cum trecem peste momentele grele din viatza?

by: qloty
De curind am pierdut o fiintza foarte draga. Multi spun ca era doar un animal si ar fi trebuit sa trec mai usor peste moartea lui. Ptr mine... era copilul meu. A trecut deja o luna si inca nu imi pot reveni.
Voi cum treceti peste momente grele cind nimic nu pare sa mai mearga inainte?

qloty

qloty

stiu

22 Oct 2007, 22:33

ca am postat subiectul cu ceva vreme in urma dar... trebuie sa completez putin
au trecut aproape sase luni de cint floafa s-a stins. In ziua in care se implineau 2 luni.... in familia mea a aparut Ferdi. este un pisoi maidanez cules dintre blocuri ( de pe strazi) si care s-a nascut in preajma disparitiei lui floafa.
Nu il inlocuieste pe Floficul meu drag dar ne-a alinat sufletele si ne-a mingiiat inimile cu dragalasenia si iubirea lui. Il iubim si pe el. Altfel, dar il iubim mult.
Pisi, un animalutz e o bucurie daca reusim sa facem pasul acesta dupa disparitia unui alt animalutz iubit.
Pentru noi Ferdi este si el un membru al familiei.
Are alte jucarii, alt cosuletz.... cele care i-au apartinut lui Floafa sint puse intr-o "cutiuta cu amintiri frumoasa"despre cel care ne-a fost ca un copil timp de 7 ani......

qloty

qloty

...

08 Iun 2007, 11:31

pupici, o zi buna si mult noroc

qloty

qloty

stii

08 Iun 2007, 11:30

avantajul meu e ca ,in afara de serviciul de baza, am o jumatate de norma intr-o clinica veterinara. In fiecare zi ma invirtesc printre animalutze bolnave sau sanatoase.... dar cred ca la un moment dat, se va lipi de mine o pisica de acolo

pisi

pisi

Qloty,

08 Iun 2007, 11:29

Te imbratisez si sunt alaturi de tine!
Ramai cu amintirile frumoase,e singurul indemn pe care ti-l pot oferi!
O zi frumoasa si cu zambet in suflet!

pisi

pisi

Nu,nu ma simt in stare

08 Iun 2007, 11:27

Si uite si tu cati ani au trecut de atunci,dar totusi n-o pot inlocui.
Asta e de fapt problema,ca incep sa compar orice alta pisica cu Suzy,si crede-ma Qloty, Suzy era o pisica deosebita din toate punctele de vedere.

qloty

qloty

pisi

08 Iun 2007, 11:26

iti multumesc pentru cuvintele sensibile si pebtru ca miai impartasit experienta ta. Mi-a facut bine sa vorbesc cu tine.
Nu voi exagera acum dezvoltind subiectul la nesfirsit.
Multumesc, multumesc, multumesc!

qloty

qloty

tu

08 Iun 2007, 11:23

inca nu te simti in stare sa o iei de la capat. desi a trecut mult timp de la accidentul lui suzy.

qloty

qloty

poate

08 Iun 2007, 11:21

va veni mai devreme momentul in care sa imi amintesc momentele placute din cei 7 ani petrecuti impreuna. poate voi trece in curind peste imaginea ultimelor clipe.
Poate voi reusi sa trec peste sentimentul ca daca iau un altul e ca si cum l-as inlocui pe el

qloty

qloty

animalutze

08 Iun 2007, 11:19

In perioada asta noi contruim o casa. de fapt sintem chiar pe punctul de a ne muta acolo, la curte. Am doi catei in curte. imi sint dragi si ei, dar.... nu sint Floafa. Floafa e ingropat linga casa cea noua si il voi avea aproape toata viatza

pisi

pisi

:)

08 Iun 2007, 11:18

Da,asa e,am mai auzit si alte persoane spunand,ca de fapt catelusul sau pisicuta lor i-au ales. :)

qloty

qloty

..

08 Iun 2007, 11:16

sint absolut convinsa ca voi mai avea pisici. dar nu foarte curind. De fapt nu eu voi alege o pisica. Ea ma va alege pe mine, sint convinsa.

pisi

pisi

:((

08 Iun 2007, 11:16

Inca nu ma simt pregatita sufleteste sa adopt un alt animalut,poate in timp,cine stie,voi avea curaj s-o iau de la capat cu adoptand un animalut de casa,sa-l cresc,sa-l educ si sa-l iubesc.

qloty

qloty

...

08 Iun 2007, 11:15

stii.... si noi am zis ca nu vom mai lua alt animal niciodata. Apoi. sotzul meu s-a gindit ca nu vom putea sta fara o pisicutza dar ca va trebui sa mai treaca timpul. Acum, desi sint mare iubitoare de animale in general dar de pisici in mod special, nu ma pot uita la alta pisica

pisi

pisi

Ai fost puternica,Qloty!

