ce este o soacra?

by: miha3la_miha
Soacra este aceea persoana care atunci cand te casatoresti cu baiatul/fata ei este cea mai dulce mama, te priveste cu ochii aceia "calzi", plini de "dragoste", spunandu-ti parca "pe mana mea ajungi puiule". Aceea este soacra. Sau nu. Am dreptate?

mariadevalls

mariadevalls

CONTINUARE

18 Ian 2008, 21:37

plus ca e atat de eleganta si frumoasa la 55 de ani ai ei, mie mi-ar place sa arat ca ea....

mariadevalls

mariadevalls

a mea e speciala

18 Ian 2008, 21:35

sotul meu mai are doar un frate mai mare si soacra mea cum nu a avut nici o fata si-a dorit ca sa se inteleaga bine cu nunorile, din pacate cumnata mea e putin cam rece, bine ....... e super rece, nu vorbeste, cand soacra-mia cumpara vreun cadou la nepotica ei tot timpul ii gaseste vreun tichis michi.... in fine multe tare, dar eu cum sunt o fire super deschisa ma inteleg super cu ea, mancam de 2 ori pe saptamana la socrii acasa, iesim din cand in cand la cumparaturi doar noi 2, vb la telefon, imi face mancare daca ii zic, eu ma duc numai sa o iau....imi face niste cadouri super de Craciun...ce sa mai zic e MINUNATA!!!!

olteanca

olteanca

soacra-inamicul unei casnicii

09 Nov 2007, 21:33

Pe mine nu ma suporta viitoarea soacra pentru ca sunt olteanca, iar cel pe care il iubesc e moldovean. M-am mutat in Botosani pt a fi cu el, am stat doua sapt in casa lui, si am fost terorizata de mama lui, si intr-un final izgonita. De 3 luni n-am mai vazut-o, si inca il bate la cap ca sa imi dea papucii, pt ca nu sunt pt el.

miha3la_miha

miha3la_miha

:)

10 Oct 2007, 09:33

dar soacra invidioasa ati intalnit? una careia sa-i para rau cand baiatul ei isi mai ia o casa? care nu vrea sa vada casa doar pt ca el nu si-a consultat mama?cred ca nu:P

ellegance

ellegance

soacra

05 Oct 2007, 19:58

este un personaj,care poate fi principal sau secundar in viata noastra,depinde de rolul pe care o lasam sa si-l atrbuie.Soacra mea are diplomatia de a nu se amesteca in viata propriilor copii si probabil ca se simte bine stiind ca nu are nimeni motive sa-i aduca reprosuri.Ne vizitam destul de rar,la evenimente importante,mai schimbam amabilitati si,in rest,fiecare cu ale sale.Intimitati,...mai deloc,relatie oficiala...,ca apa sfintita...nu face nici rau,nici bine.

iubire_23

iubire_23

stati sa va spun

28 Sep 2007, 18:39

o batrana careia i s-a acrit de toti si toate , cu gura tuguiata de vesnic dispret, cu buzele ridate de atata tuguiala, asta e o soacra.

aurasi

aurasi

off, ce subiect tare si eu ma grabesc

28 Sep 2007, 11:35

pe scut va spun, aveti grija ce si cum "eucati" puiul de acasa, adica tineti mite ce nu va convine cand suntei nurori si nu uitati de cum va simteati ca nora, atunci cand o sa fiti soacra. Eventual cititi art meu "printisorul mamei." O sa revin. am multe de spus. bravo celor care au pus piciorul in prag. revin

miha3la_miha

miha3la_miha

ella

27 Sep 2007, 19:01

nu ne-ai spus cu ce te-a servit soacra ta cand ai fost in vizita. s-a bucurat de flori? a mea cand i-am facut cadou de ziua ei l-a dat fetei ei asta insemnand ca nu i-a placut cadoul desi i-am cumparat ce si-a dorit iar de-atunci am uitat cand e ziua ei de nastere, am fost rea acum asa-i?:P

traistaru

traistaru

esti

27 Sep 2007, 11:21

superba. asa sa ramai mereu. cat despre soacra daca tu vrei atunci LA MULTU ANI! pentru gandurile tale si pentru optimismul tau numai bine sa-ti dea dzeu

