Banii si iar banii

by: ada
Intr-o zi un uragan isi trimitea semnele catre un oras asezat pe malul oceanului.Reprezentanti ai autoritatilor locale,umblau din usa in usa,sfatuind oamenii sa recurga la evacuare.Toti oamenii si-au strans actele,pozele de familie,hainele si-au plecat.Un singur om a raspuns celui care-i spunea sa plece:
-Eu nu plec.Dumnezeu o sa-mi poarte grija!
Cand apele au inundat orasul si casele au fost inecate pana aproape de acoperis,i s-a trimis o barca de salvare.
-Nu vin!a strigat el de pe acoperis.Dumnezeu o sa aiba grija de mine.
In curand,omul a trebuit sa urce pe varful acoperisului si a zarit un elicopter deasupra lui din care i s-a lasat o franghie.A refuzat din nou,strigand:
-Lasati-ma!Dumnezeu o sa aiba grija de mine.
A fost ultima lui sansa.In cateva ore,apa a spalat acoperisurile caselor si omul s-a inecat.Ajuns pe lumea cealalta,in fata lui Dumnezeu,el intreaba furios:
-De ce n-ai avut grija de mine in timpul furtunii?
Dumnezeu i-a raspuns:
-Am incercat sa am grija de tine.Ti-am trimis un mesager,o barca de salvare si un elicopter.Ce-ai fi vrut sa fac mai mult?
Chiar asa,ce putea fi mai mult?
[citat din Suze Orman-Law of the money]

ada

ada

Acorda-ti un scor

14 Dec 2005, 06:18

Multa vreme am crezut caexista un secret al banilor,care poate fi aflat.Am cumparat toate cartle care promiteau prin titluri pompoase dezvaluirea secretului succesului si implicit al banilor;am participat la seminarii care promiteau acelasi lucru.Am ramas dezamagita dupa citirea cartilor sau la sfarsitul seminariilor si am ajuns la concluzia ca milionarii vindeau iluzii si ca asta era secretul lor.Facand o sinteza a ultimei carti de acest gen,'Trezeste uriasul din tine"a lui Anthony Robbins mi-a fost clar ca inainte de a atinge succesul financiar trebuie sa ai grija de fizicul tau[sanatate,atractivitate],de starea ta psihica[oferindu-ti mici bucurii care sa te mentina pe'val'], de relatiile tale interumane,de mediul in care traiesti,de implicarea ta sociala,sa-ti formezi o cariera in care sa crezi sisa te informezi permanent.Cand tuturor acestor sectoare ale vietii tale le poti acorda un scor apropiat de 10sectorul financiar va capata un scor mare,implicit.Cand schiopatezi dpdv emotional sau fizic,sau altfel,finantele se imbolnavesc.

miha

miha

haina imbraca pe om!

13 Dec 2005, 17:38

insa si omul trebuie sa fie pentru haina respectiva, banii sunt necesari si buni dar sa sti sa-i si folosesti!

xelarent

xelarent

banii

13 Dec 2005, 09:56

Ai putea trai cu gandul ca persoana care iti e alaturi sta cu tine doar pentru bani? Ai putea trai cu o iluzie a unei vieti in doi?

ada

ada

re-ioana

12 Dec 2005, 08:30

Ai punctat in comentariul tau o alta mentalitate legata de bani, despre care sunt convinsa ca multor femei nu le place sa vorbeasca:profitoria;maritisul pt bani sau confort.Cred ca in astfel de cazuri,nici nu se poate vorbi despre respectul de sine.Platesti confortul cu prea mult,adica cu viata ta,cu care cel banos face ce vrea pt ca stie ca tu accepti orice in schimbul banilor.Nu mi-am permis sa pun aici intrebarea/'Te-ai vinde pt bani?'/pt ca stiu ca vor raspunde doar cele care n-o fac si n-ar face-o.

