Copii nacutzi in 2000, 2001, 2002, 2003 .. si nu numai

by: leardini

iacobina

iacobina

BUNA

04 Oct 2006, 11:35

Ne primiti si pe noi,am 2 copii o fetita de 10 ani si un gombot care pe 22 SEPTEMBRIE a inplinit 2 ANISORI .E un baietel cuminte doarme singur si am inceput sa mergem la gradinita,plinge un pic cind il las dar ai trece cind vede copii sint mindra ca am 2 copii frumosi VA DORESC O ZI BUNA SI SA VA BUCURATI DE BEBEI VOSTRI SANATATE LA TOATA LUMEA

septembrie

septembrie

Anunt

21 Sep 2006, 22:03

ady_michael2001 (9/21/2006 2:40:03 AM): Va rog mult, dati mai departe. Un bebelus de 10 luni foarte bolnav, internat la spitalul Emilia Irza, are nevoie urgent de transfuzii. Are o grupa rara, 01, RH negativ. Daca ai aceasta grupa sangvina si vrei sa ajuti acest sufletel, te rog sa iei legatura cu tatal copilului, Catalin Lupascu, la nr de telefon: 0723-232.147. Donand putin din sangele tau daruiesti viata unui bebelus! Te mai rog sa trimiti mesajul la cat mai multi prieteni, asa sansele copilului de a gasi donatori vor creste!

sonia35

sonia35

fetita dragalasa

26 Feb 2006, 11:25

Buna tuturor mamicilor si taticilor.
Am o fetità nascuta in 30 iunie 2002.
Avem si noi loc lingà bebelusii nominati mai sus?
Fetita mea se joaca cu papusi barbei si Ken si imagini de colorat

amalia2577

amalia2577

Iubita mea are abia 7 luni si 11 zile

21 Mar 2005, 10:41

Iubita mea Amalia (FETITA MEA!)are abia 7 luni si 11 zile!Doarme singurica in patut de la 5 luni (pana atunci nu puteam dormi eu fara ea :))Acum o saptamana si jumatate a facut temperatura si nu stiam ce se intampla...nu a fost bolnava niciodata de cand s-a nascut si am innebunit de teama ca i s-a intamplat ceva...Era doar pojarel.L-a luat Dumnezeu stie cum ca eu nu stiu.A fost in vizita la noi o nepotica inainte cu 2 zile de a incepe febra si presupun ca de la nepotica a luat pt ca eu nu am scos fata din casa de vre-o luna (a fosr cam frig in Constanta si mi-a fost teama sa nu raceasca).Acum e bine.Pt febra medicul i-a dat un antibiotic si l-am administrat exact cum mi s-a spus.Pana a inceput eruptia.Apoi nu i-am mai dat nimic.Dar...partea cea mai urata a povestii este ca nu m-ai mananca...I-au trecut bubitele de 3 zile dar tot nu vrea sa manance.Nu vrea sa mai manance cu lingurita, lapte bea doar cate 50gr cand ii dau...In schimb vrea sa manance cu mana.Sa-i dau eu cu mana adica! Incerc si asta...dar cum sa-i dau mar cu biscuite cu mana ? Sau cereale?....De ce nu vrea sa manance?Voi mamicicilor ati trecut prin asta? Ca eu ma simt neputicioasa...nu stiu ce sa-i mai fac...Ii dau si fier ...si calciu...sa-i dea pofta de mancare(mi-a prescris medicul) dar nimic.Si- a slabit saracuta ...Sper ca e trecatoara faza asta...dar ...Voi ce spuneti?

apopescu78

apopescu78

RE: Copii nacutzi in 2000, 2001, 2002, 2003 .. si nu numai

21 Feb 2005, 11:14

sa doarma la 2 ani cu mami si tati, nu e o crima....cumatra mea a dormit cu baiatul ei pana cand acesta a mers la scoala...nici chiar asa,zic eu.

