De ce facem copii?

by: nbvcxz
De ce faceam sau trebuie sa facem copii?
Momentan nu am gasit raspuns satisfacator la aceasta intrebare.
As dori un raspuns echilibrat care sa atinga nevoile sufletesti.

Raspunsurile de genul (sa te ajute la batranete, sunt bucuria ochiilor tai) tin de un egoism infantil si nu fac decat sa confirme faptul ca noi nu stim (la nivel spiritual) de ce trebuie sa procream.

pisi

pisi

facem copii

08 Iul 2008, 13:01

ca sa fim in randul lumii.

julya_ionescu

julya_ionescu

de ce facem...

25 Iun 2008, 17:52

La intrebarea "De ce facem copii?" sunt de acord cu raspunsurile Monitei si Amaliei.

julya_ionescu

julya_ionescu

De ce nu mai facem copii?

25 Iun 2008, 17:50

Eu cred ca intrebarea ar trebui pusa altfel, de ce nu mai facem copii? Rata natalitatii scade de la an la an si raspunsul cred ca este: societatea care nu sprijina tinerii in intemeierea unei familii prin diverse programe sociale, este foarte greu sa iti cumperi o casa, un camin al familiei pe care ai fondat-o... Sa nu uitam ca familiea este celula de baza a societatii.. si orice boala a unui organism declaseanza in celule...

monita

monita

.

25 Iun 2008, 17:36

Te-ai intrebat vreodata de ce traim? Eu cred ca iubirea este principalul nostru scop in viata, iar copilul nu este altceva decat rodul iubirii si amplificarea acestui sentiment.... Daca nu ai avea copii la o anumita varsta... poti intra in depresii si sa iti pierzi motivatia de a trai, pofta de viata.... La urma urmei, astea sunt legile naturii, fiecare specie trbuie sa se perpetueze....

amalia_07

amalia_07

Natural

25 Iun 2008, 17:31

Eu cred ca e ceva natural, mai devreme sau mai tazriu simti aceasta nevoie, pe langa faptul ca e cea mai mare bucurie a unui om pentru a te implini pe plan spiritual... Priveste cat de tristi sunt cei care isi doresc un copil si nu pot avea sau cei care nu si-au dorit si acum ar vrea dar e prea tazriu ... atunci vei intelege de ce facem copii. Din punct de vedere stiintific, la baza sta instinctul.....

dinna

dinna

nici eu nu prea inteleg, dar....

25 Iun 2008, 12:58

facem copii, pentru ca atunci cand vor iesi parintii la pensie, sa nu se plictiseasca, pentru ei ii facem.....glumeam(sau nu). Un alt motiv: intr-o casnicie, la un moment dat te plictisesti, fara sa-ti dai seama, de sot si ai nevoie de un alt sufletel, daruit de persoana iubita, desigur.