Femeile, copiii si cariera

by: miha
A incerca sa te realizezi pe plan profesional si a incerca sa iti cresti copilul asa cum iti doresti sunt intr-adevar doua incercari dificile in ziua de azi?
oare poti reusi sa le satisfaci cu succes?
Da poti face cariera si nu trebuie neaparat sa-ti neglijezi copilul, sunt institutii specializate care fac din copilul tau un exemplu, insa poate ceva inlocui caldura mamei, e cert ca asta il va afecta si va deveni un copil mai putin sentimental, insa poate fi un lucru bun , mai putina sufeinta pe viitor!
cealalta varianta iti cresti copilul dupa propriile retete si principii, insa nu crezi ca va deveni dependent de tine intr-o zi;iar acriera... te rezumi la a merge la un serviciu care iti da aceasta posibilitate de ai oferi copilului, mai mult timp mai multa afectiune!

xelarent

xelarent

copii nu incurca

01 Dec 2005, 07:56

Adevarul e ca dupa ce ti-ai realizat visul/visele dpv profesional, incepi sa constati ca parca ai "imbatranit" mult mai repede.Lipseste ceva. Nimic nu se poate compara cu modul in care doarme un bebe...Atat de linistit, cu manutele stranse,
zambind din cand in cand, tresarind...Nimic nu se comapara cu mirosul pielii lui...
Un copil te intinereste.Si mai ales atunci cand dupa o zi obositoare de munca, iti faci putin timp si pentru el, sa-l asculti, sa-ti povesteasca (in maniera lui) ce s-a intamplat in ziua respectiva, ce a facut, ce a mancat, cu ce s-a jucat, ce "frumos " a desenat.
Poti face si cariera, poti creste si un copil.Varsta ramane la alegerea fiecareia.

ada

ada

Copiii nu incurca

01 Dec 2005, 06:27

Cine ajunge sa aleaga intre cariera si copii,e clar ca n-a avut copii si nu prea intelege ce inseamna aceasta bucurie.A te ocupa de educatia copilului nu inseamna irosirea celor 24 de ore din zi.Copilul creste pe langa tot ce se intampla in casa si de multe ori ii e mai folositor decat toate lectiile de limbi straine sau pian sau alte feluri de indopare cu "educatie",care de cele mai multe ori e aleasa in functie de placerile parintilor si nu de inclinatiile copilului.Copilul e prelungirea viselor tale.Dupa ce ti-ai facut "cariera nu mai prea ai la ce sa visezi si de multe ori,constati ca viata nu mai are sens.Atunci observi ca ridurile nu mai trec,ca vopseaua nu mai prinde de firul de par,ca memoria te lasa si-a venit randul altora la"cariera"Cand ai copii,varsta nu mai doare.Te bucuri de tineretea lor,te preocupa felul in care ei isi indeplinesc visele.Cea mai frumosa amintire a mea e vremea cand imi asezam capul pe o perna care mirosea a sapun de bebe.Ce astept acum cu nerabdare...e ziua in care o sa inspir acelasi miros in calitate de bunica.

georgescumag

georgescumag

Sau nu mai faci copii deloc

28 Nov 2005, 14:26

Asta aleg acum din ce in ce mai multe femei, printre care ma numar si eu. De cat sa nu fiu capabila sa imi cresc copilul cum trebuie, mai bine aleg pur si simplu sa nu il fac, sa ma ocup de cariera mea. Ideal mi-se pare sa il faci la 35-40 de ani, cand deja ai o cariera stabila si ceva bani pusi deoparte. Dar am auzit ca acei copii nascuti la varsta asta nu ies tocmai normali si atunci eu personal am renuntat. Poate altele dintre voi sa fie mai curajoase.