definitia iubirii

by: cristi
Eram curios sa vad cum intelegeti voi fiecare, iubirea. Am observat ,ca desi e pe buzele tuturor ,in filme ,in muzica ,in...tot ,oamenii inteleg ,si vor diferite lucruri cand iubesc. Intrebarea este asa : cum ati defini iubirea intr-o singura fraza ,si cum ati dori sa vi se raspunda. Daca se poate...

eva31

eva31

Tu vrei doar o fraza? Altii au scris romane.

10 Apr 2011, 02:31

Cam greu de dat o definitie. E si pasiune si sentimente si atractie fizica si confort si libertate si dorinta de a imbatrani langa acea persoana si obisnuinta cu acea persoana si siguranta relatie. E o multime de lucruri care nu pot fi disociate.

ramona_bujor

ramona_bujor

iubirea...

09 Feb 2009, 22:53

iubirea este singurul misterul din viatza noastra...mister pe care nu il vom putea deslushi decat o singura data in viata..sau poate niciodata..

ramona_bujor

ramona_bujor

iubirea...

09 Feb 2009, 22:53

iubirea este singurul misterul din viatza noastra...mister pe care nu il vom putea deslushi decat o singura data in viata..sau poate niciodata..

arwen_love

arwen_love

...iubesk sa iubesk;))

20 Dec 2007, 20:23

nu se poate defini iubirea,eu asha cred...pt k fiecare iubim altfel,la alt nivel decat celalat...pot spune doar k eu vad iubirea k pe ceva pur,ceva ce isi are proiectzia undeva departe de universul asta terestru...eu iubesc lucrurile simple,si oamenii simpli dar care reushesk chiar si prin aceea simplitate sa imi captiveze atentzia..iubirea e pt multzi un refugiu,si e fara indoiala un sentiment ce nu poate decat sa ne faca sa privim lumea cu altzi ochi,sa fim mai buni..:*

inamona

inamona

iubirea- altruism si iertare

13 Dec 2007, 00:33

Pretiosul dar divin al iubirii presupune in primul rand altruism (sa nu iubesti ca sa fii fericit, ci ca sa il faci pe celalalt fericit, altfel ai esuat din start) si iertare (sa il ierti pentru ca nu se comporta, arata, actioneaza asa cum vrei tu- pentru ca el este special prin el insusi, sa il ierti pentru toate lacrimile pe care ti le-a dat- pentru ca el iti ofera in schimb fericire, si pentru toate visele pe care nu ti le-a indeplinit- pentru ca el te face sa plutesti pe aripi de vis)

lorena24

lorena24

viziunea romantica a iubirii

02 Dec 2007, 12:42

vei intele poate intr-o zi ca iubirea e totul si totul e in iubire,ca iubirea presupune sacrificiu,presupune iertare,presupune si lacrimi si suferinta pentru omul iubit.Iubirea nu judeca,toate le crede,toate le indura...e dincolo de timp si e dincolo de noi,putini o gasim,putini o traim,si mai putini ..o pastram.Preferam sa alergam dupa iluzii,preferam sa fugim decat sa iubim..nu ramanem cu banii,cu frumusetea,cu masinile ,casele...ramanem cu iubirea si cu amintirile frumoase... si cand iubim nu vom uita niciodata cat de frumos a fost sa iubim!

alecsa_x

alecsa_x

iubirea...

03 Aug 2007, 22:25

...iti iubesti prietenii,familia,catelul,meseria,hobby-urile,etc.Eu o sa scriu despre dragostea fata de o persoana de sex opus.Nu exista cuvinte suficient de mari ca sa defineasca succint iubirea intr-o fraza! Pot spune ca a iubi pe cineva inseamna respect,incredere,daruire neconditionata fata de o persoana!un om care poate sa spuna ca iubeste cu adevarat este acela care ar fi capabil sa renunte la propria persoana pentru celalalt,sa faca sacrificii si concesii! cum as dori sa mi se raspunda?fireste cu aceleasi sentimente.ma simt iubita cand simt ca sunt respectata,dorita...si multe altele..

jutka

jutka

iubirea?

15 Iun 2007, 01:37

iubirea este ceva frumos dar si dureros de multe ori din pacate.iubirea? hmmmmmmmmm.

larisa_24

larisa_24

totul e iubirea..

20 Apr 2007, 18:31

iubirea e totul

ana68

ana68

:-))

13 Mar 2007, 15:00

Ariana....hehehehehehe...taaaaaare interesanta intrebare...dar ai uitat sa dai raspunsul...
Iubire=incredere
Sex=pasiune.....parerea mea.

mi_re_la18

mi_re_la18

iubirea

28 Feb 2007, 19:04

iubirea o simti..o mirosi..o gusti...

dan_elena2002

dan_elena2002

re Neruda

08 Feb 2007, 12:58

"Daca va fi sa minti, minte in privinta varstei tale. Daca va fi sa furi, fura o sarutare. Daca va fi sa pierzi, pierde-ti frica. Daca va fi sa simti foame, simte foame de iubire. Daca va fi sa doresti sa fii fericit, doreste-ti in fiecare zi..."
Sa fiti fericiti!

dan_elena2002

dan_elena2002

Insasi viata

08 Feb 2007, 12:56

Pablo Neruda:
"Moare putin cine-si distruge dragoste"
"Moare putin cine evita pasiunea"
"Daca va fi sa te infierbanti, infierbanta-te la soare. Daca va fi sa inseli, inseala-ti stomacul. Daca va fi sa plangi, plange de bucurie."

dan_elena2002

dan_elena2002

Daruire

08 Feb 2007, 12:52

Iubirea este uitare de sine, pentru ca nu iti mai apartii, toate barierele pe care singur le-ai ridicat, nu mai exista si te afli dor tu, asa cum esti, in fata iubirii.

dan_elena2002

dan_elena2002

Divin

08 Feb 2007, 12:49

"Voind sa uit ca sunt din lume, voiesc sa cred cas unt din cer"
Asta te face iubirea sa simti. Fiti zei si zeite

dan_elena2002

dan_elena2002

Nepamanteana

08 Feb 2007, 12:48

Iubirea te ridica si te coboara, te face fericit si nefericit, este miere si venin. Dar este minunat, te propulseaza intre stele.

pearl_favourite

pearl_favourite

Ce-i iubirea ?

07 Feb 2007, 23:08

Iubirea este aripa dăruită de Dumnezeu sufletului, pentru ca să urce până la El.

Michelangelo

Ce cred eu ? Iubirea este cuvantul care cuprinde in sapte litere mii de stari sufletesti, bucurii de neimaginat, impliniri, asteptari si emotii.

ioana_v

ioana_v

hmm...intrebare interesanta!

07 Feb 2007, 19:35

intr-o singura fraza...hmm...ai putea spune ca suflul in sine,, viata si tot ce este inconjurat de ea este iubire...dar asta in functie de perceptia fiecaruia

saga

saga

iubirea.....!

07 Feb 2007, 11:31

Iubirea nu poate fi descrisa intr-o singura fraza si difera sunt multe feluri de iubire{de mama, de frate,de sot, de copil} eu cred ca iubirea e acel sentiment ce-ti taie aierul,si-ti da fluturi an stomac,e sentimentul ce te face sa treci peste toate bune sau rele mai usor.