coruptia

by: stiletto
Acum cateva zile cineva mi-a adus in atentie problema coruptiei din viata NOASTRA.O simpla replica m-a pus pe gand.De ce credeti ca in Romania coruptia este atat de dezvoltata?In afara de faptul ca majoritatea oamenilor nu sunt platiti destul si isi fac un pret pentru o viata mai buna ,ce altceva credeti ca influenteaza?Este ceva in sangele nostru ,ca popor ,care ne face sa fim corupti?Multumesc anticipat pentru opinii.Inseamna foarte mult pentru mine.

ya_ya

ya_ya

o avem in sange

03 Dec 2007, 10:13

sunt f putine persoane care or sa refuze o"atentie" in ziua de azi...
si cei mai penibili sunt medicii....
vb nu demult cu un student la medicina si-mi zice ca daca vrem sa nu mai ia spaga medici sa iesim noi oamenii de rand in strada sa cerem marirea salariilor medicilor...
eu nu cred ..eu cred ca daca le-ar mai marii salariile chiar dublu poate ...ei tot or sa ia spaga
pentru ca nu putem sa negam ...medici au salariile f mici pentru ce fac dar problem anu se pune asa...ei stiu asta cand incep facultatea...sa nu-mi spuneti acum ca au o menire..pentru ca in ultimul timp se scot medici pe banda
si multi vor sa ajunga medici nu pentru satisfactie cat pentru spaga care cred eu ca la unii e f f mare...
daca cei care vor sa faca fac de medicina ar gandii rational cand aleg aceasta facultate(fara sa se gandeasca la spaga pe care o sa o ia) nu ar mai da admiterea...si nu ar mai fii studenti cu miile si ar ajuge atunci sa creasca salariile la medici inevitabil...
si ei sunt cei mai penibili pentru ca ia bani de la oameni in momentele in care acestia sunt disperati ....un om bolnav nu poate sa faca compromisuri ...el nu poat esa riste..si ei stiu ast asi profita...

ella_pneamt

ella_pneamt

Mai mult slavi decat latini

14 Nov 2007, 15:36

Nu cred ca latinii au coruptia in sange..sa-i luam de ex pe francezi sau spanioli..eu personal cred ca semanam mai mult cu vecinii nostri slavi (rusii sau bulgarii de ex)..cel putin in fostul URSS, ma refer la tarisoarele astea care au aparut dupa destramarea Rusiei, coruptia e la ea acasa..si de-ar fi asta singura problema..dar un nivel patetic de trai atrage dupa sine alte probleme cum ar fi somaj, saracie, pesimism..consum din ce in ce mai ridicat de bauturi alcolice si tigari..fenomene care se manifesta din ce in ce mai clar si-n Romania!!O fi ea Romania o insulita de latinitate in inima unei mari slave...dar incepem din ce in ce mai putin sa ne comportam ca niste latini si sa semanam cat mai mult cu vecinii nostri slavi!

traistaru

traistaru

educat omul

05 Oct 2007, 20:32

atat cel care da cat si cel care primeste. fiecare trebuie sa inteleaga ca primeste un salariu pt. munca prestata si are obligatii de indeplinit: acea de a fi in slujba cetateanului. in acelasi timp cel care cere trebuie si el sa inteleaga ca trebuie sa respecte anumite cerinte ale legii etc. si functionarul nu este o sluga ci un egal.

traistaru

traistaru

sange de latini?

05 Oct 2007, 20:30

posibil. coruptia este un vechi element din viata de zi cu zi a romanilor.inainte de 89 ca sa-ti cumperi un kg de carne buna fara a sta la coada trebuia sa dai spaga. azi ca sa rezolvi mai repede si mai bine o problema dai spaga.am sa-ti spun pct meu de vedere ca functionar public. vine la mine o pers. cu solicitarea rezolvarii unei probleme. daca-i spun ca nu este de competenta mea scoate cafeaua, daca-i spun ca ce vrea el este ilegal mai scoate ceva. daca din cauza unor varii probleme tonul pe care-l folosesc este mai mohorat mai baga mana in buzunar.impresia lui este ca nu vreau sa-l servesc fara spaga. daca-i refuz vehement spaga iar gaseste un motiv. cred ca fenomenul este intrat in sange si datorita faptului ca anumite probleme nu le poti rezolva fara spaga. te duci la medic ii dai fara sa-ti ceara de frica. de frica pt. sanatatea ta. cum dai cum esti mai respectat. cum nu dai cum mori.ca functionar pot spune ca apar anumite intarzieri in rezolvarea unor doleante ale oamenilor(birocratia) si atunci omul vrea sa dea spaga pt. ca are impresia ca din acest motiv nu i se rezolva situatia.oricum pt. a scapa de acest fenomen mai trebuie sa treaca multi ani si mai ales trebuie