miha3la_miha

miha3la_miha

sanatate

26 Sep 2007, 13:34

ca-i mai buna decat toate, drgeaba i-am ura 'la multi ani ", daca e bolnava nu? iar tie Ella , sa fii tot asa ca e bine, nu esti intreaga pe cuvant, da imi placi asa nebuna:))

traistaru

traistaru

ha,ha

21 Sep 2007, 15:29

ai fost chiar simpatica, zau

traistaru

traistaru

in

21 Sep 2007, 15:09

asta consta diferenta intre soacrete de ieri si cele de azi. daca nora mea a vrut faianta albastra, albastra sa fie desi mie mimi s-a parut cam inchisa, daca ea vrea sa nu spele vasele, sa-i fie de bine, daca ea vrea sa zaca in pat toata ziua si ce, e treaba ei si a lui. numai ca atunci cand eram NOI mai tinerele nu era chiar asa. bolnava moarta daca erai trebuia sa speli vasele ca de croncanea mama-soacra, nu?

miha3la_miha

miha3la_miha

este normal

21 Sep 2007, 15:01

ca parintii sa dea sfaturi, daca sunt si ascultate e foarte bine , daca sunt in folosul nostru, daca nu , atunci facem in asa fel incat sa nu se simta nebagati in seama, intoarcem problema pe toate partile, de ex. mama i-a spus cumnatei mele ce fel de mobila sa-si ia, i-am spus sa nu se amestece, normal cumnata n-a luat nici de-a dracului mobila de care zicea mama ci una care i-a placut ei desi nu era nici pe departe atat de frumoasa, deci? nu te poti baga nici macar cu un sfat acolo unde nu se poate.

traistaru

traistaru

mmm

21 Sep 2007, 14:45

diferenta dintre soacrele de ieri si cele de azi consta si in mentalitatea diferita, daca vrei conflictul intre generatii.ieri se gandea intr-un fel azi n aceasta bune progresiva/progresista se gandeste altfel. cat despre eu stiu ce este mai bine pentru el... intr-adevar stiu, numai ca tineretul de azi trebuie sa se convinga singur ca am eu dreptate sau ca are el dreptate. eu doar ii spun atat lui cat si ei cum vad eu lucrurile dar hotararea le apartine. si nu stiu cum se face ca incearca ei sa se dea dupa dud numai ca tot la mama ajunge. de buna voie si nesiliti de nimeni. si bine-nteles ca nu bat toba. sau daca au bunavointa sa ma instiinteze de o hotarare de a lor nu incep sa critic ci doar ii felicit, chiar daca in sinea mea nu prea sunt de acord cu respectiva hotarare. deci pana la urma soacra , cred, are si ea o mare contributie la bunul mers al casniciei fiului/fiicei.

miha3la_miha

miha3la_miha

nu ai cum

21 Sep 2007, 14:11

orice am face nu e bine , numai ea stie cel mai bine, noi suntem proaste habar nu avem cu cat sacrificiu si-a crescut ea odorul, sa vina una si sa-i schimbe mentalitatea nu se poate , mama eu te-am facut si stiu ce e cel mai bine pt tine nu ea , nevasata-ta.Si asa incepe dansul miresei.

traistaru

traistaru

sper

21 Sep 2007, 12:44

sa nu ajung la asemenea situatie. baiatul cu nora stau in Bucuresti eu la 23 km distanta. sotul meu are o vorba: la batranete vrea sa stea singur fara copii(oare), fata sa se duca la casa ei. daca avem ce manca bine daca nu, nu. tocmai pentru ca nu vreau ca baiatul meu sa aiba probleme din cauza mea caut sa nu ma bag intre ei. mai rarut ca-i mai dragut. cum am spus si in alta parte, chiar daca ma doare sufletul pentru baiat caut sa tin partea nurorii pentru ca stii vorba cea" ce tie nu-ti place, altuia nu-i face"

miha3la_miha

miha3la_miha

da

21 Sep 2007, 12:24

vine un timp cand fiecare ajungem soacre si nu tre sa uitam cum e sa fii nora, pt ca pana la urma tot pe mana copiilor ajungem, cazul tau traistaru cu soacra ta, apoi sa vezi ce cana cu apa ne-a da nora sau ginerele dar intre ochi si-o sa spuna ai apucat sa bei?:))

