paraseste sotia, uneori copii minori, pleaca ptr ca vrea sa asigure familiei un trai decent(nu cauta neaparat lux-ul) iar statul roman nu-l ajuta nici macar cu atat.Cu asigurarea unui trai decent.E de-a dreptul trist si deplorant ca trebuie sa facem asta dar cand dai de atatea bariere:ipocrizie,rasism(de toate felurile:sex,religie,culoarea pielii) si mai ales indiferenta alesilor nu vezi alta solutie.Leo, spui ca nu avem simtul''unitatii'', ca nu gandim la plural,fiecare se gandeste doar la el,nu facem nimik pt statul roman dar te-as intreba: face cineva ceva pt tine?(pro bonno, adica sa nu te taxeze?)ce face statul tau pt tine? Sa nu asteptam doar de la stat sa faca pt noi?sa facem si noi pt el?Pai hai sa-ti spun ceva tot la capitolul asta, uite ce fac eu pt statul roman:imi platesc taxele, sunt un bun contribuabil,nu am ramas restanta niciodata si nici nu voi ramane..Imi platesc asigurarile medicale si cand am nevoie de o consultatie merg la privat si platesc aceea consultatie de care as benficia gratuit in mod normal stii de ce?Pentru ca nu mai sunt fonduri!!!

leo

leo

retusez...

27 Nov 2007, 09:03

scuze...2 milioane de intelectuali

leo

leo

pisi

27 Nov 2007, 09:02

logic sa plece mai putini intelectuali pentru ca la 20 de milioane de oameni avem in jur de 2 intelectuali (nu vorbim de cei care au facut facultate ca sa aiba hartii pe pereti). numai din cifrele astea vad ce zici tu.

Alte natiuni pe langa a face pentru ei si familiei cum zici tu mai au si constinta de grup. noi nu avem. noi nu avem nici macar un obiectiv pe pamantul asta. doar traim din inertie. altii vor sa aiba cea mai puternica sau cea mai bogata tara, vor sa fie respectati ca popor etc.
dar aia fac si ceva pentru stat. acelasi lucru te intreb si pe tine, asa cum ma intreb si pe mine: tu ce faci pt statul tau si doar pt el si nu pt tine?

pisi

pisi

leo si sa stii de la mine

26 Nov 2007, 17:18

ca un intelectual iti pleaca din Romania mai ales de sila, de repulsia pe care o manifesta fata de politicienii nostri mult iubiti si din repulsie fata de birocratie, dar si pt ca-si da seama ca-n Romania se lupta cu morile de vant.

Ti-am mai zis-o si la o alta tema, incearca sa vezi lucrurile si din punctul celorlalti de vedere pt o mai buna intelegere a faptelor.

pisi

pisi

ne lasi, leo?

26 Nov 2007, 17:12

in primul rand, toti oamenii lupta mai ales pt sine si pt familia sa, iar asta se intampla pt ca asa suntem construiti, biologic vorbind, sa cautam sa ne asiguram in primul rand noua insine si familiei supravietuirea. chestia asta nu tine de rasa, natie, bogatie etc, ci asa suntem conditionati biologic vorbind.

iar prietenul tau vorbeste prostii, majoritatea celor care pleaca peste hotare sunt in general oameni fara studii superioare, pt ca astia din Vest sunt interesati sa aduca oameni sa le faca lor muncile de jos, muncile pe care nu le vrea nimeni decat un amarat disperat dintr-o tara saraca.
Numarul intelectualilor care pleaca peste hotare este destul de mic comparativ cu cel al oamenilor simpli, iar daca un intelectual iti pleaca peste hotare are deja un contract bun de munca in buzunar, nu se duce la frecat podele, asa cum se intampla pe vremea lui Ceausescu, ca fugeau din Romania de frica regimului si acceptau orice slujba. Vremurile alea sunt demult apuse.

Problema romanilor este lipsa de unitate si lipsa modelelor de urmat mai ales la nivel social si politic, acolo sunt carente, vorba aceea: pestele de la cap se impute.

leo

leo

....

