Concurs: Mentine-ti sanatatea cu o carte tonica!

by: moderator
Spune-ne "Ce rol joaca miscarea in buna functionare a organismului uman?"

Poti castiga una din cele 10 exemplare ale volumului "Anatomie pentru miscare, vol. I: Introducere in analiza tehnicilor corporale"
de Blandine Calais-Germain!

Mai multe detalii aici

feliadi

feliadi

Concurs

26 Iul 2009, 19:11

miscare te ajuta sa mentii o forma fizica buna a organismului, pune in accelerare pompa ce ne da viata adica inima, reduce depunerile grasoase, oxigeneaza creierul pentru o gandire clara in vremurile astea de restriste, si reda aspectul armonios la care tanjim mereu.

adinabottyan

adinabottyan

Concurs

26 Iul 2009, 13:48

Miscarea mentine sanatatea intregului organism, rolul jucat de antrenarea tuturor fibrelor musculare, a articulatiilor corpului uman, a tuturor parghiilor organismului nostru e imens,ne salveaza de anchilozarea precoce si de imbatranirea pshicului nostru, e important sa ne gadim la MISCARE acum in era Automobilismului care e pretutindeni si in goana dupa BANI , alergam cu automobilui in acapararea a cat mai multi! La sala doar cei constiinciosi! Bafta tuturor la SANATATE !

florry1983

florry1983

Raspuns la concurs

25 Iul 2009, 23:21

Da,in afara beneficiilor estetice, talie frumoasa, picioare ferme,etc,tindem sa uitam adevarata menire a miscarii.Sanatatea.E vitala.Orice carte de medicina gasesti, vei citi ca sedentarismul e o cauza principala pentru boli grave si chiar mortale.Miscarea nu inseamna spalatul vaselor,dat cu aspiratorul, desi uneori ajuta si asta...inseamna exercitii fizice,plimbare ,alergat,sport.Eu am noroc ca locuiesc la etajul patru, ca miscare nu prea fac din lipsa de timp.

brendi

brendi

concurs

24 Iul 2009, 12:11

Din punctul meu de vedere miscarea are un rol foarte important in buna functionare a organismului.Am simtit pe pielea mea acest lucru cand din anumite motive m'am lasat de sportul zilnic care il faceam pentru a ma mentine in forma.Marturisesc ca mi'a fost foarte greu sa ma apuc din nou deoarece corpul isi pierduse din elasticitate dar cu mult efort am reusit.Acum ma simt mult mai bine si am satisfactia ca fac un lucru bun pentru corpul si organismul meu.

ruxyca

ruxyca

Miscarea este primordiala pentru sanatate

24 Iul 2009, 11:02

Miscarea (exercitiile fizice) ajuta la functionarea normala a organelor interne, previne formarea de depozite toxice in organism, usureaza munca ficatului, vezicii biliare, pancreasului, stomacului, intestinelor, prin mers pe jos, exercitii fizice mai mult sau mai putin intense, in functie de posibilitatile organismului.

zoro

zoro

Concurs!!

23 Iul 2009, 21:02

Miscarea joaca un rol important in buna functionare a organismului uman. Ea este secretul longevitatii. Cei care fac sport cu regularitate au un tonus mai bun, radiaza de sanatate si sunt mai eficienti la locul de munca. Sanatatea este cel mai de pret lucru de aceea nu poate fi neglijata. ,, Mens sana in corpore sano" spune un proverb latin. Miscarea ajuta nu numai la nivel fizic ci si psihic, aducand sanatate si echilibru in cele doua planuri.

concurs

23 Iul 2009, 13:42

miscare te ajuta sa mentii o forma fizica buna,sa avem o tensiune arteriala scazuta, este un lux pe care nu ni-l mai putem permite din cauza comozitatii prea mare pe care o avem, ne urcam in masina pentru 2 pasi pe care ii avem de facut fara sa realizam ca ne facem rau cu mana noastra.Miscare este cea mai mare sanatate si culmea ,nu ne costa nimic.

vololo

vololo

concurs

22 Iul 2009, 00:48

miscarea ..e gratis, e la indemana, e totul.miscarea e cuplarea la energie a corpului .

