Cum inluenteaza copilul viata de cuplu?

by: moderator
Discuta cu doamna psiholog Emilia Oprisan, de la Clinica TerapiaM, despre cum influenteaza copilul viata de cuplu.

lauraionescu19

lauraionescu19

comunicare in casnicie

10 Apr 2012, 21:39

Si eu cu sotul meu ne dorim un copil si suntem constienti ca este o responsabilitate foarte mare. De ceva vreme au intervenit si problemele de comunicare , asa ca dorim sa amanam momentul, eu cred ca un copi trebuie sa vina intr-un mediu familiar propice. Eu si sotul meu dorim sa ne rezolvam intai problemele de comunicare si planuim sa participam la un grup de dezvoltare, incepand cu data de 25 aprilie. Probabil stresul, si nevoile de relationare diferite pe care le avem ne creaza probleme. Am vazut ca programul este tinut de psihologul Radu-Nicolae Cocea si dureaza 6 saptamani. Este bine ca amandoi vrem sa ne rezolvam problemele, inainte de a face urmatorul pas in casnicia noastra.

fulg_indragostit

fulg_indragostit

cred ca influenteaza in bine banuiesc

15 Iun 2011, 18:06

un copil este o responsabilitate enorma,nu e vorba ca nu e dorit, acolo unde e armonie si iubire exista si dorinta de a avea un copil

eva31

eva31

In bine, cu siguranta.

03 Apr 2011, 00:32

Eu cred ca ii uneste si ii maturizeaza, le creeaza responsabilitati suplimentare. Nu e nevoie sa uiti de sot sau de sotie cand apare un copil, puteti petrece timpul liber toti trei, patru, toata familia, puteti sa va implicati amandoi in educarea si cresterea copilului. Si oricum, noptile sunt doar ale voastre, ale cuplului.

punctulpei

punctulpei

emilia

21 Iul 2008, 09:59

""intr-un cuplu in care lucrurile merg bine copilul apare ca ceva firesc, normal, e dorit de ambii parteneri si vine ca o implinire a vietii lor intime.""
"Intr-o societate in care lucrurile merg bine apar cupluri in care firesc ambii parteneri se doresc si copilul vine ca o implinire a vietii lor intime."
"Intr-o societate in care lucrurile merg prost apar 350000 de copii parasiti de parinti plecati in lume dupa o noua identitate. Asa de mare este dorinta incat nici nu mai recunosc faptul ca au fost romani."
Eu cred ca copiii ar trebui invatati de mici ceea ce oricum vor intelege in timpul crizei de valori.

georgypopa

georgypopa

Implinire

17 Iul 2008, 10:07

Eu cred k depinde de mentalitatea fiecaruia si astfel, da, poate influenta, dar in bine, pt. k nu-i o regula.

redbaloon

redbaloon

.

19 Iun 2008, 15:47

Raspunsul la aceasta intrebare, cred ca ar fi lipsa timpului necesar pentru crestrea lor. Societatea in care traim ne conditioneaza sa luam astfel de decizii. Cunosc cazuri in care mamele prefera sa isi gasesca si un loc de munca la negru, pentru a beneficia atat de un salalriu cat si de ajutorul de stat. Asta este situatia.... un copil cere sacrificii... intr-adevar este dureros sa nu iti poti creste prorpiul copil si sa nu fii alaturi de el in primii sai ani din viata.

redbaloon

redbaloon

.

19 Iun 2008, 15:38

Teoretic, copilul ar trebui sa intareasca relatia de cuplu, dar nu este o regula. Inainte de a da nastere unui copil, un cuplu trebuie sa aiba in vedere toate cele necesare unei astfel de responsabilitati pentru a evita eventualele confilcte. De asemenea, foarte important este ca aparitia "micutul" sa fie dorita de ambii parinti si planificata din timp.

cailin

cailin

"copilul - il va lega pe veci de mine"

19 Iun 2008, 15:13

... dar atunci cand femeia se gandeste ca "lasa ca fac un copil si nu are ce sa mai faca, trebuie sa ma ia de sotie si asa il leg pe veci de mine si de copil".

...sunt o multime de femei care gandesc asa.

...total gresita strategia, va avea mereu certuri si neintelegeri si povestea se va sfarsi prin a ramane singura si doar cu vizitele lui doar de a-si vedea copilul.

nonette

nonette

eh

19 Iun 2008, 15:12

asta cu rolul de tata..este foarte subiectiv spus.

Sunt tati care se implica mai mult decat mamele.
Eu de exemplu am fost crescuta de tata, fara ca parinti mei sa fie despartit, el s-a implicat in viata mea mai mult. Mama nici nu cred ca stie unde se afla liceul la care am studiat. Ea s-a implicat abia mai tarziu..cand am ajuns sa ies si sa intreb cum sa ma fardez.

monita

monita

.

