Cum sa fiu o mama vitrega buna?

by: ayesha87
Sunt pe cale sa devin mama vitrega a doi copii(o fetita de 5 si un baietel de 6 anisori).Copii sunt niste ingerasi si ii iubesc, dar cum nu am copii proprii, imi va fi greu sa imi dau seama ce si cand trebuie sa fac, cum sa-i fac sa ma iubeasca, cum sa-i ingrijesc si educ la aceasta varsta.Daca are cineva sfaturi sau poate sa-si impartaseasca experienta similara, as fi recunoscatoare pentru ajutor.

ayesha87

ayesha87

cum poti

04 Iul 2007, 11:41

certa copiii, fara ca ei sa te urasca pentru faptul ca esti parintele lor vitreg?

pisi

pisi

Implicati-i in diferite actiuni!

25 Iun 2007, 19:50

Deci,asigurati-i pe cei mici in permanenta de dragostea voastra si aveti grija in mod egal de toti,nu-l favorizati pe unul sau pe altul.
Eventual rugati-i pe copiii mai mari sa va ajute la treburile casnice sau/si la ingrijirea celui mic.
Se vor simti utili si bagati in seama.
Succes!

pisi

pisi

Egalitate

25 Iun 2007, 19:50

In primul rand,ar fi bine sa-i asiguri pe cei doi copii ca ii veti iubi la fel de mult chiar si dupa venirea fratiorului/surioarei pe lume.
Cand cel mic va veni pe lume,sa nu faceti diferente intre copii,sa incercati sa le oferiti in aceeasi masura dovezi de afectiune si ingrijire,va va costa ceva efort acest lucru,dar se va merita,deoarece veti fi recompensati cu dragostea copiilor vostri.

ayesha87

ayesha87

copii

25 Iun 2007, 15:25

presupunand faptul ca totul va merge bine si ma voi descurca bine cu copiii(ceea ce-mi doresc foarte mult), ma intreb uneori cum ar reactiona ei daca ar afla ca vor avea un frate sau o sora vitreg/a(ups).banuiesc ca depinde mult de cum vor evolua lucrurile, dar mi-e tare frica sa nu fie invidiosi, desi, pana la urma, mai toti copiii sunt invidiosi pe fratii lor(si pe cei naturali). exista vreo cale sa ma pregatesc sufleteste pentru asta?

ayesha87

ayesha87

sper sa ne impacam bine cu situatia

20 Iun 2007, 15:26

nu as incumeta sa intervin in decizia luata de catre parintii copiilor,dar as dori mult sa le pot organiza cat mai multe evenimente pe care sa le petreaca impreuna pe teritoriu neutru, ca frati, fara sa existe dispute de tip:"la mama sau la tata" pentru ca au nevoie unul de altul.baietelul va sta permanent la noi, dar, bineinteles, va fi cu mama lui ori de cate ori il vom duce la sora lui.ma ingrijorez, caci as vrea sa impac toate partile implicate, sper sa fie ok.cu trecerea timpului, voi reveni sigur cu intrebari pentru cele care ar putea sa ma sfatuiasca.multumesc

qloty

qloty

si baietelul

20 Iun 2007, 11:31

nu sta deloc la mama lui?
Am inteles ca el va sta cu voi in permanenta iar fetitza va veni in w-end.
In alta ordine de idei, se pare ca ai o relatie buna si cu mama copiilor deci va veti intelege si in privinta copiilor si a programului lor.
Bravo, esti o femeie deosebita!
Mult succes

pisi

pisi

Ayesha,

20 Iun 2007, 11:18

te sfatuiesc sa nu intervii intre cei doi parinti si sa-l nu fortezi intr-un fel sau altul pe viitorul tau sot sa ia si fetita la voi.
Respecta-le parintilor decizia,e mai bine asa,pentru toata lumea.
Gandeste-te ca poate nici mamei nu ii este usor ca nu mai are baietelul in permanenta alaturi de ea.
Succes!

ayesha87

ayesha87

raspuns

19 Iun 2007, 22:00

baietelul va sta cu noi permanent, iar fetita va sta cu mama ei si va veni la noi in week-enduri, si o vom vizita si noi.asa s-au inteles parintii lor ca ar fi mai bine, desi nu prea imi place idea despartirii celor doi.

rebella

rebella

intrebare

19 Iun 2007, 18:44

Sa inteleg ca vor sta cu voi in weekend sau permanent?

ayesha87

ayesha87

update

18 Iun 2007, 10:23

cu voia lui dumnezeu, ne vom casatori in septembrie, iar pana cand nu se oficializeaza lucrurile, copiii stau la mama lor, sa nu ii derutam, desi ei stiu cine sunt eu si par sa ma agreeze(mereu imi dau pupici :D, sunt niste ingerasi). nu stiu daca aceasta este o idee buna, oricum, pana atunci sigur voi reveni cu alte intrebari si va voi tine la curent.

rebella

rebella

sfat

18 Iun 2007, 08:28

Eu cred ca la primele baitze ar trebui sa participe si sotul tau. In privinta camerelor, iti recomand Ikea, ca si idei de decorare, organizare si culori. Lasa si copii sa se implice in alegerea micilor decoratiuni (gen- tablouri, ceas, tablita de scris). Succes si mai scrie. Suntem curioase sa vedem cum te descurci si te vom sustine cu sfaturi- sper bune.

ayesha87

ayesha87

intrebari

18 Iun 2007, 00:17

ma gandeam, de exemplu cum vor reactiona cand for fi imbaiati pentru prima oara de o alta femeie decat mama lor, sau daca voi reusi eu sa-mi dau seama ce trebuie sa fac.de asemenea, ne vom muta in locuinta noua si nu stiu cum sa amenajam camerele ca sa fie bine.multumesc pentru sprijin si astept recomandari.

rebella

rebella

felicitari

15 Iun 2007, 09:55

Sunt sigura ca o sa va intelegeti bine, mai ales ca sunt mici, dragalasi si ii iubesti. Sfaturi e greu sa iti dea cineva, urmeazati instinctul si nu te lasa influentata. Esti curajoasa si iti doresc sa te bucuri de cat mai multe clipe frumoasa alaturi de cel iubit si de copii. Sfaturi de mama vitrega nu iti pot da si nu stiu daca exista, suntem mame, indiferent daca i-am nascut sau numai ii crestem. Daca te pot ajuta, cu mare placere, oricand.