Ce sa faci cand o prietena ti se confeseaza.

by: rasfatzata
(Ce sa faci cand o prietena ti se confeseaza??

mariadevalls

mariadevalls

eu cred ca...

18 Ian 2008, 21:44

in momentul in care declaram si simtim ca prieten pe cineva si acesta decide sa ni se confeseze, lucrul cel mai normal e sa ii impartasim parerea nostra sincera si ajutorul nostru.

eu cred ca pt asta exista prietenii, nu doar pt distractii, dicoteci si gratare...de asta se zice ca in momentele cele mai dificile iti dai seama de cine e intr-adevar prietenul tau...
e momentul in care trebuie sa demonstram ca stim ce inseamna PRIETENIA si sa nu dam dovada de egoism.....

rasfatzata

rasfatzata

Ofera-i ajutorul tau

11 Ian 2008, 07:30

Daca esti ingrijorata in privinta ei, sau daca tu consideri ca are nevoie de ajutor, spune-i ce crezi. Chiar daca ai jurat sa pastrezi secretul, daca tu consideri ca s-ar putea afla in pericol, incurajeaz-o sa vorbeasca cu cineva in care are incredere, sau tu ai putea vorbi cu o persoana adulta in care ai incredere.

rasfatzata

rasfatzata

Nu ii tine predici

11 Ian 2008, 07:30

Daca iti cere sfatul, spune-i ce ai face tu intr-o astfel de situatie, mai degraba decat sa ii spui ce crezi tu ca ar tb sa faca

rasfatzata

rasfatzata

Nu o judeca

11 Ian 2008, 07:29

Nu uita, nu esti tu cea care se afla in situatia respectiva, deci nu stii cu adevarat cum este. Treaba ta, in calitate de prietena, este sa asculti. Daca nu ar avea incredere in tine, probabil nu ti-ar dezvalui secretul. Ofera-i un umar pe care sa planga daca este nevoie. Nu insista prea mult, daca nu vrea sa vorbeasca si las-o sa iti spuna atat cat simte ea nevoia

rasfatzata

rasfatzata

Incearca sa intelegi

11 Ian 2008, 07:29

Gandeste-te cum trebuie sa se simta prietena ta. Incearca sa te pui in situatia ei si sa vezi cum te-ai simti.

rasfatzata

rasfatzata

Nu spune nimanui

11 Ian 2008, 07:28

Un secret prin definitieeste un secret pentru ca nu stie toata lumea despre el! Deci, oricat de interesante ar fi informattile si oricat de tentant ar fi sa mergi si sa spui celorlalte prietene ale tale, nu o face! Nu sufla un cuvant.

rasfatzata

rasfatzata

Asculta

11 Ian 2008, 07:28

Atunci cand o prietena iti spune un secret, inseamna ca simte nevoia sa isi ia o piatra de pe suflet. Insa simte nevoia sa spuna cuiva in care are incredere. Cel mai bun lucru pe care il poti face este sa asculti ce spune