popioana_ro

popioana_ro

Ada

11 Dec 2005, 23:49

sunt perfect de acord cu tine. Recunosc toate situatiile deschise si le apreciez la fel. si eu am cunoscut persoane care nu aveau cu ce plati lucrurile elementare, de baza din casa, dar isi luau doar salam si sunca din cele mai costisitoare. sau, un ultim caz,cand unii s-au intins in afaceri mai mult cat le permitea plapuma, si acum nu doar ei sufera, ci sufera si angajatii care nu isi mai iau salariile. Oamenii par uneori orbiti de bani, de parca ei ar fi scopul in viata. Dupa mine,banii nu sunt un scop. Sunt un mijloc. Ca sa iti iei ce iti trebuie, sa faci cu viata ta ce vrei. E adevarat, ar fi frumos daca in Romania s-ar castiga in asa fel incat sa nu ajungi sa muncesti pana cazi jos si banii primiti abia sa iti acopere nevoile. Asa e deocamdata, si pe o parte mi se pare indreptatita inversunarea lui Tali - am cunoscut si eu situatii ale unor oamenii care munceau pana pana si rezultatele nu se vedeau. si nu din vina lor. ci fiindca asa era situatia, asa e la noi, cand dupa o viata de munca primesti o pensie de 150 lei, si descuca-te. Dar nu sunt de acord cu incapatanarea cu care afirma ca banii pot cumpara tot. nu pot. poti sa ai banii sa ii intorci cu lopata si sa nu fii fericit. Banii iti cumpara o sotie, adevarat, dar ce fel de om e acela care stie si accepta ca sotia sa sta cu el numai pt bani, in nici un caz pt el ca persoana? Un stapan de sclavi eventual.

ada

ada

Cine te insoteste

10 Dec 2005, 06:27

Uneori cadem in alta capcana a celor din jurul nostru[care nici macar nu realizeaza ca ne-au intins-o]si care n-are legatura neaparat cu snobismul.E un fel de ...a face fata,sau a nu te face de ras.Vi s-a intamplat vreodata sa faceti un concediu cu prietenii si sa va intoarceti bosumflati ca ati cheltuit mai mult decat era planificat pt ca a trebuit sa faceti fata?O prietena de-a mea s-a intors asta vara de la mare revoltata de-a dreptul.Au inghesuit doua familii cu copii intr-o camera ca sa iasa mai ieftin,au impartit cheltuielile pt mancare si bautura dar cheltuiala a fost dubla decat cea planificata.Copiii celorlati cereau 5 inghetate pe plaja,cumpara si ea cate 5 inghetate.Voiau tot felul de jucarii,cumpara si ea jucarii;voiau tricouri cu inscriptii,cumpara si ea sa nu-si frustreze copiii.Seara,la restaurant,se lasa cu bauturi scumpe,etc.N-a avut puterea sa protesteze in vreun fel si si-a otravit concediul in tacere.La o asemenea situatie nu stiu daca as fi facut mai bine fata dar un lucru e clar:cand e vorba de bani,e foarte important pe cine ai in preajma ta.

xelarent

xelarent

banii

08 Dec 2005, 21:16

N-am pus semnul egalitatii in a avea bani si a fi snob.
Era vorba de atitudinea unora care insista sa pastreze aparentele unei situatii financiare bune.Aparente care sunt costisitoare.
Era vorba despre acei oameni carora le este rusine sa fie ei insisi.
Desigur ca bani poti face prin diverse metode, mai ortodoxe sau nu.Tine de tine, de principii, de constiinta.Depinde de tine daca vrei sa alegi metode "riscante", in afara legii.
Si daca mergi pe varianta asta, atunci ce te face mai bun decat cei pe care ii arati cu degetul ca ne fac de ras in lumea intreaga?

ada

ada

re-tali

08 Dec 2005, 02:16

N-a spus nimeni ca aavea bani inseamna ca esti snob.Esti snob atunci cand n-ai bani si vrei sa faci impresia ca ai sau cand faci cheltuielile,nu pt confortul tau personal ci ca sa faci fata competitiei cu altii.Daca-ti spun ca pe vreme raposatului cand se vindeau operele lui copertate in piele rosie si scrie cu litere aurii,o cucoana a cerut cam un metru din cartile alea,o sa-mi spui ca asta-i banc.NU-I.Asta e snobism si daca citeai mai atent,observai despre ce se discuta aici.Se pare insa c-ai intrat pe forum intr-un moment cand ai chef de cearta cu oricine si pt orice.Dac renegi cu-atata vehementa 'sentimentalismele'si morala,hai sa-ti dam in cap,sa-ti luam limuzina,casa si nevasta.Ca nu conteaza cum se fac banii.Asta spuneai,nu?

tali

tali

re

07 Dec 2005, 16:58

Mai lasa-ti-o frate cu sentimentalismele astea!
Sentimentalismele nu tzin nici de foame nici de cald.
Banii da.
Ce e rau in a face bani?Legal sau nu.
Shi daca vreau limuzina, iau limuzina.Shi daca vreau vila cu zorzoane, iau vila cu zorzoane.Shi daca vreau 'nevasta', iau nevasta.
asta ma face snob?
a fi snob=a avea bani?
Si daca da, de unde?