ancabaciu2004

ancabaciu2004

21 Feb 2005, 11:08

Ma bucur ca ,fetita mea,Karla nu e singura care are asemenea reactii.Doarme cu noi in pat ceea ce nu e bine,nu face pe olita...nu am ce sa mai fac.vorbeste absolut orice si mananca bine si e f.sanatoasa.pot numara oe degete de cate ori a racit de cand s-a nascut.Sa-i tina D-zeu asa pe toti copiii!Sanatosi,vroiam sa zic,nu sa doarma cu parintii!

tris

tris

19 Feb 2005, 21:59

Sunt noua, si sunt mamica de doi baieti: Alexandru 07.10.1999 si Iulian 02.03.2003. Pentru cel mare, cu care ajungeam cam de doua ori pe an la spital cu laringite in ultima faza, am gasit un mod de imunizare super: Schizandra (din plate). Nu a racit anul acesta niciodata, iar daca a fost putin "intepat" tot cu asta a scapat. Cel mic, Iulian, este la gradinita si imi place nespus ca s-a acomodat si a invatat o multime de lucruri acolo. Nu facem decat accidental pe noi (maxim de 2 ori pe luna), dormim singuri in pat si suntem foarte nazbatiosi. La gradinita terminam de mancat si apoi ne ocupam de mancarea celor de alaturi. Nu prea vrem noi sa vorbim, dar incetul cu incetul ne dam drumul. Va uram succes cu copilasii vostri si in acelasi timp multa sanatate!

petra

petra

18 Feb 2005, 17:58

buna mamicilor,ma bucur sa aflu ca si ceilalti copii de virsta baietelului meu au aceleasi pasiuni,nici el nu vrea la olita,nu doarme singur ci intre mine si sotul meu,prefera sa se joace cu orice altceva dar nu cu jucariile lui,deci, in concluzie,e ceva normal pentru virsta lor?

apopescu78

apopescu78

18 Feb 2005, 14:49

nici copilul meu nu se joaca cu jucarii. sau, in cel mai bun caz, cat sunt f noi, dupa care le abandoneaza. si gata.in rest...mixer, fier de calcat, scule, ciocan, etc, etc,TOT CE NU ARE VOIE...sa se balaceasca, apa, apa si iar apa (de altfel, este Racusor)...sa aveti um week-end buna, dragi mamici

ancabaciu2004

ancabaciu2004

18 Feb 2005, 12:23

Nu ii prea dau medicamente pt.ca nu a prea fost bolnava.II multumesc lui Dumnezeu ca e un copil sanatos si rezistent!Mai scrieti!Poate va ajut si eu cu sfaturi!

admin.ka

admin.ka

18 Feb 2005, 11:56

nu intra in panica ! si nu da antibiotice pana la 6 luni !!!!

admin.ka

admin.ka

18 Feb 2005, 11:53

Nu intra in panica si nu folosi antibiotice decat daca recomanda medicul ! Antibioticele se dau cam dupa 6 luni si dau pofta de mancare , care te pacaleste ! Nu da nimic pana nu te sfatuieste medicul ! Succes si mai ales NU INTRA IN PANICA !!!! Multa sanatate
(mama de 12 ani !)

ancabaciu2004

ancabaciu2004

18 Feb 2005, 09:26

danielas,tu esti f.norocoasa ca fetele tale au dormit singure.Karla mea si acum bea lapte noaptea.Nu vrea la ea in camera,nu se prea joaca cu jucarii,doar cu ce nu are voie...cu C.D-uri,cu oale,cu sticle..cu tot ce prinde si nu e voie.Poate ca eu am gresit invatand-o de mica sa stranga tot...sa nu faca mizerie,jucariile sunt mereu la locul lor si nu se mai prea joaca cu ele.Are o orga,canta la ea f.des,da drumul la televizoare si la radio,danseaza,in masina vrea mereu la volan,are doar 2 ani si o luna...La olita nu vrea sa faca singura,nici nu spune cand face.Dar culmea e ca zice poezii si canta,prinde f.repede,vorbeste f.mult,iti face capul calendar uneori,pune.f multe intrebari,stie cum le cheama pe toate rudele inclusiv cu numele de familie,normal ca si ea stie cum o cheama,cati ani are,cum se numesc parintii si unde locuieste.Iubeste enorm animalele,vrea toata ziua la parintii mei sa se joace cu pisica sau catelul.Din punctul meu de vedere are 2 probleme,daca se pot numi asa.Dormitul in pat cu noi si facutul la olita...ceea ce nu vrea.Are si olita cantatoare...degeaba.Nu zice cand face.Se ascunde intr-in colt in casa si face pe ea.Problema e ca nu mai pot face fata cu pampersii.Dar mai sper sa vina vara si sa o las prin curtea parintilor fara pampers...sa se invete.Mi-as dori tare mult sa doarma la ea in camera si noaptea...ziua doarme fara probleme....asta e cel mai mare vis al meu acum.S-o acopar si sa-i zic noapte buna!Si sa plec la mine in camera la sotul meu,asa cum e normal,doar noi doi...

