De ce lumea nu mai merge la teatru?

by: lorena24
De ce majoritatea prefera sa stea mai degraba in fata televizorului sau in fata monitorului in loc sa mearga sa vada o piesa de teatru?De ce nu preferam lucrurile autentice,unice si minunate..cum sunt piesele de teatru...Opera si cu teatru au ramas singurele..minuni ale lumii..singurul Univers in care cred eu mi-ar place mereu sa ma regasesc si sa poposesc..intr-o lume care nu are varsta , o lume aparte..iesind din sala de spectacol..revenim la o viata lipsita de fascinatia si frumusetea spectacolului..sa traim asadar frumos,unic si minunat alaturi de cele 2 minuni ale lumii...teatru si opera!

tashulina

tashulina

Asta cam asa e

25 Sep 2009, 10:41

, cel putin in Bucuresti, in ziua spectacolului, la piesele de referinta, nu mai gasesti bilete.

nekta

nekta

cam trist

27 Apr 2008, 15:22

in oraselul in care stau eo sunt o multime de piese de teatru cu intrare libera, dar sala goala.
si in momentele rare cand se aduna ceva lume, e prea mare galagia, sunetele polifonice suna incontinuu, ba mai mult, oamenii si raspund la mobil vorbind fara nicio jena, acoperind dinadins actorii.
de curand, mi-am mutat locul in timpul piesei. erau prea turbulente comentariile din spate.
nu ati vazut pe undeva bunul simt? ca absenteaza de ceva timp.

hedonista

hedonista

te contrazic

17 Dec 2007, 10:12

lumea merge la teatru...incearca sa iei bilete la "tache ianke si cadir" in ziua spectacolului...n o sa gasesti!cu toate ca majoritatea celor care se duc au vazut piesa cel putin odata..Nu e chiar asa..se duce lumea

leo

leo

ella

13 Dec 2007, 19:44

cand ajung in bucuresti mai vad si eu cate o piesa. aia au mai multe fonduri acolo si intr-adevar se simte diferenta.

leo

leo

simplu

17 Nov 2007, 05:32

presupunand ca as merge la teatru impreuna cu familia mea, m-ar costa cat hrana pe 3-4 zile pt toti patru.
piesele, iarasi nu mai sunt ce erau o data (ca sa nu spun ca la opera pt pretul unui bilet primesti o piesa buna si 2-3 pe care nu le intelegi de nici o culoare). la teatru se pare ca ii afecteaza si bugetul. nu mai sunt scenele pe care le vedeam in copilarie. le-au luat locul niste scurtaturi de lemn pe care abia le ghicesc ce inseamna, geamantane goale si etc...

si...e mai usor sa iti pui o muzica simfonica la combina personala decat sa te imbraci la costum si o iei la drum, mai ales ca 90% din partenere nu te-ar insoti acolo...