ada

ada

Tot despre adevar

07 Dec 2005, 12:13

Eram foarte tanara si aveam multi prieteni.Familia mea era numeroasa si parea ca toti aveau bani mai multi decat mine.Cum eram asa de multi,in fiecare luna erau vreo doua-trei zile de nastere,cate-o onomastica din cand in cand,apoi zilele de nastere ale copiilor lor,samd.Cadourile erau un fel de rata costisitoare pt.mine care ma tragea in jos si careia simteam ca nu-i mai pot face fata.II iubeam pe toti si nu voiam sa-i pierd dar ma revolta faptul ca trebuia sa-mi arat dragostea in acest fel,care ma depasea.Intr-o zi,inainte de ziua mea de nastere am privit in jurul meu in casa.Fata de masa in bucatarie era verde iar mobila era rosie.O vaza mov ratacea si ea printre culori.Pe rafturi in sufragerie era o statueta a Maicii Domnului,o Venus goala,niste iepurasi,o tava decorativa de portelan,una de sticla,un cos impletit.Nu mai insir.Ce ma inconjura n-avea nimic de-a face cu mine si cu gusturile mele.Cadourile primite cu diferite ocazii faceau in casa mea un ghiveci.Le-am strins pe toate si le-am pus intr-o cutie.De fapt erau niste amintiri de la cei dragi,nu erau de aruncat.La urmatoarea intalnire cu prietenii,am cumparat si eu cadou si mi-am jurat ca va fi ultimul cadouPT ADULTI pe care-l mai cumpar.I-am anuntat apoi pe toti,acolo la masa ca nu vreau sa primesc nici un cadou de ziua mea si ca cel care nu se va conforma,nu va mai primi,oricum,niciodata altceva decat FLORI.M-am explicat ca eu nu ma pricep sa cumpar cadouri si ca intotdeauna am emotii ca n-am cumparat ce trebuie.In mintea mea era altceva:"voi va cheltuiti banii pe lucruri de care eu n-am nevoie iar eu va cumpar ce n-aveti voi nevoie.Sa-si cumpere fiecare ce are nevoie!"O vreme am avut emotii ca as putea fi judecata ca o zgarcita dar adevarul era ca mie nu-mi mai ramaneau bani sa-mi platesc utilitatile.Ce sa mai vorbesc de alte nevoi.Spre surpriza mea,multi s-au conformat si-au generalizat ideea me.Cei care nu s-au conformat,au facut-o anul urmator.De atunci,cumpar flori si cadouri doar pt cei mici.Ei se bucura sincer si asteapta-o stim cu totii.Cine nu se bucura de o floare,nu merita nici altceva.Privind in urma,peste ani,obisnuiesc sa numesc acea hotarare luata de mine:MESAGERUL.A fost momentul cand am hotarat sa fiu cine sunt si nu sa fiu ca altii.Nu regret niciodata.

xelarent

xelarent

snobismul

07 Dec 2005, 10:01

O persoana ingrijita se cunoaste dincolo de tinuta simpla.
Eleganta, finetea, bunul-simt, bunul-gust nu le obtii devenind victima modei.
Poti fi imbracat(a) in aur, poti fi super dpv fizic/financiar. Daca atunci cand ai deschis gura ai spus 3 cuvinte 2 prostii sau nu esti in stare sa porti o discutie sau nu esti in stare sa te comporti civilizat, degeaba!!!
Si ai mare dreptate.De ce sa te complici in a fi snob (ai de "intretinut" o imagine costisitoare, nu?)?

xelarent

xelarent

snobismul

07 Dec 2005, 09:38

Citind post-ul tau mi-am adus aminte de anii de facultate.Aveam o colega de " familie buna" (fata de profesori, vila, fite etc),nu-i ajungeai la nas si care avea o un aer de superioritate fata de noi, "oamenii de rand".Obisnuia sa se amestece in discutiile noastre doar pentru a ne " demonstra" cat de elevata, versata etc. e ea: ea face cumparaturi de la magazinele X si Y pentru ca sunt frecventate de "lumea buna",ea vorbeste cu X si cu Y pentru aia sunt "oameni destepti, inteligenti", ea se imbraca la moda, ea e cea mai eleganta etc.

