caut reteta de gogosi

by: christalights
Salutari! Nu prea stiu sa gatesc si as vrea sa fac gogosi..ca suna simplu. Am lapte si oua si faina. Acum stie cineva cum trebuie sa le amestec? Merci:)

reteta de gogosi

17 Oct 2005, 17:13

faina, lapte, apa minerala, zahar vanilat, 2 oua, drojdie(un cubulet).se face in felul urmator se amesteca faina cu laptele apa min , ouale, zahar vanilat .drojdia se amesteca cu zahar si se freaca ca sa se topeasca .o sa ramai surprinsa dar drojdia se face moale ca apa. apoi aceasta pasta se pune peste restul compozitiei si se framanta, pana se omogenizeaza,se lasa cam 2-3 ore la dospit.apoi se ia p parte din compozitie se intinde si se fac formele la gogosi. trebuie sa lucrezi cu faina ca sa nu se lipeasca. formele se baga in baie de ulei.cand au culoarea rumenie se scot si se presar cu zahar pudra.POFTA BUNA

marin-cata

marin-cata

RE: caut reteta de gogosi

18 Ian 2005, 11:26

Iti trebuie si putina drojdie (c-am 1 cub),amesteci drojdia cu putin zahar si o lasi la crescut la loc cald ,apoi bati ouale si le pui peste faina ,laptele +zaharul il pui pe foc la incalzit si il torni peste faina amestecata cu ouale si drojdia (nu pe tot ci doar cit este nevoie si treptat ,nu tot odata),pui si vanilie si framinti aluatul si il lasi la crescut .dupa ce a crescut il intinzi si ;i dai forma dorita .BAFTA!

Link-uri recomandate:designer interior onlinedesigner interior bucurestinikydecor.romobilier living preturiclassic interior design
Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.