flamanzirea, functioneaza sau nu?

by: 
Parca am innebunit cu aceste diete si cure de slabire, in special dupa sarbatori. Reclame de retete de slabire, terapii si altele sunt peste tot. Eu nu sunt deacord cu dietele prea drastice desi o zi de post negru, doar cu apa, nu strica din cand in cand, dar ca sa nu mananci cu zilele nu cred ca e bine, pui un stres prea mare pe corpul tau.
La servici am doua colege rusoaice care nu mananca ziua, beau doar apa, seara mananca un amestec de grau cu orez, ceva asemanator cu kasha, cu cat ma uit mai mult la ele cu atat mi se face foame. Una din ele arata f rau de cand a inceput dieta, are tenul imbatranit, parul parca nu si-a pierdut stralucirea. Chestia e ca amandoua sunt grasute, asa le stiu de 5 ani, mereu sunt in dieta dar nu vad sa slabeasca vreodata . Kg pe care le pierd in timpul dietei se pun imediat la loc si chiar se mai adauga si altele, atunci cand incep sa manance normal. Ma intreb, care este rostul unei diete daca nu se vad nici un fel de progrese? De ce insistam cu o metoda, cea de flamanzire zilnica, care clar nu functioneaza?

elenika

elenika

recomandari

23 Ian 2012, 22:10

Important nu e doar sa slabesti; important este sa te mentii.De obicei, dupa o cura de slabire, daca nu schimbi ceva in modul tau de viata...te vei ingrasa la loc.Cea mai noua metoda de control al greutatii este metoda reglarii energetice-modifica informatia la nivel de celula si schimba metabolismul astfel incat sa nu mai fi predispus la ingrasare.Nu presupune infometare...dar nici sa maninci fara nici un control.Daca sunt persoane interesate de mai multe detalii ma puteti contacta la elenaionescu2210@yahoo.com.

Nutritionist

17 Ian 2011, 20:12

Eu nu cred ca trebuie reduse carbs complet, ai nevoie si de ele, doar ca trebuie tinute sub control. Ati fost vreodata la nutritionist? Stiti cate calorii trebuie sa consumati pe zi, relativ la varsta si activitatea fizica pe care o desfasurati zilnic? Eu am facut cateva teste online si am ajuns la concluzia ca nu trebuie sa depasesc 2300 calorii pe zi ca sa nu ma ingras. Am o colega japoneza care arata super, are 47 de ani dar nu arata nici de 40, are un corp de fetita, am intrebat-o ce face ca sa nu se ingrase, caci mananca de toate chiar si prajituri si ciocolata :). mi-a zis ca ia intrat in obicei sa numere caloriile zilnic!

nu mananca

17 Ian 2011, 20:05

atunci cand colegele mele ies din dieta, mananca f putin la servici, au niste pungute cu morcovei si covrigi din care rod toata ziua, dar am inteles ca mananca mult seara cand se strang cu toata familia, in plus amandoua sunt sedentare, nu fac niciun fel de sport, in afara de shopping, dar si acolo parca se misca prea incet :) chestia e ca dupa 35-40 de ani pierzi greu kilogramele dar le pui atat de usor :(

lilly_buterfly

lilly_buterfly

de multe ori

13 Ian 2011, 09:46

atunci cand cazi prada maniei dietelor nu mai stii cand sa te opresti, indiferent ca nu vezi rezultate bune in dieta pe care o urmezi, tot speri ca va da roade si pentru tine intr-un final.

Si da, niciun barbat nu va prefera o femeie scheletica in locul uneia cu rotunjimi.