Sincera sa fiu, n-am vrut nici atunci si nici acum nu vreau sa fiu in pielea unei asemenea persoane.Pentru ca nu mi-e rusine sa merg dupa regulile mele.Nu mi-e rusine ca nu am haine marca Versace sau ca nu folosesc un parfum Chanel sau ca n-am menajera sau ca n-am limuzina, jeep sau ca nu am vila la Snagov sau sau...
Calitatea vietii consta in mai mult, mult mai mult.Nu in snobism.
Din pacate, multi se ghideaza dupa aparente...aparente care mai si inseala.

ada

ada

Despre adevar si minciuna

07 Dec 2005, 08:19

Nu sunt un expert in finante,vreau sa fie clar de la inceput.In viata de toate zilele,insa,suntem nevoiti sa fim contabili pe cont propriu.De multe ori insa ne e rusine sa fim noi insine,sa ne prezentam in fata celorlati cu o alta infatisare adica mai banosi.E o mentalitate si competitia asta intre prieteni,vecini sau rude.De multe ori,cei mai fara bani sunt dispretuiti si considerati nedescurcareti.Stiu femei care nu prea au ce pune pe masa dar imbraca doar haine de firma si se incarca cu aur cand ies in lume.Stiu barbati care fac cinste prietenilor in restaurant dar nu mai au cu ce plati gazul.La asta ma refeream cand scriam despre adevar si minciuna in zona banilor.Minciuna e insa incalcarea unei porunci biblice care are efect pana si asupra banului.Prima impresie[cea creata de toale si alte luxuri],insa,e de cele mai multe ori inselatoare.E o minciuna adresata celor din jur si tie insati si care se intoarce impotriva ta.Daca vezi in fata unei scoli doua mamici,una imbracata cu haine de firma,masina luxoasa cu copiii imbracati a la "ultimul racnet" si alta imbracata in tinuta de birou,conducand o masina veche de zece ani si copiii imbracati in haine practice poti sa-ti faci o prima impresie.Adevarul insa poate fi altul.Cea cu masina noua poarta grija ratelor prea mari pt venitul instabil,n-are cum sa economiseasca iar cealata isi lasa masina veche sa-si faca serviciul pt care a fost platita,strange cate putin,lunar pt educatia de mai tarziu a copiilor,contribuie la planul de pensii.Cand pozezi in unul mai banos decat esti,trebuie sa te tii de minciuna ca sa nu fii descoperit.Intr-o buna zi nu mai poti face fata.Pe vreme cat am dus-o mai greu,am invatat sa nu-mi fie rusine ca cerceii mei nu sunt de 18k sau mobila de calitate extra.Daca te-ntinzi doar"cat te tine patul"n-ai de ce sa minti.Cred ca nu-i o rusine sa treci printr-o situatie financiara mai grea.Cei care cred altfel sunt niste snobi si n-au ce cauta in preajma mea.

xelarent

xelarent

pt ada

06 Dec 2005, 20:39

Ma intereseaza pe mine.Nu e niciodata prea tarziu sa inveti cate ceva din experientele celorlalti.
Eu si sotul meu ne cam ferim de credite.N-am avut cine stie ce la inceput, dar impreuna am strans si ne-am luat si frigider si mobila si electrocanice si masina.
Eu sunt de parere ca daca e intelegere, poti construi.Impreuna cu cel de langa tine.
Daca vrei sa continuam discutia, cu cea mai mare placere.

ada

ada

Banii asteapta putin respect din partea ta

03 Dec 2005, 23:06

Unii castigam mai mult,altii mai putin.Desigur ca toti ne dorim sa traim la standarde mai ridicate si ca unii viseaza in secret ca numai castgarea unei loterii le va indeplini visele.Voiam sa vorbim aici despre cum putem avea grija de putinul pe care ni-l ofera slujba si despre cum ar fi ca banul sa nu mai fie o grija zilnica.Stiai ca exista niste reguli in portmoneul tau pe care,daca nu le respecti,poti pierde si "mesagerul si barca si elicopterul".Eu le-am aflat intr-un moment de cumpana si ma bucur sa le pot impartasi cu altii.Deocamdata o sa le enumar:
-E important sa spui intotdeauna adevarul despre situatia ta financiara.
-Folosirea banului cu frica nu te va face niciodata bogat.
-Daca stai in preajma unor cheltuitori irationali,vei pierde si banii pe care ii ai.
-Creditul pe care il ai la banci se poate imbunatati [poti obtine dobanzi mai mici din cand in cand]
Daca te intereseaza mai putem discuta.

tali

tali

banii

03 Dec 2005, 18:37

In ziua de azi, fara bani esti un nimic, nu contezi.Banii sunt necesari. Dupa cum zicea si cantecul: money makes the world go round.
Cine zice ca nu conteaza cat de plin e protofelul, inseamna ca n-a stiut niciodata cum e sa nu-i ai.
In ziua de azi, fara bani, nici d-zeu nu te mai ajuta.

Link-uri recomandate:designer interior onlinedesigner interior bucurestinikydecor.romobilier living preturiclassic interior design
Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.