danielas

danielas

17 Feb 2005, 15:34

buna, fetelor!
apropo de dormit, fetele mele dorm singure de cand erau mici,cea mare,Antonia,nu putea sa doarma cu noi, nu adormea daca o luam in pat cu noi, se trezea cat ii era de somn si incepea sa se joace si sa rada.Cum o puneam in patutul ei se intorcea cu spatele si nani!Cand avea 10 luni ne-am mutat la 3 camere si i-am facut camera ei si era foarte incantata.Are multe jucarii pe pereti si ii place sa le priveasca la culcare.Cea mica a dormit cu noi in camera cat am alaptat-o, vreo 2 luni, si pe urma am mutat-o la Antonia in camera cu tot cu patut.Acum Antonia are 3 ani si Anastasia 1 an si 5 luni si le place tare mult momentul bagatului in pat, Antonia imi zice sa inchid usa si rad ele acolo pana adorm.Mi-e tare drag cand le aud, sunt si ele fete mari!Iar in legatura cu vorbitul...antonia la 2 ani abia zicea cateva cuvinte,iar acum la 3 vorbeste foarte bine, dar multe cuvinte pe limba ei,spune cantece, poezii.In schimb Anastasia face mult mai multe lucruri la 1 an si 5 luni,a inceput sa spuna destule cuvinte,face la oala, mi se pare mult mai precoce.Antonia a facut la oala la 2 ani jumate.Are si modelul surorii mai mari, e adevarat.Vreau sa o dau si eu la gradinita pe Antonia, poate in primavara sa se obisnuiasca.
Va pup si mai vorbim.

apopescu78

apopescu78

17 Feb 2005, 14:56

Al meu are 2 ani si 7 luni...si nu vb chiar de toate...f greu si-a dat drumul la guritza. De inteles intelege tot, am uimeste chiar.Iar cu somnul, al meu doarme cu mine. A dormit cu mine si cu sotul meu un timp (singur numai pana la 4 luni, cand s-a imbolnavit si luandu-l langa mine s-a obisnuit). Sunt sigura ca in scurt timp va dori el sa doarma singur. Eu, recunosc, sunt o mama posesiva. Ma impart, evident, intre sotul si copil, ca orice femeie.Pe de alta parte, nu am de gand sa fac 100 de copii, asa ca imi va fi dor sa dorm cu el...Timpul trece mai repede decat credem, iti va dori independenta si fetitza dvs. Incercati sa stati langa ea, pana adoarme, dupa care lasati-o singura. Daca e vb de patutz, incercati s-o adormiti in pat si sa o mutati apoi in patut. Iar daca nici asa nu merge, aveti rabdare...

ancabaciu2004

ancabaciu2004

17 Feb 2005, 13:46

Scuze ca nu m-am exprimat bine.Nu o mai pot obisnui sa doarma in patut,nu mai pot scapa de ea,doarme cu mine si cu sotul meu si va dati seama ca nu e tocmai bine...Avem si noi intimitatea noastra.Are 2 ani doar.Eu stiu ca mi-o ia la gradinita la 3 ani doar,si cu pile la 2 ani si jumatate.Vorbeste f.mult,orice,inteleg tot,stie sa se exprime.Vorbeste de la un an jumate cat de cat.I s-a vorbit enorm,prinde repede,deja zice si poezii scurte,plus ca intelege si leaga cuvinte si in germana,soacra mea fiind sasoaica.E super ca e asa desteapta....