qloty

qloty

fetelor

21 Sep 2007, 12:12

stiu ca suna apoveste dar eu am soacra super dragutza. E drept ca nu locuim in acelasi oras si nu ne vedem prea des dar niciodata nu a incercat sa bage strimbe sau sa ma marginalizeze. Poate nu sint ca si fiica ei ( deja ar fi prea mult , nu?) dar intotdeauna e foarte atenta si grijulie sa ne fie bine si mie si fiului ei

traistaru

traistaru

continuare

21 Sep 2007, 12:08

cat despre cantatul in struna nu o sa vada in vecii vecilor asa ceva de la mine. daca nu-i convine sa stea la ea acasa. eu nu-i simt lipsa.

traistaru

traistaru

harnicutelor

21 Sep 2007, 12:07

buna fetelor, cam tarziu dar de..va-ti ales un subiect pe cinste, soacra poama acra, eu an reausit s-a linistesc pe a mea, numai ca dupa lupte indelungate, cand al meu sot a reusit sa desvhida ochii si sa vada cine este, ce vrea si ce poate al lui mamica. si acum mai este vaza cu am fost la mama sa mananc fara mine, dar deja nu ma mai deranjeaza pentru ca stiu ca a scapat de sub tutela respectivei. acum ca a mai imbatranit si ea si are nevoie de mine este mai cuminte, dar tot nu pot sa tin la ea pentru cate am indurat ani de zile. acum si eu sunt soacra si caut sa stau cat mai cuminte sa nu ma bag intre ei, si este bine, pentru ei pentru mine.

miha3la_miha

miha3la_miha

pai asta am si vrut

21 Sep 2007, 11:13

dar vad ca numai noi avem o problema cu soacrele," restul e tacere", :))

miha3la_miha

miha3la_miha

...

21 Sep 2007, 10:55

noi mergeam impreuna la ea acasa, il chema doar pe sotul meu la masa dar nu era o problema el vedea ca prea pe fatza ma-nlatura si nu manca nici el, am vazut ca sufera ca oricum e mama lui si nu voiam sa ma pun intre ei, de aceea i-am zis ei sa-mi puna si mie sa mananc, ca ce si eu sunt copilul ei, a zambit si n-a mai spus nimic, mi-a pus , ce era sa faca .Ne certam , strigam una la alta dar tot ma iubeste ca nu poate sta suparata pe mine , n-o las.

miha3la_miha

miha3la_miha

...

21 Sep 2007, 10:40

adica tot noi sa fim alea care-i canta ei in struna, niciodata , soacra mea a venit la mine-n casa pe picior de scandal, stiti ce i-am spus? cu mine nu te poti certa asa ca ai trei usi pana-n strada si dusa a fost de 6 ani, nu-mi vine-n casa pt ca nu mi-am cerut iertare, n-am facut-o pt ca nu simt ca am gresit.

miha3la_miha

miha3la_miha

...

21 Sep 2007, 10:14

fiecare femeie poate avea soacra pe care o doreste , adica invizibila, tre sa stii sa te bagi pe sub pielea sotului ca sa-l ai doar pt tine nu si pt ea, ea gata sa-si vada de sotul ei ca puiul si-a luat zborul si o sa vedeti ca lui ii place mai mult cuibul in care a ajuns decat cel din care a plecat.Trebuie doar sa-l stii directiona, atat restul il face el.

pisi

pisi

Soacre

21 Sep 2007, 10:03

Pentru soacre,noi,nurorile sau viitoarele nurori,reprezentam rivalele la iubirea fiului lor,suntem fetele rele care il smulg pe "puiul mamei" de langa ea,suntem alea care nu stim sa avem suficienta grija de puiul lor,niciodata nu vom fi destul de bune in ochii soacrelor,oricat ne-am stradui etc etc
Rar sa auzi nora sa se impace nemaipomenit cu soacra,cunosc un caz,si cam atat,in rest,celelalte sunt pe picior de lupta cu soacrele.
Cel mai amarat din toata povestea este "puiul" care se afla la mijloc intre dragostea pt iubita/sotie si dragostea pt mama,el,saracutul,si-ar dori ca cele doua sa se inteleaga,dar nu tot timpul ii si iese pasienta.