uratika

uratika

concurs

19 Iul 2009, 15:45

miscarea e vitala in buna functionare a organismului uman

ninisa

ninisa

concurs

19 Iul 2009, 15:41

un rol foarte important,te mentine sanatos si multe altele

arwenamin983

arwenamin983

Anatomie pentru miscare

18 Iul 2009, 18:24

Miscarea este printre putinele placeri pe care ni le putem permite cu adevarat, pentru ca nu este ilegala, imorala si nu dauneaza sanatatii. Ea joaca un rol important atat din punct de vedere fizic, cat si psihic. "Mens sana in corpore sano" nu este doar o vorba. Exercitiul fizic constant previne depresia si calmeaza durerile cronice, cum ar fi migrenele. Endorfinele eliberate in timpul lui sunt acei hormoni responsabili cu starea de bine a organismului. Ele sunt secretate, de exemplu, cand mancam ceva bun, cum ar fi ciocolata. Dar ciocolata, spre diferenta de efort fizic, nu imbunatateste circulatia. Printre beneficiile miscarii se numara imbunatatirea digestiei, capacitatii pulmonare, alungarea insomniilor, accelerarea metabolismului, cresterea imunitatii si a rezistentei la efort, pentru ca, da, miscarea se autointretine. O data ce ai inceput sa faci miscare zilnic, la prima intrerupere ii vei simti lipsa. Miscarea este foarte buna pentru prevenirea sau in timpul tratamentului depresiei post partum.
Ea poate inlocui cafeaua de dimineata foarte usor si este excelenta daca vrei sa te lasi de fumat. Vei slabi si nu vei avea insomnii, ori depresie.

cata88

cata88

miscarea = sanatate

17 Iul 2009, 12:23

Miscarea ne mentine tineri. Daca nu avem grija ca oasele, muschii, articulatiile noastre sa fie puse in miscare cat mai mult, odata cu inaintarea in varsta ele au foarte mult de suferit. Ele oricum au de suferit, insa activitatea fizica va intarzia acest lucru si va face ca aceasta degradare sa fie mai putin simtita. Sa nu uitam ca miscarea are efecte positive si asupra circulatiei, a respiratiei, a digestiei, a intregului organism, astfel ca miscarea = sanatate.

wintry

wintry

17 Iul 2009, 12:19

De 2 luni m-am lasat de fumat. Este cel mai bun lucru pe care l-am facut in ultimul timp pentru sanatatea mea. De atunci ma simt mult mai bine, dar parca lipseste ceva.Mi-am dat seama ca este vorba de miscare abia dupa ca dupa o lunga absenta am reusit sa imi gasesc timp sa alerg. Acum merg pe role, alerg si din cand in cand inot. Si abia acum simt ca totul e ok cu corpul meu.

andreea_3

andreea_3

miscarea inseamna sanatate

16 Iul 2009, 18:56

Vorbind la modul general miscarea este importanta pentru fiecare persoana,fie ca danseaza,fie ca alearga sau face un alt sport,fie ca merge pe jos 2 statii de autobuz sau gospodareste prin casa...e important ca un om sa nu devina sedentar ,sa nu stea toata ziua in pat in fata televizorului sau la birou in fata calculatorului pentru ca astfel organismul nu mai functioneaza la nivelul maxim si apar diverse boli si slabirea oaselor si muschilor.Nu stiu daca miscarea aceasta trebuie sa insemne neaparat un sport,pentru ca practic este un sport sa alergi dupa autobuz cand vezi ca trebuie sa ajunga in statie,cand mergi 2 statii de autobuz pe jos in fiecare dimineata la servici,iar acum ma refer la mine care fac aceste 2 lucruri(alerg dupa autobuz si merg pe jos) dar care nu prea mai am timp sa fac un alt sport mai ales din cauza serviciului,cand vin obosita acasa.stiu ca nu e bine,stiu ca sportul te revigoreaza pentru ca inainte mai alergam, inainte de culcare,stiu si recomand ca toata lumea sa faca niste exercitii fizice in fiecare zi,pentru ca asa te mentii sanatos,pentru noi femeile ne mentinem silueta,dar cred ca trebuie si multa vointa pentru a face exercitii fizice in fiecare zi...

