De ce ne enerveaza socrii?

by: ankulina
Socrii sau viitorii socri, in majoritate cazurilor, parca au fost creati in totala neconcordanta cu noi...
De la felul in care si-au amenajat locuinta, la modul in care se adreseaza, la cum vad ei o eventuala nunta dintre noi si "puiul" lor, apoi viata noastra impreuna, educatia copilului...totul este in neconcordanta cu felul nostru de a fi, de a gandi...
Daca totul s-ar opri la o simpla neconcordanta ar fi bine, dar din pacate incep sicanele...
Mai mici, mai mari...
Haideti sa ne povestim una alteia "perlele" verbale sau faptice ale socrilor nostri!
Veti vedea in curand ca indiferent prin ce treceti nu sunteti singura, vom gasi puterea impreuna sa facem chiar si haz de necaz si poate la final ne vom transforma toate intr-o varianta moderna a nurorii celei mici din "Soacra cu trei nurori"!
Sa incep eu...desi socrul meu avea un restaurant cu specific romanesc unde se faceau sambata de sambata nunti, cand noi doi ne-am hotarat sa ne casatorim si am vrut sa ne facem nunta in restaurantul lui, nu a fost de acord. Nici nu ne-a ajutat cu nimi. Ba mint, ne-a "ajutat" cu niste piedici.
Am amanat nunta un an pana am strans suficiente fonduri pentru a plati absolut tot singuri si ne-am facut o nunta de vis intr-un restaurant invecinat foarte in voga. Suntem casatoriti de 5 ani si ne merg toate minunat, am realizat o gramaad de lucruri importante si toate pe picioarele noastre.

annie

annie

soacra buna!

01 Aug 2006, 11:27

Dar ce parere aveti despre soacra prietenei mele care insista sa se vada cu ea aproape zilnic, sa o scoata la cafea dupa job etc. si atata timp cat ea accepta sa comploteze impreuna ca sa iasa lucrurile cum vrea soacra, totul e minunat. Cand are ceva de zis primeste mesaje de amenintari si replici de genul "vrei sa-mi faci rau si sa-mi strici familia".

Eu am ramas blocata, nu mi-a venit sa cred cand am citit mesajele. Si daca n-ar fi fost proba, probabil as fi considerat ca exagereaza ea.

ankulina

ankulina

Normal ca se pune, "socrii"= socri+soacre!

20 Iul 2006, 17:01

Prin "socrii" ma refeream la socri si...mai ales...la soacre!
Eu am scapat de cativa ani buni de vremurile acelea gri iar acum noi avem o familie frumoasa, o casuta ca-n visurile noastre si amintirile alea sunt departe...
Iti urez succes si tarie!

sabina

sabina

'soacrele' II

20 Iul 2006, 16:51

Sotul meu a fost consternat la inceputul manifestarilor ei,nu-si putea crede urechilor ce auzea din gura mamei lui(locuim in casa cu ea...)!Bineanteles ca imi lua apararea si se inteteau certurile,care pe zi ce treceau erau tot mai violente.Nici in ziua de azi nu stiu cum o sa se termine si daca o sa se termine aceasta mizerie,insa stiu ca pe noi nu ne poate despartii nimeni!Nici parintii,nici rudele sau vorbele lor.Ne iubim ca-n prima zi si ne sustinem.Daca nu-mi era aproape nu as fi rezistat stresului de fiece zi.E greu,nu-i nici placut,insa o IGNORAM si speram sa inteleaga intr-o zi ca dragostea noastra si casnicia e mai presus de orice si oricine!! LUI ii multumesc pt ca exista in viata mea,il ador nu numai pt ca este cel mai deosebit sot din cati au existat,ci si pt ca m-a invatat din nou sa ma bucur de fiecare zi ca de ultima!! Iar voua dragele mele,va multumesc pt rabdarea de a citi aceste randuri si va doresc un camin numai al vostru departe de soacrele voastre!

sabina

sabina

'Soacrele'

20 Iul 2006, 16:38

Se spune ca soacrele noastre sunt cele mai 'acide' pt ca sunt mai posesive cu baietii lor si nimic nu le convine la noi.Am crezut ca sunt simple povesti,dar acum a devenit pt mine un cosmar.Nu stiu cum am reusit dar pe mine ma uraste cu toata fiinta ei(si cu a altora daca ar putea si reuseste cu vorbele de 'duh' despre mine pe care le imparte in dreapta si in stanga).E o intreaga telenovela,mie nici acum nu-mi vine a crede ce se intampla...