26 Nov 2007, 15:36

vorbeam cu un prieten (strain) care este directorul unei fabrici apartinand unei mari companii multinationale zilele trecute si am abordat si problema romanilor si traiului lor. stii ce mi-a spus? "voi romanii va plangeti la infinit si va considerati victime, insa singurul lucru care va intereseaza sunt banii. conceptul de tara, si semeni este nul la voi si de asta traiti asa rau. preferati ca, intelectuali fiind sa munciti ca servitori la altii pentru a va astampara foamea de bani in loc sa faceti ceva pentru voi toti."

adevarat, nu? ce spui tu este exact completarea la ce a observat amicul meu. noi, romanii nu avem alte obiective decat sa traim noi bine, restul nu conteaza. nu avem psihologie de grup si asta ne va ucide in viitor ca natiune sau ne va tine sclavii fiecarui sistem.

raluca79

raluca79

ce fac eu..

25 Nov 2007, 16:39

Leo..ar fi bine daca ar depinde de mine..Dar nu e asa.Ar fi prea usor dc ar fi la indemana noastra sa schimbam cu ceva mersul lucrurilor..
In primul rand ca sa-mi fie mai bine muncesc si-mi vad de treaba mea.Gandesc pozitiv si optimist.Dau randamentul maxim la job, nu ma gandesc ca muncesc pt ''seful'' ci muncesc ca pt mine.Incerc sa fiu open-minded person.Ma comport cu cei din jurul meu asa cum ma astept eu sa se comporte cu mine.Cand e liber seful nu trag chiulul ca nu e acolo sa ma vada.Cam asa privesc eu lucrurile.Ca e bine sau rau...las la aprecierea altora.Asta sunt..Unii ma apreciaza, altii nu.Nu ma intereseaza si nici nu ma incalzeste niciuna dintre ipostaze...

leo

leo

raluca79

25 Nov 2007, 00:06

si eu gandesc la fel ca si tine. insa problema este ce facem noi ca sa ne fie mai bine in tara noastra. ce faci tu pentru asta?

raluca79

raluca79

emigrare..

22 Nov 2007, 15:06

Nu duc o viata grea aici, e loc de mai bine, ca la toata lumea cred dar nu de asta ma plang.Am
un job relativ bun, sunt multumita, impreuna cu sotul avem un venit lunar...frumusel, imi permit sa-mi cumpar cam tot ce-mi doresc dar...e vb de sistem,de cei care ''ne conduc'' , mi-e si sila sa folosesc termenul asta.Parca am fi niste oi ce au nevoie de calauzire...E vb de tot ce se intampla in tara asta..Cred ca parintii si familia sunt singurele impedimente in calea plecarii pt ca aici am realizat ceva, sunt respectata pt ceea ce sunt dar dc munceam dincolo ceea ce fac aici...aveam deja milionul de euro :D.As fi fost si acolo respectata,nu?As lua-o intr-adevar de la capat dar nu mi-e frica de munca, ma simt capabila , stiu ca pot..Si apoi ma gandesc la copilul meu:la viitorul ce-l asteapta aici..

pisi

pisi

Raluca,

21 Nov 2007, 22:15

oricum ai da-o, e greu, spun asta din proprie experienta.
Daca ramai in tara ti se face lehamite de cata coruptie si rautate exista in jur (pentru ca exista, nimeni nu poate nega acest lucru), daca emigrezi va fi greu , deoarece o vei lua-o de la zero cu toate si, ceea ce e mai dureros, te vei simti ca un outsider, ai avut dreptate la acest aspect.

In Romania ai avea avantajul ca deja ti-ai creat o existenta, ai un cerc de prieteni, familia aproape, vorbesti limba perfect, cunosti legislatia. In alta tara ai avantajul de a avea un nivel de trai ceva mai ridicat decat in Romania (depinde cat castigi in Romania), vei fi tratat cu respect pe oriunde te vei duce, functionarii nu stau cu mana intinsa, la medic nu trebuie sa dai pachetelul ca sa te bage in seama etc, dar iti vor lipsi caldura umana si felul prietenos de a fi al multor romani.

Deci avantaje si dezavantaje sunt de ambele tabere. Depinde acum ceea ce conteaza pt tine cel mai mult, daca se merita sa sacrificii multe chestii de dragul unui trai poate ceva mai bun decat in tara sau daca ti s-a urat de Romania incat ai pleca in secunda urmatoare oriunde.