19 Iun 2008, 15:09

Din punctul meu de vedere, copilul aduce armonie intr-un cuplu, insa in cazul in care apar neintelegeri, el nu mai reprezinta motivul care tine cuplul. Acum, vechea mentalitate conform careia femeia daca avea un copil cu un barbat nu il parasea indiferent daca se intelgeau sau nu, nu mai este activa, divortul este iminent in astfel de cazuri, chiar daca ai sau nu copii.

nonette

nonette

foarte pacat

19 Iun 2008, 15:03

ca se ajunge ca un copil sa fie vazut ca pe ceva "urit" sau venit intr-un moment prost.

copilul trebuie dorit si inainte sa iei decizia ca vrei unul sa te gandesti bine.

un copil poate de asemenea sa aduca fericire intr-un cuplu, daca a fost dorit..sau poate sa aduca frustrare.din partea unui partener...el sa zica ca nu i mai acorzi atentie ea sa simta ca nu mai are timp de nevoile ei.

cailin

cailin

Mama "singura"

19 Iun 2008, 14:55

Sunt cazuri in care doar unul dintre parinti isi doreste un copil, celalalt, si de obicei barbatiilor le este frica sau pur si sumplu sustin ca nu sunt suficient de pregatiti.

Astfel mama se hotaraste sa faca bebe si se mai intreba de ce tatal nu se implica mai mult in crestrea copilului si lasa totul pe seama ei.

Cred ca copilul trebuie sa apara doar cand ambii isi doresc acest lucru si sa nu fie egoisti.

tashulina

tashulina

copil dorit?

19 Iun 2008, 14:43

Parerea mea este ca pe o femeie nu ar trebui sa o influenteze atat de dramatic daca partenerul ei isi doreste sua nu copilul. Adica atat de drastic incat dupa nastere sa il abandoneze sau in timpul sarcinii sa faca avort cand afla ca el nu-l vrea.

Orice femeie ar trebui in primul rand sa-si doreasca un copil pentru ea si pentru copilul caruia vrea sa ii dea viata, nu sa vrea un copil doar pt a o lega acesta de partener.

ava774

ava774

Corect

19 Iun 2008, 14:37

... am uitat sa spun ca el nu prea si-a dorit copilul respectiv, insa nu a spus-o cu voce tare.

Prietena mea avea probleme in a ramane gravida. A luat ani intregi medicamente de fertilitate. Niciun doctor nu-i dadea vreo sansa ca ar putea ramane vreodata gravida.

Si, cand in cele din urma a ramas printr-o minune... probabil el nu si-a permis sa-i sugereze sa faca avort.

Erau amandoi tineri, si desi aveau aceeasi varsta, el era cu cativa ani mai tanar decat ea..... deci nici nu incape indoiala ca nu si-a dorit un copil.

cailin

cailin

decizia de a avea un copil

19 Iun 2008, 14:34

Multe cupluri se gandesc foarte mult inainte de a concepe un copil.

O cauza ar fi responsabilitate mai mare, adio timp liber, si multe altele.

Le este frica ca nu se vor descurca si in plus ca vor aparea certuri, neintelegri intre ei.

Cum pot sa treaca peste acesta frica?

ava774

ava774

:)

19 Iun 2008, 14:33

Din fericire pot spune ca la noi nu a venit barza si nici nu va veni prea curand (nu-mi plac pasarile) :).... insa va pot povesti cum a influentat copilul viata de cuplu a unei prietene bune:

Era de 3 ani cu un tip (primul ei iubit). Necasatoriti. Locuiau amandoi intr-o garsoniera inchiria si s-au gandit sa faca un bebe. Incepand cu luna a 5-a, el s-a gandit sa-si satisfaca nevoile imperative, musai si obligatorii cu o colega de serviciu.

Dupa ce s-a nascut copilul, ea a devenit nervoasa si facea din ce in ce mai multe crize de gelozie ( intemeiate).

El s-a saturat si a plecat cu colega (de care s-a despartit de un an).

De atunci, el nu si-a mai vazut copilul decat odata.
Deci, unde nu-i cap, vai de ... copil!

tashulina

tashulina

Influenteaza

19 Iun 2008, 14:23

Influenta unui copil in viata unui cuplu este majora, indiferent de cat de "legat" sau nu oficial este cuplul respectiv.

Insa cand sunt tensiuni sau neintelegeri mari, aparitia unui copil nu poate schimba nimic in bine,ci, din contra, creeaza si mai multe tensiuni.