Doresc parerile voastre alaturi de o nota.multumesc anticipat!

by: unknownembrace
Hraniti-va cu bombe, hraniti-va cu arme !

Din tarma se va naste protestul, va razbate
Si ura si durerea, speranta va renaste ..
Si-atunci vai voua, netrebnici si misei,
Haini si pui de fiare, suflete de catei,
Caci zeci de mii de arme si zeci de mii de scuturi
Vor fi pe loc strapunse de foame si de plansuri.

O lume buna, dreapta, in veci nu se va naste
Chiar daca mii de veacuri vom progresa spre astre
La ce ajuta astrul, la ce ajuta luna,
Daca nu-i dai robiei, mult cautata: Mila ?

Daca mi simt in stare sa ne sadeasca-n suflet
In inima si minte, in trup ca si in cuget
Nu dor de de noi razboaie, nu dor de alte crime,
Ci doar un gram de mila, un bob de omenie.

La ce slijeste luna flamandului copil
Daca ea nu-i aduce o clipa de April ?
La ce-i slujeste mamei vorba aceea frumoasa
Precum ca mama-i totul, e raza calda-n casa ?

La ce slujeste lumii ca mai traim pe lume
Daca-n aceasta lume nu-i bob de-ntelepciune ?
Treziti-va odata, voi oameni de pe Terra
Dar la o alta viata, o alta atmosfera !

Fiti buni unul cu altul, fiti oameni intre voi,
Si dati-va caldura, nu scarna si gunoi !
Si dati-va-omenie, dati-va sentimente,
Nu faceti uz de vorbe si false complimente !

Atunci cand toate-acestea va vor intra in cuget,
In constiinta, inimi, in omenescul suflet,
Atunci doar vom fi oameni si vom putea vorbi
De-adevarata lume. Ne vom putea iubi !

unknownembrace

unknownembrace

ti-am dat add ..

31 Iul 2006, 23:48

cu id-ul fire_needles

katy

katy

:D

30 Iul 2006, 11:39

oky :)... id d mess: katy_crysty_puiutzy dar nu intru tot timpul decat ocazional :))... in schimb am tot timpul deschis skype-ul :D, daca il ai si tu da-mi add p id-ul katyshor...
astept sa vbim ;;)...

ps: comentez mai tarziu poeziile k acum sunt in "covalescenta", tre` sa-mi revin :P :))

unknownembrace

unknownembrace

hi katy

30 Iul 2006, 05:37

Am cateva intrebari de pus,dar nu pe forum ..
lasa-mi id'ul tau de messenger daca nu te deranjeaza.
cya

katy

katy

:)) lol.. ochi d critic...

29 Iul 2006, 10:23

cred ca tre sa mai citesc vreo 10 ani incontinuu ca sa am acest ochi... dar sunt modesta ma multumesc cu ceea c am =)).
hm, spuneai bacovia? nu prea mi se pare... doar cateva motive d la el... dar nu stiu cred ca atmosfera degajata d poeziile lui e mult mai apasatoare, mult mai pesimista si trista... sau poate tu ai citit alte poezii de-ale lui d care eu niki n am auzit, asa ca e posibil sa ma insel in ceea ce-l priveste p bacovia... iar d la eminescu sunt multe motive, rima, ritm :)))... cred ca ma insel cu siguranta, dar punct d inspiratie ti-a fost "Scrisoarea I"?

unknownembrace

unknownembrace

ms ..stiam eu ca esti un suflet dragut:P

29 Iul 2006, 01:30

stilul ? ..nu pot sa ma mint ca sunt original, m-am inspirat din eminescu in unele,iar in altele eminescu combinat cu bacovia.
nu te-am lasat pe tine sa spui pt ca nu voiam sa te jignesc iar spunandu-ti ca n-ai ochi critic:D:p

katy

katy

:)

29 Iul 2006, 01:08

park stilul in care scrii aduce putin cu cel al lui t. arghezi... oricum mi se pare f cunoscut acest stil... iti spun maine exact cu al cui... acum e prea tarziu si mi-e somnik!

Noapte buna!

katy

katy

np :)

29 Iul 2006, 01:03

te iert ca mi a placut poezia :D... :P

nu mai ai si altele :)... sa mai comentam? ;;)

unknownembrace

unknownembrace

29 Iul 2006, 00:45

ma surprinzi placut;era vorba de iubirea dintre semeni ..iar ultimile 2 versuri ..(nu se va intampla niciodata asta)
by the way ..ma scuzi pentru mesajul anterior.crede-ma si tu ..sunt in zodia fecioara:d
tks for comment

katy

katy

29 Iul 2006, 00:19

Mi se pare putin cam pesimista poezia ta, cel putin primele stofe! Dar penultima strofa mi se pare a fi un indemn ce ar trebui urmat d catre noi toti! Ai surprins f bine problemele cu care se confrunta majoritatea oamenilor, ceea c este un fapt d admirat! Nu inteleg prea bine ultimele 2 versuri... d c abia atunci? si akum putem vorbi! cred ca te referi la faptul k akum inainte d a ne intra in cuget aceste lucruri suntem impuri, dar mai apoi cand aceste lucruri vor deveni obiceiuri pt noi, glasul nostru va deveni pur precum cristalul, ecoul sau va fi auzit peste tot... ma rog :)) as prefera sa-mi explici tu! Si mai este o chestie... cand te referi la faptul "Ne vom putea iubi !", te referi la iubirea dintre 2 persoane d sex opus sau la iubirea dintre toti semenii?

Imi place :), dupa cum am mai spus putin cam pesimista pt gusturile mele, dar e faina!! Sincer cred ca ai talent :D... si talentul trebuie valorificat, asa ca mai imbogateste-ne cu cateva dintre creatiile tale!