rodi58

rodi58

Miscarea si sanatatea

16 Iul 2009, 14:45

Cand mergem sangele circula mai repede, iriga organele si incheieturile se dezmortesc- este foarte indicata indiferent de varsta. personal daca nu merg 2 zile din casa, ma dor oasele, ma simt ametita si aproape ca nu am stabilitate . In general merg si merg, prefer mersul pe jos, evit autobuzul ,masina si orice mijloc de transport. Imima functioneaza mai bine, isi regleaza ritmul, se iriga creierul, etc.

jamira

jamira

sanatate si miscare

16 Iul 2009, 10:24

Miscarea este importanta si esentiala in buna functionare a intregului organism , asa cum nu ne putem lipsi de aer, apa ,hrana si cultura.Miscarea poate fi considerata unul din cele cinci elemente principale in antrenarea acestui complex numit CORPUL UMAN. Miscarea asigura oxigenarea sangelui care implicit transporta moleculele de oxigen spre celulele din intregul corp . Miscarea aduce si o relaxare , o pauza in viata oricarui om, vorbim desigur , totusi de o miscare controlata si ritmica si efectuata periodic. Miscarea imbunatateste functionarea articulatiilor, mentine elasticitatea pielii , tonicitatea muschilor , nu permite acumularea toxinelor in organism , deoarece muschii tonifiati ai abdomenului favorizeaza eliminarea resturilor adunate in colon . Miscarea poate fi efectuata la orice varsta , iar exercitiile sunt diversificate in functie de performantele acumulate in timp . Miscarea aduce bucurie si zambete , relaxare si descatusarea inhibnitilor.
cu simpatie , Mihaela Fracase

adivera

adivera

miscarea

16 Iul 2009, 00:24

Cel mai important; VITAL

mitzi76

mitzi76

Miscarea

15 Iul 2009, 15:34

Fara miscare ne buhaim, ne ingrasam, suntem slabiti si morocanosi. Kilogramele in plus trebuie date jos cu cat mai multa miscare, in plus articulatiile trebuie puse la treaba!

15 Iul 2009, 12:31

Lipsa de miscare antreneaza nu numai limitele capacitatilor functionale ale inimii, ci poate provoca si tulburari de excitabilitate ale sistemului nervos vegetativ, ce produc anomalii pe care examenul electrocardiografic le înregistreaza, derutându-i uneori pe medici, tentati fiind sa le asimileze cu leziuni organice ale miocardului.

antaly90

antaly90

Mentine-ti sanatatea

14 Iul 2009, 18:27

Sanatatea este forte importanta pentru fiecare persoana din jur doar ca unii au grija de ea, in schimb ce altii nu prea au. Miscarea este foarte buna pentru organism deoarece destinde grupele de muschi si devin sanatosi, inima lucreaza mai bine, iar sistemul respirator rezista mai bine. Daca organismul e sanatos in interior cu siguranta asa va fi si in exterior. Miscarea conteaza mult in viata fiecarui om pentru ca cu ea putem dobandi frumusetea exterioara si sanatatea.

vyoletta_01

vyoletta_01

concurs

14 Iul 2009, 14:05

miscarea este opera oaselor ,a muschilor si a sistemului nervos , este al doilea oxigen al omului; fara miscare functiile acestea se atrofiaza si organismul intra intr-o stare de letargie ceea ce contravine legilor firii pentru ca omul a fost creeat sa fie activ ! Miscarea ne asigura o buna functionare a inimii ,un tonus bun si o starea sufleteasca extraordinara! Viata inseamna miscare, fara miscare nu ar putea exista viata ! "mens sana in corpore sana"- este dictonul dupa care trebuie sa ne calauzim!

konzzz

konzzz

Miscarea

14 Iul 2009, 12:31

Pe langa alimentatie, miscarea este un pion de baza al sanatatii, al vietii. Miscarea inseamna: circulatia sangelui, aerisirea creierului, exercitarea muschilor corpului, cailor respiratorii, s.a. Cu alte cuvinte... "Ma misc, deci traiesc!"