apopescu78

apopescu78

17 Feb 2005, 13:12

pt Anca Baciu...nu o poti obisnui sau dezobisnui cu patutul? Dac are 2 anisori si incape confortabil in patut...las-o....mai tarziu o sa vrea singura intr-un pat mai mare. Succes

apopescu78

apopescu78

17 Feb 2005, 13:07

Buna ziua. Sunt mama de baietel nascut in 24 iunie 2002. Ai vostri copii la ce varsta au inceput sa vorbeasca? Gradinitza neaparat de la 3 ani? Astept raspunsuri...Va citesc de ceva timp, abia acum mi-am facut curaj sa va scriu. Va pup dragi mamici si bebelaci...

ancabaciu2004

ancabaciu2004

08 Feb 2005, 15:48

Fetita me a e nascuta in ianuarie 2003 iar eu 14 de ani.Daca m-am grabit sau nu ...cine stie?Cea mai mare problema e ca nu o mai pot dezobisnui sa doarma la ea in patut decat cu urlete.Ea are 2 ani.ce sa fac?

danielas

danielas

01 Feb 2005, 01:58

salutari tuturor!vreau sa vorbesc si eu cu voi!eu am doua fete Antonia (3 ani)si Alexa-Anastasia(1 an si 5 luni)si ma ocup singura de ele.Am impresia ca am dat si eu in mintea copiilor, imi place tare mult sa intru in jocurile lor, sa culc papusile,sa ma dau in leagane...si alte treburi d"astea.Sunt foarte fericita si mandra de ele si cred ca si voi la fel de copiii vostri.Ma pregatesc si eu sa o dau pe Antonia la gradinita,astept sfaturi de la voi.

davidoff

davidoff

16 Ian 2005, 12:58

dragi mamici am vrut sa dau un raspun pentru mamicile cu copii-bebelusi.pe baiatul meu l-am asezat pe olita din momentul in care a stat in fundulet,chit ca facea sau nu facea nimic dimineata,inainte si dupa masa si inainte de somn.cu timpul ii aratam daca facea ceva si-l laudam.im privinta ca sint foarte destepti nici o indoiala.eu am alaptat pina la 1 an,dar cind avea inca vre-o 8 luni incepuse sa se trezeasca pe la miezul noptii si plingea. eu incepeam sa-l alaptez,sa-i dau apa si cintece si linistiri,am crezut ca este in legatura cu dintii,intr-o noapte l-am asezat pe olita a facut pisu si a adormit.de la virsta aia noptile el se trezea ca sa faca pisu.doar ziua se ma scapa cind se lua cu joaca.de la 1 an si vre-o 2-3 luni in general n-am mai avut probleme.sint o fericita nu-i asa?aceeasi va doresc si voua.cu cit mai devreme se obisnueste cu obiectele pe care rebuie sa le foloseasca cu atit mai bine,devine obicei,parte din viata lui.aveti grija si numai bucurii.

marin-cata

marin-cata

11 Ian 2005, 11:00

BAIATUL MEU ESTE NASCUT IN 1998,DAR SPER SA MA PRIMITI IN CLUB.

petra

petra

04 Ian 2005, 21:28

e buna ideea cu WC-ul,o sa incerc si eu poate copiilor din ziua de azi nu le mai place olita,ca ,nu fi de deochi,sint atit de inteligenti de mici...