08 Iun 2007, 11:11

Eu n-am avut puterea s-o ingrop.
De ceva timp tot tanjesc sa am din nou un animal de casa,dar cand ma gandesc ca dupa cativa ani,tot se va duce,pur si simplu ma napadeste tristetea.
M-as atasa si din nou as suferi daca s-ar imbolnavi grav sau daca mi-ar muri subit.
Of,of.

qloty

qloty

offf

08 Iun 2007, 11:06

tu chiar intelegi ce simt eu.
Eu i-am fost alaturi zile si nopti in sir, nu am mai plecat de la clinica veterinara. Mi-a murit in brate. Si tot cu miinile mele l-am pus in cosuletul preferat si l-am ingropat cu jucarille lui preferate alaturi. I-am promis ca voi fi cu el pina in ultima clipa si am incercat sa am puterea de a-l insoti pina la final

pisi

pisi

Varsta

08 Iun 2007, 11:06

Atunci cand a murit avea 3 anisori(s-a intamplat in '99).

pisi

pisi

Ramanem cu amintirile

08 Iun 2007, 11:05

In timp m-am impacat cu ideea ca nu mai e,m-am bucurat ca am avut ocazia sa cunosc dragostea neconditionata a unui animalut,am pastrat amintirea ei si a nastrusniciilor facute de ea in suflet,puiuta mea o sa ramana vesnic in inima mea.
Toti am iubit-o si am suferit cand am pierdut-o,asta e,daca n-am fi avut-o n-am fi stiut ce suflet minunat au animalutele,ea ne-a imbogatit viata,ne-a facut viata mai frumoasa.
Sa va bucurati de animalute atata timp cat le aveti,noi le oferim atat de putin,dar ele ne ofera atat de mult...

pisi

pisi

:((

08 Iun 2007, 11:03

A murit biata de ea,am plans,mi-a fost sfasiat sufletul cand am vazut-o ca nu mai misca,ca din ghemul acela de plus si plin de viata devenise o masa inerta.
N-am avut puterea s-o ingrop eu,mama si cu sora mea s-au ocupat de chestia asta.
Zile la rand n-am mai vrut sa mananc,plangeam continuu,de cate ori ii vedeam cosuletul,jucariile,vasele din care manca si bea apa,de cate ori priveam poze cu ea din vremurile frumoase,toate astea imi sfasiau sufletul.

qloty

qloty

asa e pisi

08 Iun 2007, 10:56

Nici nu ne dam seama cit de mult ne putem atasa de un animalutz. Devine, intr-adevar, un membru al familiei daca nu chiar seful din casa. Toate tabieturile lui devin parte din viatza ta.

qloty

qloty

..

08 Iun 2007, 10:54

luna aceasta ar fi facut 7 ani.
Suzi ce virsta avea?

pisi

pisi

S-a stins un membru al familiei

08 Iun 2007, 10:53

Pisicuta a mai trait cateva zile dupa acel accident,stateam si plangeam la capataiul ei,mi se rupea sufletul cand o vedeam ca nu mai avea putere nici sa manace sau sa bea apa singurica,m-a marcat privirea ei trista din acele zile.
Am avut acea pisicuta alaturi timp de 3 ani,asa ca ne atasasem de ea,ea de noi,devenise un membru al familiei,imi amintesc si acum cu drag de acei 3 ani,atunci am inteles ce simtaminte puternice pot starni in noi un animalut si cat de multe nutresc si animalutele de casa pt noi.

qloty

qloty

floafa

08 Iun 2007, 10:53

e numele puiutului meu. Un baietzel din rasa Ragdoll extrem de iubitor si mamos. N-em luptat mult acum un an sa il salvam si atunci am reusit ( dupa 2 saptamini de spitalizare, perfuzii, insulina, medicamente peste medicamente si chiar si o transfuzie de singe). Anul acesta.... a facut o recadere. Nu am mai reusit sa il ajutam

qloty

qloty

pardon

08 Iun 2007, 10:49

nu citisem tot

qloty

qloty

pacat

08 Iun 2007, 10:49

si ce s-a intimplat? Am inteles ca s-a ranit grav, dar sper ca nu i-a cauzat moartea

pisi

pisi

Incercarea de a o salva

08 Iun 2007, 10:48

Vecinii mei mi-au alertat numaidecat parintii pe telefonul mobil, care au venit intr-un suflet acasa,si au dus pisicuta la o clinica veterinara cat mai repede posibil.
Medicul veterinar,noi,am facut tot ce ne-a stat omeneste posibil sa salvam acea pisicuta,n-a fost chip din pacate.
Am tot trait cu speranta in suflet in acele zile ca se va produce un miracol si pisicuta isi va reveni.

pisi

pisi

Te inteleg perfect,Qloty!

08 Iun 2007, 10:48

Am avut acum cativa ani buni o pisicuta foarte dragalasa pe nume Suzy,dar pe care n-am reusit din nefericire s-o dezvat de prostul ei obicei de a merge pe pervaz sau de a sta la panda si a urmari pasarelele.
Intr-o buna dimineata cand nu era nimeni acasa,acea pisica a reusit sa iasa cumva pe balcon,si de ceea ce ne temeam s-a intamplat,pisicuta a cazut de la balcon si s-a ranit grav.

qloty

qloty

asa sper si eu

07 Iun 2007, 16:30

sa imi revin si sa imi pot aminti cu placere, nu cu lacrimi.
Nu am experientza prea mare cu forumurile. Le-am descoperit de curind, si inca mi se pare ciudat de multe ori sa discut despre toate cele in felul asta

qloty

qloty

..

07 Iun 2007, 16:23

tu ai fost extrem de dragutza ca mi-ai raspuns.
Iti multumesc si te rog sa ma scuzi daca ti-am dat impresia ca nu as aprecia un sfat bun.

qloty

qloty

..

07 Iun 2007, 16:20

Stiu ca timpul le rezolva pe toate. Tu esti, pe semne, o persoana mult mai puternica decit mine. Te admir ptr asta.
A fost un moment de slabiciune din partea mea sa lansez o astfel de discutie.

qloty

qloty

nici vorba de respins sfaturi

07 Iun 2007, 16:18

imi pare rau ptr pierderea ta. Am retras subiectul tocmai ptr ca imi dau seama ca sint multi altii care au trecut peste probleme grave fara sa faca din asta un subiect pe forum.