giusistan

giusistan

miscarea

14 Iul 2009, 10:54

Humanoizi sunt animale bipede care au evoluat miscanduse. Miscarea este in matricea noastra ancestrala, ajuta metabolismul uman sa functioneze normal, ne calmeaza, ne bine dispune, ne mentine mai mult timp tineri

aquaboy

aquaboy

Miscare=Sanatate

14 Iul 2009, 08:32

Din punctul meu de vedere miscarea este una dintre cele mai importante activitati din viata omului.Prin miscare corpul uman actioneaza in spatiu,atat prin miscari ciclice cat si aciclice.Cele mai folosite sunt cele ciclice:mersul,alergarea,inotul etc.
Fiecare dintre aceste miscari ajuta la buna functionare a organismului;pun in miscare oasele,articulatiile,muschii,dispar anumitele maladii care pot aparea,se realizeaza calirea organismului,mai precis persoana care face miscare se simte mult mai bine,mult mai sanatoasa si plina de viata.Sa nu uitam in ultimul rand de boala care incetu cu incetu se instaleaza in viata noastra,obezitatea;prin miscare aceasta nu are nicio sansa.Pentru o viata mai frumoasa si pentru un organism mai sanatos,incepeti sa faceti miscare! ;)

gabbis

gabbis

miscare=sanatate!

13 Iul 2009, 23:56

De cand suntem mici suntem programati sa ne miscam, sa nu avem stare...de altfel, cred ca asa se si explica sanatatea si vitalitatea celor mici! Cu timpul metabolismul intern se schimba si incetineste sa mai fie la fel de activ, motiv pentru care noi trebuie sa il "ajutam" pe propriul nostru organism sa se simta bine. E stiut ca atunci cand faci sport se elibereaza niste endomorfine parca, responsabile cu fericirea...care dau senzatia de bine, dar in acelasi timp nu trebuie uitat faptul ca ne activeaza si oxigeneaza creierul, stimuland circulatia sangelui...mama zicea adesea, ce frumoasa si rosie sunt dupa ce fugeam afara....asta ca si completare, dar ne tonifica muschii, ne intaresc articulatiile si oasele! V-am convins?? Atunci sa-i dam bataie!

sweet83

sweet83

concurs

13 Iul 2009, 18:23

Activitatea fizica nu trebuie sa lipseasca din viata nici unei persoane. Ea intretine o conditie satisfacatoare a parametrilor functionali cardiovasculari,creeaza un anumit echilibru psihic.Hipocrate considerat parintele medicinii, spunea: "Pentru prelungirea vietii, omul are nevoie de gimnastica echilibrata, aer proaspat si plimbari\". Miscarea este buna pentru a iti mentine sanatatea si deci capacitatea de munca.Lipsa de miscare duce la aparitia unor boli ale sistemului cardiovascular ca hipotensiunea arteriala, ateroscleroza, infarctul de miocard, maladia coronariana, accidentul vascular cerebral; plamanii pierd din capacitate si elasticitate, digestia devine mai greoaie si evacuarea se face cu intarziere.Miscarea prezinta urmatoarele avantaje:miscarea fortifica si amelioreaza functionalitatea inimii,miscarea stimuleaza functionalitatea intestinului, a rinichilor si a ficatului,miscarea intensifica arderile celulare, motiv pentru care contribuie la mentinerea echilibrului ponderal...etc.In concluzie miscarea ofera foarte multe beneficii.

mikkysor

mikkysor

concurs

13 Iul 2009, 13:43

Miscarea este o sursa de energie si de relaxare pentru mine

cristinah

cristinah

Miscarea

13 Iul 2009, 12:40

Pt mine,miscarea joaca un rol extrem de important pt o foarte buna functionare a organismului meu deoarece,fara un pic de miscare zilnic,in cazul meu,nu stiu daca as putea trai,mi-as pierde mobilitatea,si cu siguranta nu as fi atat de sanatoasa precum sunt numai cu ajutorul miscarii,pe care incerc sa o practic cat mai des posibil pt ca este un adevarat ajutor si pt un trup zvelt,pt energie,pt sanatate intr-un cuvant.Este foarte importanta miscarea,eu numai cu ajutorul ei,am reusit,sa imi tonific muschii,sa arat mai bine,sa ma distrez.Fara miscare nu se poate trai...parerea mea,orice fel de miscare este buna pt sanatatea ta...