crista

crista

04 Ian 2005, 15:45

Buna Ela,
Eu sunt Cristina si nu pot decat sa iti spun ca atunci cand fetita mea de 2 ani face febra ii dau antitermice 2-3 zile plus siropuri pentru git si daca febra nu trece atunci ii dau antibiotic. Din fericire eu sunt pe aceeasi lungime de unda cu pediatrul meu. Ideea cu homeopatul e buna dar in general homeopatia previne boala

crista

crista

04 Ian 2005, 15:42

Pentru Petra
Fetita mea cea mai mica, Anastasia care a facut 2 ani in octombrie nu a vrut sa mearga la oala deloc. Cum vedea ca ii aduc olita spunea clar:"Nu pipi!" De curand insa a inceput sa spuna ca face pipi. Nu vrea pe olita ci pe wc ca sora ei mai mare mai ales ca i-am promis ca o las pe ea sa traga apa daca nu mai face pe ea

mihaelastanga

mihaelastanga

rosu in gat

01 Ian 2005, 11:37

Buna, sunt Mihaela si am o fetita de 1 an si o luna, are si ea probleme cu gatul de la 10 luni. Medicul ei o indoapa cu antibiotic ceea ce m-a determinat sa-l schimb. Dupa 10 ianuarie am sa merg la un homeopat sa vedem ce poate face pentru fetita mea. Daca vrei sa mai vorbim te astept cu mesaj.

petra

petra

12 Dec 2004, 16:27

si eu am un baietel,Matthew,nascut pe 19 april 2003,am si eu o intrebare pentru mamicile mai experimentate ,cum se face trecerea de la pampersi la olita?pentru ca sotul meu nu este roman vorbim in casa trei limbi si copilul pare confuz si nu indrazneste sa vorbeasca desi pare foarte inteligent prin comportament.

crista

crista

02 Dec 2004, 16:29

Buna sunt o mamica cu 2 fetite: Alexa nascuta 25.03.1998 si Anastasia 25.10.2002.

ana-mariab

ana-mariab

30 Nov 2004, 19:33

Salut toate mamicile si viitoarele mamici.
Am un baiat care va implini trei ani la 26 decembrie. Stau cu el de cand s-a nascut si-l las doar cand trebuie sa plec dupa amiaza la scoala. Pe de o parte nu pot sta fara el, dar pe de alta sunt momente cand simt ca ma sufoc si fac atacuri de panica. Nu puternice si nici de durata lunga dar nu sunt ceva obisnuit pentreu mine. Nu este un baiat problema dar destul de energic cat sa o consume pe a mea. E un baiat foarte istet stie foarte multe pentru varsta lui dar are si o personalitate extraordinara. Ma simt vinovata pentru ce simt cateodata fata de el dar am sperat ca nu sunt singura mama in situatia asta. L-am dat la gradinita adaptarea a fost rapida,poate prea rapida caci problema a devenit alta: raceli, viroze, varsat de vant, mancare cam proasta dupa parerea mea. In fine, in loc sa ma ajute m-am trezit ca nu ieseam cu zilele din casa caci nu prea aveam pe nimeni de increder cu care sa-l las cand era bolnav. Sunt singura care simte asta vis-a-vis de copilul pe care l-a dorit mai mult ca orice pe lumea asta?

puciu

puciu

RE: Copii nacutzi in 2000, 2001, 2002, 2003 .. si

08 Nov 2004, 18:05

Eu am fost primul copil al parintilor mei - continuu racita. Am o fotografie de cand eram mica - imbracata in costum de ,,cosmonaut"" - eram rotunda! Mama mi-a povestit ca aveam cel putin dublul greutatii mele in haine. Maieu, chilot, bluza si pantalon de bumbac, costum din PNA, costum de lana si vestitul fas matlasat pe deasupra! Pe cap trei caciulite: bumbac, PNA, blanita. In picioare: bumbac, lana si cizmulite, manusi de bumbac + manusi de lana. Asa eram scoasa afara, iarna!
Fratele meu, venit la sapte ani diferenta. Mie mi se facea frig numai cat il vedeam: aproape tinuta de primavara, in plina iarna! In casa,- un tricou, un pantalon de bumbac, sosete subtiri si fara caciula de cand a fost adus acasa! Si asta intr-un apartament pe timpul lui Ceausescu! Stiti ca la noi nu se incalzeau niciodata caloriferele din dormitoare? Mama a invatat o lectie cu mine, iar fratele meu daca a racit de trei ori pana la 15 ani!